Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1924225

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
Protokół nr 43/2010 z XLIII Sesji Rady Gminy Brodnica odbytej w dniu 8 listopada 2010r

Protokół  nr 43/2010
z XLIII Sesji Rady Gminy Brodnica
odbytej w dniu 8 listopada 2010r
  -----------------------------------------------------------------------------


 Sesja odbyła się w Urzędzie Gminy Brodnica, ul. Zamkowa 13a. Początek obrad nastąpił o godz. 9:00, natomiast zakończenie o godz. 12:23.
 Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
 W sesji udział wzięli: Wójt Edward Łukaszewski, Sekretarz Gminy Justyna Klimowska, Wiesława Jaranowska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz sołtysi, przewodniczący rad sołeckich, zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
Porządek obrad Sesji:
1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.
2. Powołanie sekretarza obrad sesji.
3. Przyjęcie porządku obrad
4. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.
5. Przyjęcie uchwał w sprawie:
a) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Mszano na lata 2010-2017,
b) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Szabda na lata 2010-2017,
c) zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Gortatowo na lata 2010-2017,
d) zmiany uchwały Rady Gminy Brodnica w sprawie budżetu na 2010 rok,
e) zaciągnięcia zobowiązania wykraczającego poza budżet Gminy Brodnica na 2010 rok,
f) wysokości stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2011 roku,
g) uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Brodnica z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011 roku,
h) współdziałania z Gminą Miasta Brodnicy w zakresie realizacji przebudowy ul. Długiej w Brodnicy,
i) wyrażenia zgody na nieodpłatne ustanowienie służebności,
j) trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania,
k) stanowiska dotyczącego sposobu korzystania z boiska sportowego oraz placu zabaw w Szabdzie.
6 Sprawozdania Wójta za okres od 1 lipca 2010
7. Interpelacje, zapytania.
8. Sprawy różne
9. Zakończenie obrad.
Ad 1 )  Przewodniczący Rady Gminy Brodnica Edward Domżalski dokonał otwarcia sesji. Stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych zatem Rada Gminy jest władna do podejmowania decyzji (nieobecni na sesji radny Stanisław Kopistecki, radna Violetta Sternicka)
Ad. 2)   Zgodnie z uchwałą Rady podjętą na I sesji na Sekretarza obrad powołany został radny Joachim Szulc.
 
Ad 3)  Przewodniczący Rady zaproponował przesunięcia w porządku obrad tzn. ostanie uchwały w proponowanym porządku obrad, przesunąć na pierwsze trzy pozycje porządku obrad.
  Radni 13 głosami „za” przyjęli porządek obrad po zmianie.
Ad 4)  Przewodniczący zapytał czy ktoś z radnych ma uwagi do protokołu.
 Głos zabrał radny Wiesław Nowiński, który zapoznał się z protokołem. Zapytał czy protokół zostanie w takiej wersji w jakiej jest napisany?
Przewodniczący odpowiedział, że po zapoznaniu się z protokołem, został on poprawiony i uzupełniony o brakujące części , mianowicie o zapis w pkt 5d z przebiegu glosowania nad projektem uchwały.
 Radny Wiesław Nowiński dodał, że brakuje pytania Sołtysa Wybudowania Michałowo Henryka Kamińskiego dotyczącego używania chodnika w Cielętach.
 Radny nie złożył wniosku w tej sprawie. Pozostawił to w formie uwagi do protokołu.
 Radni nie mieli więcej uwag. Protokół nr 42 z 27 września 2010 roku został przyjęty jednogłośnie, 13 głosami „za”.

