Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1924215

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
Protokół nr 40/2010 z XL Sesji Rady Gminy Brodnica odbytej w dniu 27 maja 2010 roku
 Protokół nr 40/2010
z XL Sesji Rady Gminy Brodnica
odbytej w dniu 27 maja 2010 roku


    Sesja odbyła się w sali nr 408 Urzędu Gminy Brodnica ul. Zamkowa 13a. Początek obrad nastąpił o godz. 8:00, natomiast zakończenie o godz. 10:17.
    Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu)
    W sesji udział wzięli: Wójt Edward Łukaszewski, Sekretarz Gminy Justyna Klimowska, Skarbnik Gminy Witold Jastrzębski oraz sołtysi, przewodniczący rad sołeckich, zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Porządek obrad sesji:

1. Otwarcie i stwierdzenie quorum
2. Powołanie Sekretarza obrad sesji.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.
5. Przyjęcie uchwał w sprawie:
    a) zmieniająca uchwałę w sprawie budżetu na 2010 rok,
    b) zmieniająca uchwałę w sprawie pomocy zdrowotnej dla nauczycieli, rodzajów świadczeń
        przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunków i sposobu ich przyznawania,
    c) w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli
d) w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli 
     przedmiotów o różnym wymiarze godzin przedmiotów o różnym wymiarze godzin,
e) w sprawie wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, zasad udzielania, obniżanie i zwalnianie nauczycieli z tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć,
f) w sprawie zasad przyznawania nagród dla nauczycieli,
g) w sprawie przyjęcia regulaminu określającego wysokość dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli,
h) zmieniająca uchwałę w sprawie okręgów wyborczych
i) w sprawie zaciągnięcia pożyczki na pokrycie planowanego deficytu budżetowego na rok 2010r.
6. Interpelacje i zapytania.
7. Sprawy rożne, informacje, komunikaty.
8. Zamknięcie obrad


Ad 1.         Przewodniczący Rady Gminy Brodnica Edward Domżalski dokonał otwarcia sesji.     Stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych zatem Rada Gminy jest władna do     podejmowania decyzji (nieobecny na sesji: Wiesław Szydło, spóźniony Janusz Górski)
Ad.2        Zgodnie z uchwałą Rady podjętą na I sesji na Sekretarza obrad powołana została     przez Przewodniczącego Rady radna Anna Sadowska.
Ad 3.         Wójt Edward Łukaszewski rozpoczął od przypomnienia Radzie Gminy                              i zgromadzonym gościom, że dzień 27 maja  2010r. jest 20 rocznicą pierwszych wyborów samorządowych.

        Wójt zwrócił się z prośbą o zmianę porządku obrad polegającą na dołączeniu do     porządku obrad uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na pokrycie planowanego deficytu budżetowego w roku 2010. Radni jednogłośnie, 13 głosami „za”, przyjęli porządek obrad po zmianie.
Ad 4         Protokół z dnia 23 kwietnia 2010 roku został przyjęty jednogłośnie, 13 głosami „za”.

