Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1924125

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
Protokół nr 4/11 z IV Sesji Rady Gminy Brodnica odbytej w dniu 31 stycznia 2011 roku

Protokół  nr 4/11
z IV Sesji Rady Gminy Brodnica
odbytej w dniu 31 stycznia 2011 roku
  -----------------------------------------------------------------------------
 Sesja odbyła się w Urzędzie Gminy Brodnica, ul. Zamkowa 13a. Początek obrad nastąpił o godz. 9:00, natomiast zakończenie o godz. 10:54.

 Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
 W sesji udział wzięli: Wójt Edward Łukaszewski, Sekretarz Gminy Justyna Klimowska, Skarbnik Witold Jastrzębski, oraz sołtysi, przewodniczący rad sołeckich, zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
Porządek obrad Sesji:
1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.
2. Powołanie Sekretarza obrad sesji.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z sesji nr 3/11 z dnia 28 grudnia 2010r.
5. Przyjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany budżetu uchwały Rady Gminy Brodnica w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Brodnica na 2011 rok,
b) udzielenia pomocy finansowej Gminie miasta Brodnica na realizację zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałanie narkomanii,
c) opłat za ścieki przemysłowe wprowadzane do zbiorczej sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Brodnica,
d) opłat za ścieki bytowo-gospodarcze wprowadzane do zbiorczej sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Brodnica,
e) zmiany uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości obowiązujących w 2011 roku,
f) określania wzorów deklaracji na podatek od nieruchomości, rolny, i leśny, wzorów informacji w sprawie podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego,
g) zmiany uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Brodnica do Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy oraz przyjęcia Statutu Stowarzyszenia,
h) zmiany uchwały w sprawie ustalenia wysokości diety Radnego,
i) przyjęcia planu pracy Komisji Spraw społecznych na I półrocze 2011 roku,
j) przyjęcia planu pracy Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy na pierwsze półrocze 2011 roku,
k) przyjęcia planu pracy Komisji rewizyjnej na I półrocze 2011 roku.
6. Interpelacje i zapytania.
7. Sprawy różne, informacje, komunikaty.
8. Zamknięcie obrad.

Ad 1  Otwarcia IV Sesji Rady Gminy Brodnica dokonała Przewodnicząca Rady Gminy Violetta Sternicka. Przewodnicząca stwierdziła, że w sesji uczestniczy 14 radnych, zatem Rada Gminy jest władna do podejmowania decyzji.  (Nieobecny radny Dariusz Gutowski)
Ad 2   Sekretarzem obrad została Danuta Zielińska.

Na salę obrad przybył radny Dariusz Gutowski.


Ad 3  Przewodnicząca przedstawiła radnym porządek obrad. Radni nie mieli uwag. Przyjęli 15 głosami „za”.

Ad 4   Radni 15 głosami „za” przyjęli protokół nr 3/2010 z dnia 28 grudnia 2010r, jednogłośnie 15 głosami „za”.