Ad 5a)   Przewodniczący poprosił Wójta Edwarda Łukaszewskiego o wprowadzenia do projektu uchwały. Wójt powiedział, (cyt.): „ Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, Drodzy Goście. Na początku dzisiejszej sesji, bardzo serdecznie wszystkich Państwa przywitam. Jest to okolicznościowa, prawdopodobnie ostatnia sesja V kadencji. Ma ona charakter nie tylko roboczy, ale również okolicznościowy.
 Przechodząc do omówienia zagadnienia, chciałbym Państwu powiedzieć, że Plan Odnowy Miejscowości Mszano, został przygotowany głównie z tego powodu, ze chcemy jedno z zadań umiejscowionych w tym planie zrealizować w najbliższych latach w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich, działanie – odnowa miejscowości.
 Plan ma na celu wykonanie boisk na terenie Mszana oraz kilku miejsc parkingowych przy drodze powiatowej.
 Co do terminów realizacji zadania (…) to w programie wcześniejszym było napisane, że zadania to byłoby do realizacji w roku 2011. Ze względu na to, że w roku 2011 zadań w planach inwestycyjnych, jest (…) dużo, sugerowałbym i proszę o przyjęcie takiej autopoprawki, że wszystkie zadania realizowane w ramach odnowy wsi, mogłyby trafić do realizacji rok później, czyli w roku 2012. To jest bardzo istotna zmiana, w związku z tym proszę na tę zmianę zwrócić (…) uwagę (…).
 Takie same poprawki są w dwóch pozostałych planach odnowy miejscowości, które dzisiaj Państwo macie rozpatrywać i przyjmować. … Dziękuję bardzo”
 Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Mszano na lata 2010-2017, została przyjęta jednogłośnie, 13 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad 5b)  Przewodniczący poprosił o zabranie głosu przez Wójta. Wójt powiedział, (cyt.): „ W tym dokumencie zostało wpisane podobne zadanie inwestycyjne, z tym że przy Szkole Podstawowej w Szabdzie. Poza tym innych zmian nie ma. Proszę o analizę i dyskusję, ewentualne przyjęcie programu … Dziękuję bardzo”
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie  zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Szabda na lata 2010-2017, została przyjęta jednogłośnie, 13 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Ad 5c)  Przewodniczący poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt Edward Łukaszewski powiedział, (cyt.): „ Szanowna Rado. W tym dokumencie będzie (…) najwięcej zmian w stosunku do tego, nad którym żeście Państwo radzili na komisjach. (…) Byliśmy najbardziej opóźnieni z przygotowaniem tego materiału. W ubiegłym tygodniu odbyło się zebranie wiejskie w Gortatowie. Po zebraniu zostały wprowadzone dodatkowe zapisy (…) opisujące tę miejscowość. Dodatkowo zebranie wiejskie sugerowało, aby podkreślić w tym materiale (…) nasze osiągnięcia sportowe. Może nie tyle nasze jako sołectwa co naszych mieszkańców. Mamy wybitnego mieszkańca. Nazywa się Mateusz Zagórski. Jest młodym 19- nasto latkiem. Odniósł sukcesy na arenie międzynarodowej. Wprowadził do finału Mistrzostw Świata nasza polską czwórkę w sztafecie 4x400m. (…).
 Chcielibyśmy to podkreślić w naszym planie miejscowości, że taka mała wieś ma zdolnych ludzi.
 Warto to przedstawić na szczeblu województwa. Niech pan marszałek zobaczy jakie talenty są w małych wiejskich wsiach (…) Być może przyczyni się do tego, że wniosek znajdzie się wyżej w wojewódzkich rankingach.
 Większych zmian nie ma, oprócz tej, o której wspominałem na samym początku [ realizacja zadania w roku 2012] (…) Dziękuję bardzo”.

Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
Radny Krzysztof Glabiszewski zwrócił uwagę w planie modernizacji świetlicy przydałoby się wykonać ogrzewanie centralne.
Wójt Edward Łukaszewski przychylił się do ogólnej opinii radnego Glabiszewskiego. Zaznaczył, że modernizacji wymagają również dach, docieplenie budynku, wymiana okien, podłóg. I następna kadencja będzie się musiała tym zając.
 Radni przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie  zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Gortatowo na lata 2010-2017, została przyjęta jednogłośnie, 13 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
Ad 5d)  Przewodniczący poprosił Skarbnika Witolda Jastrzębskiego o wprowadzenie do projektu uchwały. Skarbnik powiedział, (cyt.) „ Zmiany w budżecie wynikają z faktu zwiększania dotacji przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Zwiększono dotację w kwocie 16…. na wypłatę zasiłków rodzinnych oraz 2 200zl na zapłatę składek na ubezpieczenia społeczne. Zwiększono o 13 200zl dotacje na komunikację podmiejską. Wynika to z podpisanego porozumienia i środki na to zwiększenie znajdują się po stronie dochodów. 2500zl zwiększenie dochodu z tytułu opłaty od spadków i darowizn, 5 500zl z tytułu odsetek od lokat bankowych. Poza tym, proponujemy zmienić nazwę, tutaj w materiałach jest w dwóch inwestycjach, a jeszcze chcielibyśmy zmienić w miejscowości Szabda (…).
 Ostatnia zmiana o której Wójt Wspominał, że w związku z planami odnowy wsi to byśmy planowane inwestycje tj. budowa ogólnodostępnego boiska sportowego w Szabdzie , oraz budowa boisk sportowych w Gortatowie Mszanie oraz budowa placu zabaw w Gortatowie, i placu spotkań w Mszanie, kwoty które w wieloletnim planie inwestycyjnym były zapisane w dziele 11, zostałyby przeniesione na 2012 rok (…). Dziękuję”.
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Brodnica w sprawie budżetu na 2010rok została przyjęta jednogłośnie, 13 głosami „za”. Uchwala stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
Ad 5e)  Przewodniczący poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt powiedział, (cyt.): „ Szanowni Państwo. W tegorocznym budżecie, mamy zapisane trzy inwestycje, których nie uda nam się w tym roku budżetowym zrealizować. Mamy już w tej chwili w pełni przygotowane dokumentacje i moglibyśmy rozpoczynać procedury przetargowe. Jednak z realizacją tego zadania wejdziemy w rok 2011. Dzisiaj należałoby od Państwa uzyskać zgodę, że te zadania, o których jest mowa w projekcie uchwały mogą wyjść z realizacją w budżet roku 2011(…). Stąd mój wniosek aby wyrazili na to Państwo zgodę… Dziękuję.”
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
Jako pierwszy głos zabrał radny Joachim Szulc, (cyt.):, Panie Przewodniczący, Panie Wójcie, Wysoka Rado. Jeden glos był wstrzymujący, więc chciałbym pokrótce nakreślić dlaczego sytuacja taka jest (…). Drodzy Państwo zostały nam cztery dni naszej kadencji. Podejmujemy w tej chwili uchwałę, która ma skutkować w roku 2011. Uważam, że fundujemy w tym momencie naszym następcom (…) ciężar, który oni będą musieli dźwigać. Jestem przeciwnikiem realizacji zadań, które zostały zaplanowane. Pozwólmy o tym decydować ludziom tym, których to będzie dotyczyło (…). Jeżeli ktoś uważnie spojrzy to zadłużamy się na kwotę 7 mln złotych (…) Dziękuję”
Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Wiesław Nowiński, (cyt.): „ … Podzielam w pełni wypowiedź mojego przedmówcy, dlatego mówiłem, że na naszej komisji, była długa, duża dyskusja. Naprawdę tu trzeba się mocno zastanowić, ponieważ (…) to są duże pieniądze. Część jest możliwość, że będzie dofinansowanie z programu. Natomiast (…) ta rada, przynajmniej ja osobiście miałem do Wójta prośbę, żeby przetargi na początku roku ogłaszać, wówczas są tańsze. Więcej ludzi jest chętnych na te przetargi. I dlatego tu naprawdę trzeba się zastanowić (…).
Radni nie mieli więcej uwag. Przystąpili do głosowania. Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania wykraczającego poza budżet Gminy Brodnica na 2010 rok został przyjęty 12 głosami „za” przy 1 „wstrzymującym się”. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.
Ad 5f)  Przewodniczący poprosił Skarbnika Gminy Brodnica o wprowadzenie.
Skarbnik powiedział, (cyt.): „Ponieważ te stawki od środków transportowych są uchwalane na rok , więc trzeba je co rok podnosić. Tak jak w tym roku nie proponujemy żadnych zmian. Nie  są  to zmiany wymuszone przepisami wyższymi, bo czasami się tak zdarza, że cena minimalna tych stawek ustawowych jest wyższa od naszych i wtedy musimy chcąc nie chcąc podnosić. W tym roku takie zdarzenie nie ma miejsca. Proponujemy takie same stawki jakie obowiązywały w roku 2010. Dziękuję”
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2011 roku została przyjęta jednogłośnie 13 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Ad 5 g)  Przewodniczący poprosił Wójta o wprowadzenie. Wójt powiedział, (cyt.): „ 
„Szanowni Państwo, wzorem lat ubiegłych, na rok 2011 przygotowaliśmy roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
 Zakres jaki będzie obejmował ten program i jaki chcemy tę współpracę (…) realizować to trzy zadania. Pomoc w zakresie pomocy społecznej poprzez wspieranie funkcjonowania świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży.
 W zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży oraz wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
 Na realizację tego zadania na rok 2011 proponujemy przeznaczyć kwotę co najmniej 65 000 zł. Wspomnę, że projekt tej uchwały został skonsultowany z organizacjami pozarządowymi…”
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu. – Komisja wnioskuje o nie podejmowanie uchwały.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
Jako pierwszy głos zabrał radny Wiesław Nowiński, powiedział (cyt.): „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Tak jak do wcześniejszego projektu uchwały, tu Joachim Szulc, radny, swój wywód oparł na tym, że rada już dalej nie będzie podejmowała decyzji. Tu mogłem zrozumieć, że trzeba ogłosić przetargi. Natomiast, tu w tym przypadku, nie ma takiej przesłanki. (…) Nic nie zaszkodzi jeżeli przyszła rada podejmie tą decyzję. Nie będzie to miało, żadnych negatywnych skutków(…).
 Nasza komisja podjęła taką decyzję, żeby to przedyskutować. (…) jest ona słuszna. To tylko czas do podjęcia decyzji o tej uchwale nie jest najkorzystniejszy. Dziękuję”
Kolejno głos zabrał radny Joachim Szulc, (cyt.): „ Szanowni Państwo. (…) Jeżeli Państwo dostaliście dokumenty na sesję i (…) w rozdz. 6 tego dokumentu piszę się, uchwała wchodzi w życie od 1 stycznia 2011, to nie rozumiem po co się śpieszyć. Cel jest słuszny. Ja nie neguję celu. Ja uważam, że „wszystkie dzieci są nasze”. (…) Natomiast uważam, że jest to grubo nie na miejscu podejmować takie uchwały. (…) Drodzy Państwo, dzisiaj mamy 8 listopada. Uchwała będzie wchodziła od 1 stycznia 2011 (…) Po co zostawiać naszym następcom schedę, której oni nie będą chcieli zaakceptować. Dziękuję.”
 Kolejno głos zabrał Wójt Gminy Brodnica, (cyt.): „ Szanowni Państwo. Ja rozumiem wszystkie argumenty, którymi posłużyli się moi przedmówcy. Oczywiście tak można zrobić       i (…) nie będzie, to żadnym większym błędem.
 Jednak prosiłbym bardzo, nie traktować, że jest to akurat uzależnione od tego, że jest kampania wyborcza.
 Jakbyście Państwo porównali środki, które planujemy do wydania w roku 2011, to one nie są nawet o złotówkę wyższe niż w bieżącym roku.
 Szanowni Państwo,  do 15 [listopada]  mam złożyć projekt uchwały budżetowej. Proszę mi odpowiedzieć,  jako wójt gminy, jak mam to zrobić jeżeli nie mam wskazania (…)
 Chciałbym posłużyć się jeszcze jednym argumentem. (…) odbyłem(…) spotkanie, z tymi organizacjami. Wyraźnie ze słów tych organizacji usłyszałem, żeby nie opóźniać przekazywania im tych środków…”
 Radny Joachim Szulc powiedział, (cyt.): „ Panie Wójcie. Szanowni Państwo. Chciałbym zwrócić uwagę, że to są wybory zarówno rady jak i wójta. Trzy miesiące jest to wystarczająco długi okres, żeby tą uchwałę przegłosować w nowej radzie. W tym momencie, żadna argumentacja do mnie nie przemawia i będę przeciwny tej uchwale…”
Następny w dyskusji zabrał głos radny Adam Szostakowski, (cyt.): Panie Wójcie, Wysoka Rado. Ja uważam, że robimy problem z niczego. Panie Radny, ta inicjatywa jest robiona już od 3 lat(…) To jest nic nowego i uważam, że nowa rada też tego nie zmieni, bo to jest coś co się rozwija. Uważam, że można nawet większe pieniądze przeznaczyć. Robimy ciągłość, żeby się ta gmina pięknie rozwijała. (…). Dziękuję.
Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „ Wyraźnie widać, że nie został zrozumiany wniosek Komisji Rewizyjnej. Komisja Rewizyjna, w żadnym przypadku nie powiedziała, że nie należy współpracować z organizacjami. Nie jest powiedziane, że jeżeli my tej uchwały nie podejmiemy, to dzieci nie wyjadą na wypoczynek (…).
 Do lutego, nowa rada będzie miała czas. Na pewno w tym roku zdąży podjąć taką decyzję i tu ci co są obecni w komisji Rewizyjnej nie mają zamiaru tego blokować. (…) chodzi o to, żebyśmy dzisiaj nie podejmowali tej decyzji…”
 Radny Joachim Szulc powiedział, (cyt.): „ Ja celowo zacząłem swój wywód z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „wszystkie dzieci są nasze”. Ja nie jestem przeciwny. (…) Po prostu w tym momencie mamy czas. Po co dziś decydować, skoro to w każdym momencie można zrobić. (…) Dziękuję”.
 Głos w dyskusji zabrała Sekretarz Gminy Justyna Klimowska. „Szanowni Państwo. Chciałabym tylko jedną rzecz zaznaczyć. Ten program będzie realizowany w okresie od 1 stycznia do końca grudnia 2011 roku. My te zadania zlecamy w formie otwartych konkursów. 21 dni musi wisieć ogłoszenie. Gdybyśmy zrobili to na samym początku stycznia, to nie rozstrzygniemy go na końcu stycznia. Okres od zawarcia umowy to jest kolejny czas  gdzie oferty trzeba zbadać. (…) to wszystko wiąże się z terminami i trwa. Dlatego też, jeśli mamy dokument przygotowany przed okresem, który ma być realizowany, jest nam zdecydowanie łatwiej i szybciej go przyjąć. Dziękuję”
 Radni nie mieli więcej uwag. Przewodniczący zamknął dyskusję. Poddał pod głosowanie wniosek  komisji rewizyjnej, o nie podejmowaniu uchwały w dniu dzisiejszym. Radni zagłosowali 4 „za”, 7 ‘przeciw” i 2 „wstrzymujących się”, w związku z czym wniosek upadł.
Radni przystąpili do głosowania projektu uchwały. Projekt uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Brodnica z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011 roku został przyjęty 9 głosami „za” przy 4 „wstrzymujących się”. Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Ad 5h)  Przewodniczący poprosił Wójta o wprowadzenie. Wójt powiedział, (cyt.):
„Szanowna Rado, Drodzy Państwo. Rozwija się nasza współpraca z miastem Brodnica (…) Dzięki ich wsparciu nasze wnioski, które zgłaszamy do ‘Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych’ zajmują wysokie pozycje i trafiają do finansowania. Aby ta współpraca nadal kwitła, należałoby też miasto wspomóc w ich zamierzeniach inwestycyjnych. Oni w roku 2011 planują przebudowę ulicy Długiej. (…) proponuję Państwu przyjęcie takiego rozwiązania. Dziękuję”
Radna Violetta Sternicka przybyła na salę obrad.
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie  współdziałania z Gminą Miasta Brodnica w zakresie realizacji przebudowy ul. Długiej w Brodnicy, została przyjęta jednogłośnie 14 głosami „za”. Stanowi załącznik nr 13 do protokołu.
Ad 5i)   Przewodniczący poprosił o wprowadzenie do projektu uchwały. Sekretarz Justyna Klimowska powiedziała,  (cyt.):  Szanowni Państwo (…), Energa- Operator z siedzibą w Grudziądzu oddział w Toruniu wystąpiła do nas o nieodpłatne wyrażenie zgody na ustanowienie służebności od nieruchomości gruntowych.
 To są nasze działki w miejscowości Kominy. Na dzień dzisiejszy zgodnie z załącznikiem do projektu uchwały wybudowano główną linie od transformatora na osiedlu tzw. ptasim do transformatora na działce 205/3.
 Dalsze działania energetyka uzależnia od pozyskania tej służebności (…).
 Po wybudowaniu tych przyłączy będziemy mieli uzbrojone nieruchomości gminne w związku z tym wzrośnie ich wartość (…) Dziękuję bardzo”
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu. – komisja zwróciła uwagę na błąd w nazwie uchwały. Sekretarz powiedziała, że błąd został poprawiony autopoprawką i nowy projekt uchwały został złożony w Biurze Rady Gminy.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag.
Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne ustanowienie służebności została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu.
Ad 5j)    Przewodniczący poprosił Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały.
 Wójt powiedział, (cyt.): „ Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, Drodzy Goście.
 W dniu 10 czerwca 2010 roku Sejm przyjął zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz zmienił kilka innych uchwał. Na podstawie tych zmian, do zadań gminy (…) należy w szczególności tworzenie gminnego systemu działania przeciw przemocy w rodzinie.  W tym, po pierwsze opracowanie i realizacja gminnego programu działania przeciw przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
Po drugie prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie działania przeciw przemocy w rodzinie. (…)
Po trzecie. Zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodku.
Po czwarte. Tworzenie zespołów interdyscyplinarnych.
Jak Państwo widzicie, cała masa działań przed nami. My w tej kadencji chcemy zrobić jeden malutki krok , który ułatwi działania gminie i radnym w nowej kadencji.
 Chcemy zadecydować o tym, jak ma wyglądać nasz gminny zespół interdyscyplinarny. Jak ma być tworzony, kto ma wchodzić w jego skład. W jaki sposób mają być dokonywane zmiany w tym zespole, oraz jaki ma być sposób funkcjonowania tego zespołu…”
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania, została przyjęta jednogłośnie 14 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Ad 5k)   Przewodniczący poprosił Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały.
Wójt powiedział, (cyt.): „ Szanowni Państwo. Te boiska, które mają powstać w miejscowościach Gortatowo, Mszano, Szabda, nie mają być boiskami przyszkolnymi , tylko mają być boiskami ogólnodostępnymi, służącymi wszystkim mieszkańcom naszej gminy i nie tylko…”
 Wójt powiedział również o propozycji komisji rewizyjnej aby inaczej został sformułowany zapis uchwały tzn. zastąpić słowo „mieszkańców” na „ogólnodostępne”
Przewodniczący Rady poprosił Komisje Rady Gminy o opinie.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję nad projektem uchwały.
 Głos zabrał Wójt, (cyt.): „Idea jest jasna, te boiska mają służyć mieszkańcom i mają być dla nich dostępne”
Sekretarz Gminy wyjaśniła, ze oba zapisy będą prawidłowe.
 Radni przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie stanowiska dotyczącego sposobu korzystania z boiska sportowego oraz placu zabaw w Szabdzie, została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Ad 6 a)  Sprawozdania z działalności Wójta Gminy Brodnica za okres od 1 lipca 2010 do 30 września 2010 przedstawiła Radzie ,Sekretarz gminy Justyna Klimowska. Dodała, że 28 października do biura rady została złożona autopoprawka do sprawozdania.
Przewodniczący poprosił o opinię Komisji Rewizyjnej. Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Radni przystąpili do głosowania. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Brodnica za okres od 1 lipca 2010 do 30 września 2010 zostało przyjęta jednogłośnie 14 głosami „za”.
Ad 6b)  Sprawozdania z wykonania uchwał Rady Gminy Brodnica za okres od 1 lipca 2010 do 30 września 2010 przedstawiła Radzie ,Sekretarz gminy Justyna Klimowska.
Przewodniczący poprosił o opinię Komisji Rewizyjnej. Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Uwaga komisji: w sprawozdaniu znajduje się zapis, który dotyczy października.
Radni przystąpili do głosowania. Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Gminy Brodnica za okres od 1 lipca 2010 do 30 września 2010 zostało przyjęta jednogłośnie 14 głosami „za”.
Ad 7)  Radna Violetta Sternicka zgłosiła trzy interpelacje.
1. Dotyczyła zniszczonego chodnika przez samochód. Poprosiła o naprawienie szkody oraz w razie możliwości ukaranie obciążenie kosztami sprawcy.
2. Dotyczyła zniszczonej drogi na ul. Wąwozowej, Jęczmiennej  przez firmę, która wykonuje kanalizację deszczową. Droga, która przed podjęciem robót była w bardzo dobrym stanie, teraz kompletnie nie nadaje się do użytku. Radna dodała, że jeżeli utrzyma się dalej taka pogoda i nie przestanie padać, to ludzie nie dostaną się do swoich domów.
3. Z radną Sternicką skontaktował się Prezes Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa z prośba o interwencję u pana Wójta. Problem dotyczy braków w dostawie prądu do biura agencji.
Radny Wiesław Nowiński zwrócił się do Wójta z prośbą o podanie podstawy prawnej, na jakiej przekazał pracownikom informację o nie udzielaniu dokumentów dotyczących zamówień publicznych.
Cyt.: „ Konstytucja RP (…) gwarantuje, ustawa o samorządzie gminnym mówi, że działalność organów jest jawna. Czy organem gminy jest organ wykonawczy Wójt? Chyba tak. Ustawa prawo zamówień publicznych, mówi – postępowanie, udzielanie zamówień jest jawne.”
 Radny Nowiński poprosił o odpowiedź na piśmie. Dodał, że mówi o tym w związku z sytuacją jaka miała miejsce w Urzędzie Gminy.  Radny chciał przedstawić mieszkańcom, bo mieli zastrzeżenia co do inwestycji. Poprosił o dokumentację, żeby pokazać mieszkańcom, że jest dokładnie tak jak chcieli. Spotkał się z odmową wydania dokumentów przez pracownika urzędu .
Radny raz jeszcze poprosił o podanie podstawy prawnej , że dokumenty mają zostać wydane za zgodą Wójta. Jeżeli nie ma podstawy prawnej to poprosił o informację, kto wydał takie zarządzenie lub polecenie.