Ad 5 a)    Przewodniczący Rady poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt powiedział (cyt.): „Szanowna Rado!  Dzisiejsza sesja została zwołana głównie po to abyśmy dokonali zmian w budżecie, oczywiście podejmiemy kilka innych uchwał, ale zmiany budżetu są dla pracy Urzędu Gminy, dla mnie osobiście niezwykle ważne, gdyż do końca tego miesiąca(…) możemy ostatecznie zadeklarować się jako gmina, czy weźniemy udział w programie naszego województwa.  Program ten ma na celu wyposażenie klas I-III w cały zestaw interaktywny . Między innymi w skład (…)  zestawu wchodzą tablice interaktywne i z tego powodu właśnie przygotowałem stosowną propozycję zmiany uchwały budżetowej po to, aby jedenaście oddziałów szkolnych,                 w Gminie Brodnica mogło te tablice otrzymać. Program prawdopodobnie będzie zrealizowany w tym roku i stąd musimy dokonać zmiany (…) budżetu tegorocznego. Gdyby jakieś problemy wyniknęły  w trakcie realizacji programu, no to oczywiście trzeba będzie odpowiednie kwoty ująć później w budżecie roku 2011. Na dzisiaj sytuacja jest taka, że województwo ma zamiar zainwestować na terenie gminy nieco ponad 100 000,00zł, natomiast my jako gmina musimy zadeklarować udział w kwocie trzydziestu kilku tysięcy złotych. W sumie koszt tego programu jest oceniany na 143 000,00 złotych. Przy okazji proponuję dokonać kilku zmian w budżecie wynikających z pism z Urzędu Wojewódzkiego…”
Na salę obrad przybył radny Janusz Górski
    Przewodniczący Rady poprosił Przewodniczących Komisji, które pracowały nad projektem uchwały o przedstawienie opinii:
Przewodnicząca Komisji Violetta Sternicka (cyt.):
„ Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy zaopiniowała uchwałę pozytywnie, 4 głosami „za”.
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Krzysztof Glabiszewski (cyt.):
„ Komisja nasza zaopiniowała uchwałę pozytywnie, jednogłośnie 5 głosami „za”.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Nowiński (cyt.): „ Komisja opiniowała jednoznacznie, było opiniowanie „za”. Członkowie komisji popierają uchwałę.”
    Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag, więc Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania.
Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie budżetu na 2010 rok została przyjęta                             w głosowaniu jawnym, jednogłośnie 14 głosami „za” i stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Ad 5b)    Przewodniczący Rady poprosił o wprowadzenie do następnego projektu uchwały.
Wójt Gminy Brodnica powiedział (cyt.): „Szanowna Rado! Drodzy Państwo. Na dzisiaj mamy uchwałę, która reguluje sposób przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunków i sposobu ich przyznawania. Zasadniczo dokonujemy na dzisiejszej sesji tylko małej zmiany polegającej na tym, że dopisujemy, a właściwie zmieniamy brzmienie § 4 na następujące: ust. 1 ma przyjąć brzmienie: „Środki finansowe przeznaczone na pomoc zdrowotną dla nauczycieli określa corocznie Rada Gminy w uchwale budżetowej” oraz ust. 2 „ Środkami finansowymi, o których mowa w ust. 1 dysponuje Wójt Gminy Brodnica.
Poza tym §5 ma otrzymać brzmienie następujące: „ określone w §3 zasiłki pieniężne przyznaje Wójt Gminy Brodnica na podstawie złożonych wniosków, o których mowa w §8. To są jedyne zmiany.
    Głównym powodem (...) zmian są interpretacje prawne dotyczące sposobu regulowania przyznawania świadczeń, wynikające z orzecznictwa. W tej chwili pojawiło się w obrocie prawnym rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego z dnia 3 czerwca 2008 roku, które twierdzi, że tworzenie komisji, które przygotowywały , opiniowały organowi wykonawczemu gminy, powiatu czy województwa zasady przyznawania świadczeń jest sprzeczne z prawem. Dlatego my rezygnujemy z pracy takiej komisji [wykreślamy z uchwały dotychczas obowiązującej]1. Dziękuję bardzo”
    Przewodniczący Edward Domżalski poprosił Przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych o opinie.
Przewodniczący Krzysztof Glabiszewski (cyt.): „Komisja nasza opiniowała pozytywnie, jednogłośnie 5 głosami”
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Radni nie mieli żadnych uwag. Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania. Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie pomocy zdrowotnej dla nauczycieli, rodzajów świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunków i sposobu ich przyznawania została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Ad 5c)     Przewodniczący Rady poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt Gminy Brodnica powiedział (cyt.): „ Szanowni Państwo! Nie wiem co mam zrobić z tym regulaminem wynagradzania. Słyszę, że jedna ze zmian, która ma być przeze mnie zaproponowana, podobno, jest niezgodna z jakimiś wewnętrznymi ustaleniami jednego ze związków zawodowych. Chodziło                 o wysokość dodatku funkcyjnego wychowawcy klasy, który chciałem zaproponować aby wynosił 4% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego. W moim odczuciu nie jest to sprzeczne               z prawem, ale nie wiem, czy tak jest na pewno. Musiałbym to sprawdzić. (…) Zastanawiam się czy po tej informacji nie wyłączyć tego projektu uchwały [z pracy dzisiejszej sesji]2 (…) Chciałbym wytłumaczyć dlaczego zastanawiam się nad tak radykalnymi rozwiązaniami (…) Nie możemy przyjąć uchwały, która nie jest uzgodniona ze związkami zawodowymi, zmiana ta nie jest uzgodniona (…) Jest uzgodniona wersja poprzednia, ta która jest w tej chwili jest przed Państwem (…) Prosiłbym o pomoc może i  radcy prawnego (…) Proponowałbym dzisiaj się w ogóle tym tematem nie zajmować(…)
    Drodzy Państwo! U nas w gminie[ realizacja dodatku za wychowawstwo]3 funkcjonuje w taki sposób, że nauczycielom, którzy mają niższe wynagrodzenia zasadnicze przyznaje się dodatek w wysokości 4% natomiast tym nauczycielom, którzy mają wyższy stopień, [awansu zawodowego] to jest decyzja dyrektorów szkół, którzy uzgodnili ze mną, na spotkaniu wewnętrznym, że nauczyciele o wyższym stopniu awansu zawodowego otrzymają dodatek funkcyjny za wychowawstwo w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego (…) W tej chwili  (...), dodatki funkcyjne praktycznie mają takie same bo, albo 78,00 zł. albo 79,00zł. (…) Są to niemalże te same dodatki.
    Następnie Wójt Edward Łukaszewski, przedstawił radnym błędy językowe, które wystąpiły w projekcie omawianej przez Wójta uchwały. Błędów było sporo, więc Wójt poprosił radnych
o poprawienie ich, bądź dopisanie brakujących liter, bądź słów, w formie autopoprawki. Radni również zgłaszali znalezione przez siebie błędy.
Na salę obrad przybyła Jolanta Tomella Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia oraz Radca Prawny Małgorzata Błaszczyk.
Wójt Edward Łukaszewski poprosił o zdjęcie projektu uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli z porządku obrad, uzasadniając wniosek dużą  wadliwością. Wójt zwrócił też uwagę na fakt, że ta uchwała ma być ogłoszona w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym w związku z czym musi zostać dokładnie sprawdzona i poprawiona.
Przewodniczący Edward Domżalski przystąpił  do głosowania. Jednogłośnie, 14 głosami „za” projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.

Ad 5d)     Przewodniczący Rady poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Drodzy Państwo, tutaj praktycznie nie proponuję żadnych zmian w stosunku do rozwiązań, które dotychczas obowiązywały.  Problem jest tylko w tym, że na tę okoliczność powinna być odrębna uchwała.”
Radna Violetta Sternicka poprosiła o udzielenie głosu, powiedziała (cyt.): „Ja mam teraz  pytanie natury formalnej. Jeżeli nie przyjęliśmy regulaminu wynagradzania nauczycieli to jak możemy przyjmować dalsze części?”      
Wójt Edward Łukaszewski odpowiedział (cyt.): Dalsze części możemy bez problemu przyjmować gdyż są to odrębne uchwały (…)
Radna Violetta Sternicka powiedziała (cyt.): „Ja bym chciała opinię pani Radcy Prawnego”.
O głos poprosił Radny Wiesław Nowiński. Radny powiedział: „Proszę Państwa, mam pytanie. Jeżeli my dziś nie przyjmiemy tego, jakie to skutki będzie miało. Czy możemy to odłożyć do następnej sesji? Ile to trzeba odczekać (…)
Głos w tej sprawie ponownie zabrał Wójt Edward Łukaszewski (cyt.): „ Drodzy Państwo! (…) ponieważ oni tutaj cały czas pracują (…)     [Wójt Edward Łukaszewski miał na myśli Sekretarz Justynę Klimowską,  Radcę Prawnego Małgorzatę Błaszczyk oraz Kierownika Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Jolantę Tomella, które sprawdzały czy w związku ze zdjęciem projektu uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania Rada Gminy jest władna uchwalić kolejne uchwały dotyczące spraw oświaty]
     (...) Proponuję wszystkie uchwały (…) dotyczące zasad wynagradzania nie rozpatrywać dzisiaj. Nie chciałbym (…) blokować Państwa czasu. Szanujmy się wzajemnie. Za godzinę muszę Państwa opuścić (…) Dziękuję bardzo”
    Wójt Edward Łukaszewski wnioskował o zdjęcie uchwał d,e,f,g z porządku obrad. Przewodniczący Rady Edward Domżalski poddał wniosek pod głosowanie. Radni przyjęli wniosek jednogłośnie, 14 głosami „za”.
Uchwały, w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli przedmiotów o różnym wymiarze godzin, w sprawie wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, zasad udzielania, obniżanie i zwalnianie nauczycieli z tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, w sprawie zasad przyznawania nagród dla nauczycieli, w sprawie przyjęcia regulaminu określającego wysokość dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zostały zdjęte z porządku obrad.
    Salę obrad opuściły Jolanta Tomella Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia oraz Radca Prawny Małgorzata Błaszczyk.