Ad 5 a)  Przewodnicząca Rady poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowne Panie i Panowie Radni, Drodzy Goście.
 Spotykamy się na kolejnej, IV sesji Rady Gminy Brodnica zwołanej głównie z dwóch powodów. Jednym z tych powodów jest konieczność zmiany uchwały budżetowej.
(…) Otrzymaliśmy pismo z Urzędu Marszałkowskiego, w którym prosi się nas o to abyśmy uszczegółowili wniosek o dotację ze środków naszego województwa na budowę hali sportowej w Szczuce. Mamy szansę zdobyć dodatkowe środki. Fakt jest taki, że tych środków nie dostaniemy więcej niż 30 % kosztów inwestycji. Odpowiedzieć na to pismo musimy praktycznie do jutra. W związku z tym poprosiłem Panią Przewodniczącą i za to Was  wszystkich przepraszam, że w ostatnim momencie do projektu sesji doszła sprawa budżetu (…).
 Drodzy Państwo, przy realizacji tej inwestycji występuje konieczność wykonania pewnych prac dodatkowych min. dodatkowy zjazd na działkę, można by przedłużyć przebieg drogi pożarowej. Należałoby jeszcze dodatkowo wykonać takie prace jak np. wyposażenie obiektu w instalację alarmową czy instalację, która poprawiłaby łączność. (…)
 Na te prace należałoby przeznaczyć dodatkowe środki i o to właśnie dzisiaj Państwa proszę. 
 Dodatkowo chciałbym aby realizując te inwestycję, od razu obiekt wyposażyć  w odpowiednie wyposażenie. Mam tu na myśli kosze, elementy do gry w piłkę siatkową, do gry w piłkę ręczną, siatki, które osłaniają ściany. Takich elementów nie ma bezpośrednio w projekcie. To są elementy wyposażenia (…). Na to wyposażenie również jest szansa zdobyć dotację z Urzędu Marszałkowskiego (…)
  Szanowni Państwo. W związku z moim wnioskiem proszę Was o zwiększenie naszego budżetu po stronie dochodów i po stronie wydatków o kwotę 67 240zł(…) dodatkowo proponuję dokonać zmniejszenia wydatków na inwestycję oświetlenia ulicznego w Karbowie o kwotę 52 760zł. te środki dołączyć do hali sportowej w sumie o kwotę zwiększenia środków na to zadanie o kwotę 120 000zł czyli do kwoty 4 420 000zł. Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca poprosiła przewodniczącego Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy o opinię.
 Opinia stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania.
 Uchwała zmieniająca uchwałę Rady Gminy Brodnica w sprawie uchwalenia  budżetu Gminy Brodnica na 2011 rok została przyjęta jednogłośnie, 15 głosami „za”.
 Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad 5 b)  Przewodnicząca poprosiła Wójta o wprowadzenie do kolejnego projektu uchwały. Wójt Edward Łukaszewski powiedział, (cyt.):  „ Szanowni Państwo, jako gmina nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich zadań samodzielnie i dlatego zawarliśmy porozumienie z Miastem Brodnica i niektóre zadania są realizowane poprzez Poradnię Rodzinną w Brodnicy jako jednostkę organizacyjną Gminy Miasta Brodnica. Na ten cel mamy w budżecie przeznaczoną kwotę 15 000zł. Jak Państwo pamiętacie zasada jest taka, że umieszczamy środki (…) w uchwale  budżetowej , gdzie po raz pierwszy macie okazję (…) powziąć informację o tym, że takie pieniądze będą przekazywane  jako dotacja dla odpowiedniego organu samorządowego. Później jeszcze raz się Państwo zastanawiacie przy podjęciu uchwały (…). W tej chwili jest okazja do dyskusji nad tą dotacją.
 Ona jest (…) uzgodniona z władzami miasta. Porozumieniem, które zawarłem z Burmistrzem w dniu 15 lutego 2010 roku. Na ten cel przeznaczymy 15 000 zł z tych środków, które są przewidziane na realizację profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca powiedziała, że komisje zapoznały się z projektem uchwały.
Otworzyła dyskusję. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. 
 Uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miasta Brodnicy na realizację zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii została przyjęta jednogłośnie 15 głosami „za”.  Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Ad 5 c)  Przewodnicząca Violetta Sternicka poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Pani Przewodnicząca, Drodzy Radni i Szanowni Goście. Z dniem pierwszego stycznia br., uległy zmianie ceny po jakich Gmina Brodnica będzie odprowadzała ścieki do Miejskiego Przedsiębiorstwa Ścieków i Kanalizacji w Brodnicy. Będą one wynosiły odpowiednio za ścieki bytowo-gospodarcze netto (…) 3,72zł natomiast za ścieki przemysłowe 5,54zł
 Aktualnie na terenie gminy obowiązuje cena 3,54zł za ścieki bytowo-gospodarcze oraz 4,99zł za ścieki przemysłowe. Oczywiście do tych kwot należy doliczyć ustawowo obowiązującą stawkę VAT.
 Jak Państwo wiecie z dniem 1 stycznia uległa wzrostowi ta stawka z 7% na 8 % (…)
To jest ten drugi powód, dla którego została zwołana dzisiejsza sesja. Dzisiaj powinna zapaść uchwała. Jeżeli nie zapadnie no to Drodzy Państwo będziemy mieli taką sytuację w gminie, że będziemy przez kolejny miesiąc płacić za ścieki do przedsiębiorstwa drożej niż są aktualnie ustalone ceny na terenie gminy (…)
Nie chciałbym abyśmy musieli dokładać (…)
 Proponuję aby tę cenę podwyższyć o 0,28zł. Zarówno cenę ścieków przemysłowych jak i cenę ścieków bytowo-gospodarczych (…).
 Apeluję o dyskusję, o przyjęcie uchwały. Mój wniosek jest taki aby cena ścieków przemysłowych (…) wyniosła 5,82zł +VAT  . Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca poprosiła o opinię poszczególnych komisji.
 Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr  5 do protokołu.
 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały.
 Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski, który powiedział, że przygotowując projekt uchwały nie wpisał konkretnej kwoty, ponieważ chciał ją uzgodnić z radnymi podczas posiedzeń komisji Rady Gminy.
 Wójt chciał również sprostować wypowiedź, że kwota opłaty wraz z podatkiem VAT nie będzie 5,98zł tylko 6,28zł.
 Następnie w dyskusji głos zabrał radny Wiesław Nowiński (cyt.): „ Jak Pan Wójt już podkreślił w swoich wypowiedziach, że (…) było dużo wariantów branych pod uwagę. (…) trzeba mocno, rozważnie do tej sprawy przejść. Budżet gminy i to czy chcemy świadomie (…) dokładać. Czy chcemy prowadzić do zbilansowania.
 Początkowo jak weszła kanalizacja to się bilansowało. Mocno żeśmy odstawali od innych gmin. Teraz porównując inne gminy występuje duża rozbieżność. Jedne gminy mają bardzo niskie stawki, inne gminy mają bardzo wysokie stawki. Jeżeli chodzi o dyskusję na komisji to były propozycje, żeby powoli dojść do właściwej kwoty (…). Padały różne kwoty podsinienia, padła nawet kwota o (…) 0,50zł, ale nie był to wniosek i z tego co wiem kolega nie będzie wnioskował (…).
 Rozmawialiśmy i uważam, żeśmy doszli do porozumienia z Panem Wójtem (…).