Głos zabrał Wójt Gminy Brodnica. W odpowiedzi na interpelacje Radnej Violetty Sternickiej , Wójt odpowiedział że chodnik należy tak naprawdę do Powiatu, jednak gmina postara się go naprawić. Wójt dodał, że jest to sprawa prestiżowa, bowiem mieszkańcy widzą, że coś zostało niedawno wybudowane i jest już w stanie opłakanym.
Wójt zadeklarował, że jeżeli nie podejmą współpracy z Powiatem to zostanie to naprawione własnymi środkami i własnymi ludźmi.
Jeżeli chodzi o bałagan na budowie kanalizacji, Wójt powiedział, że firma, która wykonuje to zadanie jest bardzo opieszała w działaniach. W momencie gdy zgłoszą zakończenie robót i gotowość odbioru pracy Wójt postara się, żeby droga została przywrócona do stanu sprzed pracy.
W kwestii problemu z jakim zmaga się Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, Wójt wyraził swoje zdziwienie, że prezes nie zgłosił się osobiście do Wójta. Powiedział, że nie wie czy będzie mógł w tej sprawie pomóc, ponieważ problem dotyczy dostawcy i odbiorcy, a obiekt nie jest gminny. Jest we władaniu Starostwa Powiatowego a  jednym z dzierżawców jest Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.  Agencja powinna sama albo poprzez zarządcę wystąpić o zwiększenie mocy.
Wójt zadeklarował, jeżeli będzie mógł wesprzeć tę sprawę to oczywiście to zrobi.
 W odpowiedzi na zapytanie radnego Wiesława Nowińskiego, Wójt odpowiedział, że sprawa jest bardzo poważna i musi zostać dokładnie sprawdzona, dlatego nie odpowie w tej chwili.
 Dodał, że dostęp do informacji jest w Urzędzie zapewniony każdemu, kto tych informacji potrzebuje. Nikt nie jest i nie będzie ograniczony dostępem do informacji. Jeżeli ktokolwiek chce zasięgnąć informacji to ma prawo i obowiązek zasięgnąć tej informacji po przez Wójta.
W  odpowiedzi radny Wiesław Nowiński powiedział, że nie chodzi o przepychankę. Fakt miał miejsce. Należałoby wziąć statut, ponieważ radny uważa, że w statucie nie ma zapisu, że poprzez Wójta informacje mają być udzielane.
Radny Wiesław Nowiński zaproponował, żeby rozstrzygnięcie tej sprawy nastąpiło na odrębnym spotkaniu Wójta z Radnym .
Ad 8)   Radny Joachim Szulc. W związku z końcem kadencji chciał wszystkich serdecznie przeprosić jeżeli podczas tych 4 lat kogoś w jakikolwiek sposób uraził czy obraził. Radny dodał, że wszystko co robił, robił z pełnym przekonaniem, z pełną świadomością, żeby służyć społeczeństwu Gminy Brodnica. Radny podziękował również za współpracę.
Radny Wiesław Nowiński udzielił informacji o działalności komitetu na rzecz powodzian. Powiedział, że na koncie komitetu znajduje się ok. 11 000zł. Komitet będzie chciał udzielić pomocy konkretnej gminie i że należy się zastanowić nad formą pomocy.
Radny podziękował wszystkim za wpłaty.
Radny przyłączył się do przeprosin przedmówcy. Dodał, że wszystko co robił, robił przeciwko czemuś a nie komuś.