Ad 5h)         Przewodniczący Rady poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Szanowni Państwo! Kończy się kadencja naszego samorządu i jest w zwyczaju w roku, w którym upływa kadencja, dokonać aktualnej analizy - jak przedstawiają się normy przedstawicielstwa w poszczególnych okręgach wyborczych, które aktualnie funkcjonują na terenie gminy.
Dokonaliśmy takiej analizy. Dokonał również takiej analizy Wojewódzki Komisarz Wyborczy                    i okazało się że (...) okręg nr 2 powinien mieć większą liczbę radnych. (...) Liczba mandatów powinna wynosić tam w tej chwili dwa. W związku z tym zgodnie z ustawą powinniśmy zdjąć mandat z okręgu, w którym liczba przedstawicielstwa jest najmniejsza. (...) Takim okręgiem jest okręg nr 5, który ma normę przedstawicielstwa tylko 0,59. Natomiast okręg nr 2  ma normę przedstawicielstwa 1,54. (...)
    Drodzy Państwo! W sytuacji kiedy obowiązuje nas zasada stałości obwodów głosowania czyli każdy obywatel powinien uczęszczać do głosowania do tego samego lokalu wyborczego (…)  oraz powinna być (...) stała liczba okręgów wyborczych. Nie chcąc dokonywać zbyt dużych korekt proponuję  dwa sołectwa, które tworzyły okręg nr 5 podzielić. Jedno sołectwo (np. Kozi Róg) dołączyć do okręgu nr 4 tj. do Szczuki, (...) drugą miejscowość, drugie sołectwo (np. Szymkowo) dołączyć do tego okręgu, który zyskał ten jeden mandat. Mandat zyskał okręg nr 2.
    Właściwie może oba sołectwa powinno się tam dołączyć.  Uważam, że na ile można należy dążyć do tego, żeby jednak zachować więzi, które są. Większe więzi są sołectwa Kozi Róg ze Szczuką niż Koziego Rogu z Wybudowaniem Michałowo, Podgórzem czy Nowym Dworem.
    (...) Chciałbym poinformować Państwa, że na tę okoliczność wykonywaliśmy bardzo intensywną korespondencję z Wojewódzkim Komisarzem Wyborczym i ta propozycja została z nim uzgodniona.
Przykro mi jest bardzo, że taka sytuacja ma miejsce, ale Drodzy Państwo, gmina się dynamicznie rozwija. (...). Stąd też będzie występował wzrost (...) mandatów właśnie w obszarach bezpośrednio przymiejskich. Dziękuję bardzo”
    Przewodniczący poprosił o opinie wszystkich trzech Komisji.
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Krzysztof Glabiszewski powiedział (cyt.): „ Komisja Spraw Społecznych 3 głosami pozytywnie a jeden głos przeciwnie a było tylko czterech”
    Członkowie Komisji Spraw Społecznych sprostowali wypowiedź przewodniczącego, że jeden głos był „wstrzymujący się” a nie przeciwny.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „Komisja rewizyjna pracowała nad tym projektem, ale nie padło słowo pod głosowanie, żeśmy nie głosowali...”
Przewodnicząca Komisji  Budżetu  i Finansów Violetta Sternicka powiedziała (cyt.): Komisja Budżetu i Finansów opiniowała 2 głosami  pozytywnie przy 2 wstrzymujących się”

    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję.  Głos zabrała radna Violetta Sternicka (cyt.):                    „Panie Wójcie!, Szanowni Państwo! Ja mam jeszcze dwa pytania w związku z tym projektem uchwały. Chciałabym dokładnego wyliczenia ile na sołectwo Karbowo ma mieszkańców                          z podziałem na Karbowo plus Tamę Brodzką, bo ja tutaj tego nie widzę...”
 
    Wójt Edward Łukaszewski poprosił Radną Violettę Sternicką o uzasadnieni prośby                                 
i wytłumaczenie jaki to ma wpływ na pracę przy tym projekcie uchwały

    Radna Violetta Sternicka powiedziała (cyt.): „ Panie Wójcie, ja nie wiem, może jest pomyłka, może (...) jest wszytko dobrze, zanim zagłosuję to chcę wiedzieć...”
   
    Wójt Edward Łukaszewski poprosił panią Sekretarz o przyniesienie odpowiednich danych. Zaznaczył również, że rozpatrywanie liczby mieszkańców Karbowa i Tamy Brodzkiej nie ma znaczenia przy rozpatrywaniu sprawy.
 
Radny Adam Szostakowski powiedział (cyt.):  „Panie Wójcie!, Wysoka Rado! Mnie tu najbardziej chodzi o Szymkowo. Mamy przedstawiciela ze Szymkowa, radnego, jest pani Sołtys, niech oni się wypowiedzą...”