Radni nie mieli więcej uwag. Przewodnicząca zamknęła dyskusję i radni przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie opłat za ścieki przemysłowe wprowadzane do zbiorczej sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Brodnica została przyjęta jednogłośnie, 15 głosami „za”.
Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Ad 5 d)  Przewodnicząca Rady poprosiła Wójta Gminy Brodnica o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt powiedział (cyt.): „ Szanowni Państwo, We wcześniejszej części swego wystąpienia wspomniałem o tym, że moja propozycja w kwestii ścieków bytowo-gospodarczych będzie podobna. Będę proponował aby o 0,25zł [Pomyłka Wójta. Wójt zgodnie z wcześniejszą wypowiedzią proponował 0,28zł,] netto dołożyć do ceny po jakiej odprowadzamy ścieki do Miasta Brodnicy. W związku z tym prosiłbym aby Rada ustaliła tę cenę netto na poziomie 4,00 zł + VAT. Czyli 4,32 zł brutto. Dziękuję bardzo”.

Przewodnicząca poprosiła o opinię poszczególnych komisji.
 Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr  5 do protokołu.
 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przewodnicząca zamknęła dyskusję i radni przystąpili do głosowania.
 Uchwała w sprawie opłat za ścieki bytowo-gospodarcze wprowadzane do zbiorczej sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Brodnica została przyjęta jednogłośnie, 15 głosami „za”.  Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Ad 5 e)  Przewodnicząca poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały.
Wójt powiedział (cyt.): „Szanowni Państwo w dniu 27 września 2010r podjęliśmy uchwałę w sprawie stawek podatku od nieruchomości obowiązującą w 2011 roku i tam §1 pkt 2 lit. d tej uchwały miała brzmienie (…) ‘zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych’.
 Zmieniła się ustawa w dniu 24 września 2010r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i nadała ona brzmienie art. 5 ust.1 pkt.2 lit. d ustawy z dnia 12 listopada 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (…) o treści ‘związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń’.
 Proponuję aby dostosować brzmienie, to które jest w uchwale naszej do brzmienia ustawowego, aby nie było wątpliwości w przypadku pojawienia się takich podatników. Proponuje, żeby jeszcze dopisać po myślniku 4,27zł od m² powierzchni użytkowej. Przy okazji chciałbym Państwa poinformować, że takich podatników to my praktycznie nie mamy (…). Dziękuję bardzo.”

 Komisje zapoznały się projektem uchwały podczas posiedzeń komisji. Przewodnicząca otworzyła dyskusję . Radni nie mieli żadnych uwag. Przewodnicząca zamknęła dyskusję. Radni przystąpili do głosowania. Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie stawek podatku od nieruchomości obowiązujących w 2011 roku została przyjęta jednogłośnie 15 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.