Wójt Edward Łukaszewski poinformował Radę o złożeniu w terminie oświadczeń majątkowych przez pracowników Urzędu Gminy Brodnica jak i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
Wójt dodał, że chciałby zająć stanowisko w jeszcze jednej sprawie. Odniósł się do słów radnego Nowińskiego, że „wszystko co robi, robi walcząc o coś a nie z kimś”. Wójt powiedział, (cyt.): „ Odniosłem wrażenie, że to co Pan Radny mówi, słowa nie pokrywają się z czynami.
 Chciałbym odnieść się do jednej tylko sprawy (…) Jedna rzecz (…) mnie dotyka osobiście.
Na ostatniej sesji padła sugestia, wyraźna przez Pana Radnego Nowińskiego cyt. „że to zostało uzgodnione”. (…) Chciałbym to zaprzeczyć. Ja o tych uzgodnieniach nie wiedziałem, jeżeli jakiekolwiek były. Sądzę, że Urząd Gminy na szczeblu moich   pracowników, nie wiem, ale chyba też mogę stwierdzić, że też nie wiedzieli.
W związku z tym ja to traktuję jako pomówienie. Proszę, żeby Pan radny zdawał sobie z tego sprawę (…), że w moim odbiorze przekroczył Pan pewną granicę.
Po drugie   zgodnie z art. 304§ 1 kodeksu postępowania karnego  ‘ Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję „
Pan Radny Nowiński, jak wynika z protokołu Komisji Rewizyjnej dowiedział się o fakcie nie wybudowania kawałka wodociągu jeszcze przed jej posiedzeniem. Zgodnie więc ze wskazanym przepisem Pan Radny miał obowiązek, skoro twierdził, że popełniono przestępstwo, zawiadomić prokuraturę.  Nie uczynił jednak tego, a więc naruszył art. 304kpk.
Pouczanie Prokuratury co do treści wydawanych przez nią aktów nie należy do kompetencji Wójta. Każdy organ odpowiada za swoje własne działania, a oświadczenia organu należy przyjmować zgodnie z ich treścią.
Jeżeli chodzi o kary umowne, zostały naliczone i będą dochodzone przed sądem w wysokości 72 998,81 . Jednak uzyskanie kwoty przewyższającej dwukrotnie wartość umowy jest mało prawdopodobne (…)
Wójt przeprosił, że wrócił do tej sprawy, ale spośród wszystkich spraw podczas działalności Wójta, ta sprawa dotyka  i boli najbardziej.  Dodał, także, że jak w każdej pracy zdarzają się błędy. Tu też się zdarzył ale został naprawiony.
Wójt powiedział, że musiał to powiedzieć i że jest mu przykro, że ma to miejsce na ostatniej sesji, ale posądzenie Wójta o to, że cokolwiek wiedział, że było uzgodnione, jest bardzo przykre. Wójt dodał, iż uważa, że Radny Wiesław Nowiński nie miał podstaw, żeby coś takiego mówić.          