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „Drodzy Państwo! Chciałbym jasno powiedzieć, że (...) prawdopodobnie przez taki sposób myślenia jaki jest w tej chwili popełnili błędy kilka lat temu. Może wtedy należało robić okręgi wielomandatowe i nie byłoby problemu takiego jaki jest teraz. 
    (..) W tej chwili obowiązuje taka zasada, każdy obywatel, każdy mieszkaniec gminy może być radnym w dowolnym okręgu wyborczym. (...) Tutaj mamy taką sytuację, że do tych wsi będzie podłączona jeszcze jedna wieś i osoba z Szymkowa może być radnym w Michałowie(...) ale będzie mogła  mieć miejsce również taka sytuacja, że osoba z Michałowa będzie radnym również dla Szymkowa ...”
    Wójt poprosił Sekretarz Gminy o przedstawienie danych statystycznych dotyczących liczby mieszkańców gminy.
Sekretarz Justyna Klimowska, powiedziała (cyt.): „ Stan mam taki jaki był w analizie do uchwały czyli 31 grudnia 2009 roku. W Nowym Dworze było 86 mieszkańców, w Bobrowiskach 39 osób, w Karbowie 1651 osób, w Tamie Brodzkiej 32 osoby.”
Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „Szanowni Państwo! Panie Przewodniczący! Dodam, że ten materiał był analizowany(...). Pierwszy raz (...) przekazaliśmy dane statystyczne do Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego. (…) W miesiącu luty-marzec była pierwsza wymiana korespondencji i jak tylko byliśmy w posiadaniu stabilnych danych, co do liczby mieszkańców. Od Komisarza dostaliśmy pisma, że należy dokonać zmiany okręgów wyborczych.
    (…) Uważam, że sytuacja jaka ma miejsce jest (…) sprawiedliwa z tego powodu, że  mandat nie przeskakuje (...) na drugą stronę gminy, ale pozostaje po tej samej stronie gminy, po której był”
Przewodniczący zamknął dyskusję. Przystąpiono do głosowania. Uchwała zmieniająca uchwałę             w sprawie okręgów wyborczych została przyjęta 8 głosami „za” przy 6 głosach „wstrzymujących się”. Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu

Ad 5i)        Przewodniczący Rady poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały Wójta Edwarda Łukaszewskiego.    Wójt poprosił o wyjaśnienie Skarbnika Witolda Jastrzębskiego. Skarbnik Gminy powiedział (cyt.): „ Uchwała ta jest konsekwencją przyjęcia uchwały budżetowej, w której został zaplanowany deficyt, który ma być sfinansowany pożyczkami i kredytami w wysokości 3 521 000,00 zł.  Proponujemy na to zadanie – budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Kominy, Karbowo, Niewierz – zaciągnąć pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z tego tytułu, że w tej chwili jest to najtańsza forma pozyskania środków. Dziękuję bardzo.”
Przewodniczący Rady Edward Domżalski poprosił komisje o przedstawienie opinii do     projektu.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „ Zapoznaliśmy się z tą sprawą, byliśmy za (…)
 Przewodnicząca Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy Violetta Sternicka powiedziała: (cyt): „Komisja  Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy zaopiniowała projekt pozytywnie, 4 głosami „za”.”
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Krzysztof Glabiszewski powiedział:
 (cyt.):     „ Komisja Spraw Społecznych, 4 głosami „za”, pozytywnie”
Przewodniczący Rady Edward Domżalski otworzył dyskusje nad projektem.
Radni nie mieli żadnych uwag, więc zamknięto dyskusję i przystąpiono do głosowania.    Uchwała w sprawie zaciągnięcia pożyczki na pokrycie planowanego deficytu budżetowego     w roku 2010 została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za” i stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad 6         Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „Panie Wójcie!, Wysoka Rado! Ja mam pytanie, od której do której mają się świecić światła ogólnie w gminie (…) Druga sprawa, z tą droga tam, ja nie umiem odpowiedzieć, bo to nie my jesteśmy inwestorami (…) Jednego dnia kładą, drugiego rozbierają. (…) Ja im tłumaczę, że nie mamy dużego wpływu, że być może lepiej jak źle zrobili a teraz zdjęli i jeszcze raz położyli (…) ale to ludzi tak jakoś nie przekonuje (…)
Wczoraj mi się nasunęło pytanie (…) wyniki jakie były takie były na ostatniej Komisji Rewizyjnej  nasunęły pewne myśli. Mamy referaty w naszej gminie. Ja bym chciał się spytać o referat odnośnie budownictwa. Kto jest kierownikiem, jakie ludzie tam mają uprawnienia (…) kto odpowiada u nas za budownictwo?”
Radna Violetta Sternicka powiedziała (cyt.): „ Panie Wójcie!, Szanowni Państwo. Ja zgłaszałam na Komisji. Od chwili założenia światła na Karbowie, nie wiem która to jest moja interpelacja i wniosek odnośnie światła. Nieustannie to światło źle się świeci. Albo zapala się o 17:00 albo                 o 19:00, albo mruga jak choinka na dyskotece (…) albo gaśnie o 7:00 – 8:00 rano kiedy już jest dzień. Trwa to od chwili założenia światła(...) Ten, który wykonywał te światła jakąś odpowiedzialność pogwarancyjną  i w ramach tej odpowiedzialności musi to zrobić. Jest jakiś inspektor nadzoru, który to nadzorował, który to podpisał (…) Doszła jeszcze sprawa drogi                   i zdartego asfaltu. Ludzie tego nie rozumieją , że my nie jesteśmy inwestorem, bo asfalt  został wyrzucony część na naszą stronę (…) Od listopada rozgrzebana droga, ludzie nie mogą dojechać do własnych domów (…) Nie wiem czy powinniśmy miastu dawać w takim razie te 50 000,00zł.               Ja jako Przewodnicząca Komisji Finansów mówię, jeżeli nie potrafią tak prostej inwestycji, jaką jest budowa drogi zrobić (…)
    Po raz pierwszy Panie Wójcie jak jest dwa lata  problem światła bardzo proszę o odpowiedź na piśmie w tej sprawie do mnie i bardzo proszę o spotkanie z wykonawcą, inspektorem (…) ja teraz jako radna Karbowa już nie proszę tylko żądam takiego spotkania, bo to zbyt długo trwa. Dziękuję.”

    Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „Szanowni Państwo, problemy, które były poruszane dotyczą oświetlenia. W tej sprawie zwrócę uwagę oczywiście na bieżącą pracę osób odpowiedzialnych za te zadania. Zobaczymy jaki to efekt przyniesie. (…) Na pewno doprowadzę          w takim razie do spotkania wykonawcy i zaproszę na to panią radną (…)
Natomiast co do drogi, Drodzy Państwo, dobrze wiecie, że my dołożyliśmy (…) z zeszłorocznego budżetu 50 000,00 zł. do wspólnej inwestycji z miastem. Głównym wykonawcą jest Miasto Brodnica. Miała tam miejsce taka sytuacja, że asfalt który został położony nie jest tej jakości, której miał być. Stwierdził to Inspektor Nadzoru Budowlanego (…) rozmawiałem w mieście i będą kłaść drugi. Nic więcej nie mogę Państwu powiedzieć, niż to co prawdopodobnie w tej sprawie wiecie.
Odpowiedzialność za oświetlenie ponosi Gmina Brodnica natomiast odpowiedzialność za sytuację na ulicy Północnej ponosi (…)  Miasto Brodnica.
    Co do referatów to chciałbym powiedzieć (…), że referaty powstały niedawno (…) i tak naprawdę to działają dopiero od około roku, nawet niezupełnie od roku. Wcześniej była struktura taka, że były trzy działy główne. Jeden (…), który podlegał Sekretarzowi Gminy z samodzielnymi stanowiskami pracowniczymi, drugi Skarbnikowi Gminy, to pion finansów i trzeci (...), właściwie jednoosobowy to był Radca Prawny.
W tej chwili układ jest podobny, z tym że zostały wydzielone niektóre dziedziny zadań jeszcze na referaty. Myślę, ze chodzi tutaj o referat inwestycji, to w tej chwili tam pracuje czterech pracowników tj. osoba od planowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy i jedna osoba od inwestycji i pozyskiwania środków finansowych zewnętrznych (…) Druga osoba, dotycząca typowo inwestycji gminnych, tylko taki jest podział, że nie zajmuje się tymi inwestycjami, które są z udziałem środków zewnętrznych. Czwarta osoba, która ma w zakresie sprawy środowiska, rolnictwa . (…) Nad tymi osobami pełni rolę kierownika pani Sekretarz. Co do (…) kwalifikacji, wszystkie mają przygotowanie, które zgodnie z prawem powinny mieć do tego, żeby być pracownikami samorządowymi. (…) Wiem, że chodzi tu dokładnie o budownictwo. Ta osoba akurat nie ma wykształcenia4 z zakresu budownictwa, ona  podejmując pracę bardzo dobrze wiedziała jakie zadania przyjmuje na swoje obowiązki. Dlaczego nie ma? (…) Ogłosiłem konkurs, ale żadna osoba się nie zgłosiła (…). Musiałem rozwiązać sprawę takimi osobami, które w danym momencie były. Dziękuję”

Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „ … Nie wiem, nie jestem prawnikiem, ale żeby Urząd Gminy gdzie jest ponad siedem tysięcy mieszkańców przy inwestycjach, które mamy w tym roku (…), żeby nie było fachowca. Może są fachowcy, ale żeby nie było uprawnień. Dotychczas nie było nigdy tak (…)  jeżeli środki unijne pozyskiwać, kto to podpisuje. Tam nie wymagane są kwalifikacje?”

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Nie, bo projekt przygotowuje fachowiec i inspektor nadzoru sprawuje nadzór. To są osoby, które muszą mieć uprawnienia (…) Proces inwestycyjny polega na tym, że przygotowuje się projekt, wykonują to osoby uprawnione, później realizuje projekt firma, która ma uprawnienia odpowiednio budowlane i do tego jest nadzór inwestorski...”

Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt): „Panie Wójcie! Pan wie o czym ja mówię. Jeżeli u nas w gminie nie ma fachowców to próbują nas kiwać i kiwają cośmy udowodnili na Komisji (…) Najłatwiej będzie zrzucić winę na kogoś, kto nie ma pełnej świadomości, młody człowiek, który dostał pracę, jest zadowolony, stara się (...)ale bez doświadczenia, bez wiedzy no niestety (…) Trzeba większych dołożyć starań, żeby był u nas budowlaniec. Może nie na cały etat, może na pół etatu...”