W odpowiedzi radny Wiesław Nowiński powiedział, (cyt.): „ Proszę Państwa, Panie Wójcie. Dziękuję, że Pan to przedstawił dzisiaj (…). Pewne sprawy zaraz wyjaśnimy.
Panie Wójcie, kto się wcześniej dowiedział, że jest możliwość nie wykonania tego odcinka.
Ja zawnioskowałem o sprawdzenie i domniemywałem, że może to być nie zrobione na podstawie map. Kto otrzymał pierwszy informację od Inspektora Nadzoru Inwestorskiego, ja czy Pan?     Kto przekazał to komisji? Ja czy Pan?
Zobaczmy daty, kto pierwszy podjął taką wiedzę (…)
Jeżeli mówimy, (…) bo ja nie dyskutuję z Panem (…) Ja mówię o faktach.
Po drugie proszę mi powiedzieć, w którym miejscu ja mówiłem, że było to z Wójtem uzgodnione. Słowa są „było to uzgodnione” i tego nie zaprzeczam, (…) potwierdzam.
Proszę Pana, czy wykorzystanie czegokolwiek, kogokolwiek, jest karalne czy nie? (…). Tu w piśmie od prokuratury pisze, że nie noszą znamion przestępstwa, ponieważ wykorzystano istniejący odcinek. Musiał ktoś dać zgodę na wykorzystanie istniejącego odcinaka, czy nie?
[Radny Wiesław Nowiński odczytał fragment zawiadomienia przysłanego przez Prokuraturę Rejonową w Brodnicy]

Dalej powiedział, (cyt.): „Jeżeli jest pismo, że jest coś wykorzystane, to musi to być za zgodą. Jeśli nie jest za zgodą to jest karalne (…).
Pierwsza sprawa tj., że Pan pierwszy podjął wiedze, nie ja. Nie ja jestem organem wykonawczym, tylko kontrolnym (…)
Pan wiedział wcześniej, bo chyba już w maju. Natomiast nam, jako komisji Pan to później przekazał. Pan się zdążył zapoznać, czyli Pan pierwszy podjął wiedzę.
Jeden zarzut jest już niesłuszny.
Niesłuszne jest również to, ja nie powiedziałem z Wójtem uzgodnione. Proszę mi podać gdzie to było. Musiało to być z kimś uzgodnione i to potwierdzam.
Radny podał do wiadomości daty 24 maja 2010 jako datę podjęcia wiedzy przez Wójta. Datę 7 lipca 2010 jako datę złożenia zawiadomienia do prokuratury.
Następnie Radny Wiesław Nowiński poruszył także wypowiedź Wójta, która padła podczas Komisji Rewizyjnej. Komisja zadała pytanie Wójtowi „co dalej z tą sprawą?” Wójt odpowiedział, że uważa tę sprawę za zakończoną. Radny dodał, ze ta wypowiedź Wójta była powodem wystąpienia radnego na poprzedniej sesji. Wystąpił w celu sprowokowania Wójta do działania w kwestii naliczenia odsetek.