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Drodzy Państwo! (…) Dobrze, że rozmawiamy na ten temat. Ja nie mówię, że nie ma błędów,błędy się zdarzają. Uważam, że są to drobne błędy i będą one naprawione, bo jestem pewien, że to co się zdarzyło nawet przy budowie wodociągu, to będzie naprawione. Podobnie wielkim zarzutem nie może być, że trawka nie była posiana. Ja uważam, że jeżeli ona miała być posiana to ona będzie posiana przez wykonawcę. Sprawdzimy (…). Staramy się zapraszać do komisji i sołtysa i radnych, ale my nie mamy takiego obowiązku.  (…) Ja zapraszam dlatego, że mam więcej informacji na temat realizowanych zadań (…). One mogą coś wnieść. W trakcie realizacji widziały pewne wadliwe działania wykonawcy, wtedy to mogą na tym zebraniu odbiorowym przedstawić i uzyskać informacje. Wykonawca ma okazje przedstawić dlaczego tak zrobił czy to zrobił zgodnie ze sztuką budowlaną. Ma możliwość też przedstawić swoje poglądy  inspektor nadzoru budowlanego , który powinien (…) ocenić czy to działanie akurat było zgodne                        z przepisami prawa.
    Wracając do tych osób, które w Urzędach Gmin pełnią obowiązki budowlane. Drodzy Państwo, naprawdę coraz trudniej jest znaleźć takie osoby, które chciałyby w Urzędach Gmin pełnić takie obowiązki . W tej chwili mamy rzeczywiście jednego pracownika, który ma niby uprawnienia, albo miał uprawnienia ale mu wygasły (…). Staramy się w urzędzie sprawę w jakiś sposób opanować. (…) Ja już myślę dość długo, staram się powolnymi krokami doprowadzić do takiego stanu, żebyśmy się dobili w końcu fachowca. Myślę, że to stanowisko kierownika referatu jest na dzisiaj wolne i mam zamiar nazbierać na tę okoliczność, nie wiem czy w tym roku mi się uda, bo to nie było przewidziane w budżecie na ten rok, ale chciałbym nazbierać środków finansowych (…) a przynajmniej jeśli jest taka atmosfera i tak dobre widzę tutaj podłoże to nawet zaproponuję pewne zmiany w budżecie gminy celem zwiększenia środków na wynagrodzenia, aby ogłosić konkurs na kierownika (…)
Chciałbym tutaj odpowiedzieć panu Nowińskiemu na problem, dlaczego nie ma w tej chwili na stanowisku urzędniczym5 osoby z uprawnieniami (…) dlatego, że stanowisko kierownicze jest wyżej wynagradzane i być może znajdzie się osoba, która będzie chciała kierować i jednocześnie będzie posiadała stosowne uprawnienia. Natomiast osoba, która ma jakieś uprawnienia i ma być na urzędniczym stanowisku gdzie zarabia oczywiście stosunkowo skromnie (…) jak na warunki gminne, mając takie uprawnienia znacznie więcej zarobi projektując lub  sprawując dozór (…)  Przy takim rozwoju budownictwa (…) można godniej żyć niż pracując jako urzędnik (…)  Ja może nigdy nie mówiłem  o tym ale chciałbym powiedzieć, że takie są moje zamierzenia: doprowadzić do tego żeby był referat z osobą docelowo posiadającą kwalifikacje (…) Na to są jeszcze środki potrzebne (…) tego referatu na dzisiaj nie miałem zamiaru obsadzać, dlatego, że po prostu nie mam tych pieniędzy. Dziękuję”

Skarbnik Witold Jastrzębski powiedział (cyt.): „Jeśli wolno taką dygresję (…) jeśli chodzi                      o budownictwo z tego co ja się orientuję to gmina wiejska mało, która ma, bo ich po prostu nie stać na zatrudnienie tego typu fachowców. Również w miastach na tych stanowiskach jest największa rotacja. Przychodzi człowiek zdobywa pewne doświadczenie (…) z firmami ma kontakt i już go nie ma. Taki jest rynek i na to nic nie poradzimy...”

Sołtys wsi Wybudowanie Michałowo Henryk Kamiński powiedział (cyt.): „ Dam przykład tylko jeden Panie Wójcie ,ostatni z mojego sołectwa, (…) wykonanie kanalizacji na ul. Widokowej. Jakie były tam problemy . Żeby Sołtys nie dopilnował i jeszcze Świtanowski jako radny to by tam do dzisiaj było (…) nie do przejechania (…) ale myśmy tam dopilnowali i przy odbiorze żeśmy byli              i żeśmy podpisali. Ale Wójcie, w tej chwili to sprawa ze światłem to poszła tak bokiem u nas na Działkowej, że ja tam sobie nie mogłem poradzić z tym światłem. (…) Ja sobie poradziłem, ale ja byłem co drugi co trzeci dzień (…). Słupy są postawione u nas na Działkowej też nie w tym miejscu. Kto wiedział, nikt nie wiedział (…) żebym był  ja bym powiedział postawcie słupy dalej, zostawcie na drogę (…) Mnie się wydaje, że jak taką się robi propozycje i się gdzieś coś robi na sołectwie          w pierwszym rzędzie powinien być sołtys powiadamiany i radny, który by mógł zadziałać                          i powiedzieć i pokazać (…)
Druga sprawa z kanalizacją na Widokowej. Dobrze jak idzie kanalizacja i zaraz asfalt, ale jak droga gruntowa zostaje nadal a kanalizacja idzie środkiem drogi, co równiarką mi pojedzie to wyrywa”

Radny Krzysztof Glabiszewski powiedział (cyt.): „ Proszę Państwa, wszystkiego urzędnicy gminy               i Wójt nie załatwią. My jako radni mamy legitymację radnego i do pewnej instytucji możemy pójść           i rozmawiać (…) Myślę, że nie wykorzystujemy swoich możliwości jako radni (…) Mamy dużą możliwość oddziaływania...”

Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „Myśmy w szkole np. w Szczuce to przed oddaniem, mówili, że dach będzie ciekł i dach cieknie. Jaki my mamy wpływ? W Karbowie, że dach się będzie uginał i się ugina. My możemy mówić, my jesteśmy radni po to, żeby wskazać, mówić ...”

Radna Violetta Sternicka powiedziała (cyt.): „... Ja naprawdę przez dwa lata nieustannie bombarduje i prywatnie do tego inwestora i mój mąż prywatnie, który robił oświetlenie i nie ma wpływu. To po takiej dyskusji jak dziś pozostaje mi tylko pójście do prokuratury, że inwestycja została przez Urząd Gminy  źle wykonana. Nie chcę na razie tego robić, bo bym buchnęła w pana Wójta. Niestety nie można tego wymóc na inwestorze, żeby to naprawił.”

    Wójt Edward Łukaszewski powiedział, że zapozna się z protokołem i z uwagami Radnych. Opuścił salę obrad (godz. 9: 24) w związku z wyjazdem w celu podpisania umowy na budowę hali sportowej w Szczuce

Ad 7  Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „Panie Przewodniczący! Szanowna Rado! W tej chwili w Polsce jest powódź (…) tragedia dotknęła ludzi i myślę, że tak jak w ubiegłych latach na uprzednich powodziach jako gmina staraliśmy się w jakikolwiek sposób pomóc. Apeluję i wnioskuję, żeby jako (…) urząd i jako gmina (…) zacząć myśleć, żeby w jakiś sposób pomóc tym ludziom. Uważam, że na sesji powinniśmy spróbować podjąć decyzję czy chcemy pomóc jakiejkolwiek gminie, w jaki sposób, jak to zorganizować (...)  Ten system jaki był poprzednio , że to się chodziło po ludziach zbierało (…) on był dobry ale nie doskonały (…) To jest moja taka sugestia (…) będą „Dni Brodnicy” i „Dni Drwęcy” może jakieś konkursy, może jakieś zbiórki (...) można             z firmami wejść w kontakt (…) mam nawet taki pomysł, żeby (…) zrobić jakiś bal charytatywny i na tym zbiórkę zrobić (…) czy to ta wejściówka będzie na to (…) ja nie mówię na szybkiego to zrobić (…) bo tam pomoc będzie długofalowa ...”

Radny Adam Szostakowski powiedział (cyt.); „ … z tego co słyszałem gmina Bobrowo (…) Urząd Gminy przekazał trzy tysiące (…) jakieś prześcieradła koło Płocka dla mieszkańców (…) to jest najprościejsze takie przekazanie. To jest potrzebne w tej chwili (…) żywności tyle tam nawiozą. Jak się teraz okazało, nasze zboże nie jest dobre dla powodzian tylko biorą z Unii Europejskiej (…) Specjalne transporty już idą (…) bo Unia chce się wyczyścić . Nasz kraj nie może  uruchomić własnego zboża , żeby dać powodzianom (…) Uważam, że jako gmina (…) można kupić jakiś osuszacz do pomieszczeń. To jest prosta sprawa, która pomoże wielu gospodarstwom.”

Sołtys wsi Wybudowanie Michałowo Henryk Kamiński powiedział (cyt.): „... Ja też uczestniczyłem, siano zawieźli, to spalili (…) nie nasza gmina ale inna gmina (…) teraz Pan tu mówi prześcieradła (...) nie kupujcie takich rzeczy i nie zawoźcie (…) co mu da prześcieradło jak on nie ma dachu (…) Tam jest tylko jedna możliwość, tylko finansowo. I moim zdaniem nasza gmina powinna z jakąś tam gminą zawrzeć czy ze sołectwem nawet tylko i tam te pieniądze niech będą podzielone przy nas ...”


O godzinie 9:40 Wójt wrócił na salę obrad.

    Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.). „Proszę Państwa!  Przepraszam, że chciałem urwać się z sesji o godzinę wcześniej dlatego wróciłem. (…) W tym czasie odebrałem telefon , który dotyczył powodzi i wróciłem, żeby z Państwem (…) uzgodnić,kwestię wsparcia osób, które doświadczyły powodzi (…).  U nas w gminie (...) powstał komitet (…)
Zaprasza mnie na spotkanie, bo (...) chcą zorganizować akcję pomocy powodzianom (…) Pomyślałem, że my też powinniśmy do tej akcji w jakiejś formie włączyć. Ja będę się zastanawiać                  z panem skarbnikiem (…) i jeżeli jest taka możliwość (…) to na zasadzie współpracy między samorządami moglibyśmy przekazać jakąś kwotę dotacji (...) gminie dotkniętej powodzią.6 (…)
 My nie jesteśmy w stanie (…)  udzielić pomocy wielkiej ilości gmin, sądzę, że jeżeli to znaleźć jedną przekazać jej kwotę środków (…), które uda nam się wygospodarować...”
   
Sołtys wsi Wybudowanie Michałowo Henryk Kamiński powiedział (cyt.): „ Wysoka Rado, Szanowny Wójcie, ja to bym taką propozycję podał (…) weźmy z każdego sołectwa po                           1 000,00 złotych ...”

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Ja nie wiem czy dobrze zrozumiałem, bo pan Sołtys mówi o 1 000,00 złotych z sołectw, Wy przecież nie macie środków do dyspozycji. To my musimy jakby w budżecie wygospodarować te 20 000,00 złotych...”

Sekretarz  Justyna Klimowska poinformowała radnych o zaproszeniu radnych z gminy Brzeziny pod Łodzią do ośrodka wypoczynkowego w Rytych Błotach. Chętnych poprosiła o wpisywanie się na listę.

Radny Krzysztof Glabiszewski wracając do tematu pomocy powodzianom powiedział (cyt.):                   „ Proszę Państwa! Pomoc jest konieczna ale nie doraźna. My powinniśmy wymóc na wszystkich naszych rządach, żeby wprowadzić program zabezpieczenia terenów zalewowych,który byłby realizowany już od teraz (...) wiadomo, jest wał przeciwpowodziowy w danej gminie i dana gmina powinna dbać o to, żeby on był sprawny i ta gmina powinna otrzymać pomoc finansową od państwa. To powinno być zabezpieczone w budżecie naszego państwa.”

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Chciałem się do tego głosu pana Glabiszewskiego odnieść. Ja nie ze wszystkim się zgadzam (…) dlatego, że niektóre rzeczy są poza nami (…). My wpływ na rząd mamy „bardzo ograniczony” (…) oczywiście, możemy wnioskować.
    Raczej należałoby Szanowni Radni, w taki sposób spojrzeć, co my jako władza lokalna możemy zrobić aby takie sytuacje nie miały miejsca na naszym terenie. Jak my możemy zabezpieczyć naszych mieszkańców, gdzie występuje sytuacja powodziowa. Ewentualnie, jak planować rozwój naszej gminy, aby terenów, które są załóżmy w obszarze zalewowym nie przeznaczać pod budownictwo (…)
    Drodzy Państwo! W Gminie Brodnica występuje sytuacja zagrożenia powodziowego tylko   w dwóch miejscowościach Nowy Dwór i Kominy, no i niestety ale mamy kilka miejsc w gminie (…) mówię ogólnie bo nie mamy tego zidentyfikowanego, to nie było nigdy badane ,(…) gdzie występują lokalne podtopienia (…). Miałem rozmowę, zarzuty wręcz do gminy – dlaczego żeście mi dali pozwolenie na budowę?  Słusznie (…) do pewnego momentu.
    Szanowni Państwo! Często w gminie jest taka sytuacja, że to obywatel sam sobie życzy (…) decyzję o warunkach zabudowy7   Wnoszę, że musimy albo w naszych planach miejscowych bardziej zwracać uwagę na to, żeby właśnie nie lokować budynków w tych terenach zalewowych no                     i w decyzjach o warunkach zabudowy (…) wprowadzić dodatkowy (…)  zapis, że budynek może być podtopiony(...) ja oczywiście (...) nie zakażę tej osobie budowania się, (…) bo nie mam takiego prawa. Ja mogę próbować odmówić decyzję o warunkach zabudowy, ale (…) osoba jak się uprze to i tak ją dostanie. (…)
Podsumowując Drodzy Państwo, powinniśmy wyciągnąć wnioski do naszej pracy i to co jest możliwe na naszym szczeblu to robić, czy w decyzjach, czy w planie miejscowym czy też w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy. (…) Przy okazji informuje, że jest  ono wyłożone do publicznego wglądu . Możecie w tej chwili wnosić uwagi (…) do tego studium. Dziękuję.”