Wójt Edward Łukaszewski w odpowiedzi na wypowiedź radnego Wiesława Nowińskiego powiedział (cyt.): „ Drodzy Państwo, (…) nie wiem kiedy Pan radny podjął wiedze , ja miałem wrażenie, że Pan radny już podczas komisji dobrze wiedział o czym jest mowa.
Ja uważam sprawę za zakończoną (…) Ona jest już tak daleko popchnięta ,że ona na inne tory nie może wkroczyć. Ona jest bardzo pouczająca dla mnie jako Wójta i sądzę, że również dla urzędu. Wyciągamy wnioski, wdrażamy coraz ostrzejsze procedury odbiorcze. Jest to pozytywny efekt tej sprawy. …”
Wójt dodał, że wykonawca będzie miał teraz sprawę o odsetki i to jest wszystko w tej sprawie.

Kolejno głos w tym punkcie porządku obrad zabrał Przewodniczący Rady Gminy Brodnica, Edward Domżalski który złożył serdeczne podziękowania wszystkim radnym za udaną , uczciwą współpracę.
Po wystąpieniu Przewodniczącego rozpoczęła się uroczysta część wręczenia pamiątek i upominków za prace w V kadencji Rady Gminy Brodnica.

Ad.9)   Po wyczerpaniu porządku obrad, Przewodniczący zakończył obrady  XLIII Sesji Rady Gminy Brodnica.

    Protokolant           Sekretarz obrad   Przewodniczący Rady
Magdalena Budzich            Joachim Szulc       Edward Domżalski

 



zamieszczono: 2010-12-13 09:17:17
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ilość odsłon podstrony: 397
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Protokoły na rok 2010