    Wójt Gminy Brodnica wraz z Radnymi ustalili, że odbędzie się spotkanie wraz z sołtysami w sprawie pomocy dla powodzian.

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Mnie jeszcze jeden wniosek się nasunął (…) Nikt się nie interesuje naszymi ciekami wodnymi (...) Nie ma spółki wodnej, może trzeba by było ją zorganizować (…) lub reaktywować”

Radny Adam Szostakowski powiedział (cyt.): „ Z tego co ja wiem to Gmina Osiek (…) mają swój fundusz w budzecie np. 100 000,00 złotych , dostają ¾ z Unii Europejskiej (…) dostali 250 000,00 złotych na utrzymanie tej spółki wodnej (…) tam jest na bieżąco czyszczone, rowy tam nie ma takich rzeczy, że są zalewane.
    Panie Wójcie coś powiem teraz na temat budowy drogi wojewódzkiej. Przy mojej posesji był rów, był przepust (…) zawalone są wszystkie przepusty (…) nie ma w ogóle rur. Mam najniższy poziom u nas w Gorczenicy Po pierwszych ulewach woda (...) przelewała się od sąsiadów do mnie. Dzwoniłem do Wąbrzeźna, Wąbrzeźno odesłało mnie do Bydgoszczy, Bydgoszcz przyjechała (…) chcą się przekopać na drugą stronę naszej działki gminnej. Ja mówię, te działki to są gminne, gmina na pewno nie pozwoli na to bo nie ma odpływu żadnego rowu. (…) To jest odbijanie (…) piłeczki. Ale takich miejsc jak u mnie to jest u nas w Gorczenicy więcej. Pokopane rowy, nie porobione są przepusty (…) woda to po tych deszczach stała, przelewała się na pola...”

Wójt Edward Łukaszewski odpowiedział (cyt.): „ Drodzy Państwo! Ja w tej sprawie to tylko tyle mogę powiedzieć, że inwestycja została zaprojektowana, jest w trakcie realizacji (…) My możemy jako gmina interweniować, ale bezpośrednią stroną tego procesu inwestycyjnego są właściciele przyległych działek (…) jeżeli to ma jakiś istotny wpływ na Wasze życie, to Wy możecie mocno naciskać (…) na inwestora lub wykonawcę”

Wójt opuścił salę obrad. (godz. 10:21)

Radny Adam Szostakowski powiedział (cyt.): „ Jeszcze Panie Wójcie, jeśli chodzi o te powodzie (…) ja mam prawie 600 metrów rowu, który odbiera wodę z Moczadeł. Ja mam swoje wyczyszczone. Rów kolejowy jest taka różnica poziomu. To nie tylko u mnie (...) w tej chwili nasze rowy są pełne a kolejowe tego nie odbierają.”

Wójt Edward Łukaszewski odpowiedział (cyt.):  ”To może też wystąpimy do kolei w takiej sytuacji. Drodzy Państwo, mnie to martwi, że u nas w gminie nie ma tej spółki wodnej. Bo jak słucham, że         w Gminie Osiek załóżmy, mają spółkę, wygospodarowują w budżecie jakieś środki, udzielają wsparcia tej spółce. Następnie jest (…) trochę środków na szczeblu województwa. Marszałek z Zarządem, Sejmikiem (…) w budżecie swoim też kilka chyba milionów złotych przyznają na spółki wodne. Składają wnioski i dostają te pieniądze.
(…)  Zrobię spotkanie w najbliższym czasie z sołtysami (…) Może się powinniśmy zastanowić i wyodrębnić kilka osób, które są zainteresowane lokalnie stworzyć i reaktywować tą spółkę (…) bo dokumenty jakieś są(...)”
 
Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „ Jest zrobiony część chodnika w Cielętach, ten pierwszy etap (…) Nie rozumiem planowania, bo jeżeli dla mnie jest zaprojektowana zatoczka, to ja rozumiem, że jest i wiata. Przy odbiorze się okazało, że to nie jest zaplanowane (…) Jak to teraz sprawę rozwiązać. Tak samo jeżeli chodzi o wodę. Rów tu wykopany, tu wykopany a przed skrzyżowaniem nie ma rowu (…) i się na asfalt wylewa...”

Wójt Edward Łukaszewski odpowiedział (cyt.): „ Drodzy Państwo (…) są wąskie pasy drogowe. Projektując w tej chwili chodniki i zatoczki musimy to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Są pewne parametry minimalne , które musi mieć chodnik, które musi mieć zatoczka. Ten pas, który jest potrzebny (...) musi wynosić  przynajmniej 5-6 metrów od krawędzi jezdni, żeby można było  ulokować zatoczkę, chodnik i wiatę przystankową8. Jeżeli chcemy zrobić jeszcze do tego wiatę to trzeba dodatkowe 1,5 metra.  (…)  Pasów drogowych nie ma tak szerokich (...) Będziemy rozmawiać z zarządcą drogi, zastanawiać się nad tym problemem...”

Ad 9         Radni wyczerpali przyjęty porządek obrad. Przewodniczący Rady zamknął XL sesję Rady Gminy Brodnica.






Protokolant                Sekretarz obrad             Przewodniczący obrad


Magdalena Budzich            Anna Sadowska             Edward Domżalski


zamieszczono: 2010-07-16 08:23:00
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ilość odsłon podstrony: 484
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Protokoły na rok 2010