Ad 5 f)  Przewodnicząca poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały.
Wójt Edward Łukaszewski powiedział, (cyt.): „Szanowni Państwo w związku ze zmianą uchwały (…) która zapadła przed chwilą należy dostosować druki deklaracji oraz informacji do sformułowań tych uchwał i ustaw (…).
 Pomimo to, że w jednym miejscu właściwie należałoby dokonać zmiany sformułowania, (…) zaproponowałem Państwu, uchylenie uchwały i wprowadzenie (…) nowego druku, który będzie miał małą zmianę tylko w jednym miejscu (…).”

 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwala w sprawie określenia wzorów deklaracji na podatek od nieruchomości, rolny i leśny, wzorów informacji w sprawie podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego została przyjęta jednogłośnie, 15 głosami „za”. Stanowi załącznik nr 11 do protokołu.


Ad 5 g) Przewodnicząca Rady poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały.
Wójt Edward Łukaszewski powiedział, (cyt.): „Szanowni Państwo. Gmina jest członkiem Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy (…).
 Upłynęła kadencja władz samorządowych w związku z tym zarząd tego Stowarzyszenia wystąpił do (…) Pani Przewodniczącej (…) z pismem o to aby wskazać nowych przedstawicieli gminy do tego Stowarzyszenia. W tym celu odbyły się posiedzenia Komisji Rady Gminy Brodnica i na dwóch komisjach uzgodniono, wstępnie oczywiście, że wskazane by było by przedstawicielami Gminy Brodnica w Stowarzyszeniu był Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy Brodnica. Wiem, że dyskusja również była na komisji Rewizyjnej, która też do takiego rozwiązania się przychyliła, z tym że w trakcie dyskusji pojawiły się również możliwe do wdrożenia warianty rozwiązań. 
 Po tej analizie i po tej pracy komisji doszedłem do wniosku, że należy zaproponować te osoby, które są w tej chwili w tym dokumencie przedłożone Państwu do zaakceptowania. Dziękuję bardzo.”

Przewodnicząca poprosiła o opinię poszczególnych komisji.
 Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Przewodniczący komisji dodał, że rozważano kandydaturę pana Tomoń, Dyrektora Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na zbyt krótki okres czasu nie skontaktowano się z Panem Tomoń, w związku z czym nie było wniosku.
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr  5 do protokołu.
 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag. Przewodnicząca zamknęła dyskusję i radni przystąpili do głosowania.
 Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Brodnica do Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy oraz przyjęcia Statutu Stowarzyszenia została przyjęta jednogłośnie 15 głosami „za”. Stanowi załącznik nr 12 do protokołu.


Ad 5 h)  Przewodnicząca Violetta Sternicka poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt powiedział, (cyt.): „ Szanowni Państwo. Mamy obowiązującą od 16 lutego 2007 roku uchwałę w sprawie ustalenia wysokości diety radnego. Ta uchwała została pozytywnie przez Państwa Radnych oceniona i zasadniczo te zmiany, które proponuję wdrożyć uprecyzyjniają tylko stosowanie tej uchwały.
 Proszę o wprowadzenie w tej uchwale dwóch zmian tj. w § 1 proponuję dodać ustęp 3 lit. a w brzmieniu ‘ nie dokonuję się potrąceń za nieobecność Radnego na sesji Rady Gminy lub za posiedzenie komisji, której jest członkiem w przypadku, gdy nieobecność spowodowana jest wykonywaniem obowiązków związanych z pełnieniem mandatu Radnego’ (…).
 Moja propozycja jest taka aby w przypadku kiedy radny będzie (…) w delegacji, odbywać się będzie posiedzenie komisji, nie będzie mógł mieć potrąceń. Ten zapis zapewni to, że w okresie wykonywania czynności związanych z mandatem, innych niż obecność na posiedzeniu komisji, nie będzie potrącenia.
 Ponadto proponuję aby §1 ust 7 otrzymał brzmienie ‘ radnemu wypłaca się dietę do 10 miesiąca za miesiąc poprzedni. Podstawą do wyliczenia diety jest minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w miesiącu, za który przysługuje dieta.’.Ttu chodzi głównie o to, żeby uprecyzyjnić jak Wójt ma naliczać dietę dla radnego, który miesiąc ma brać pod uwagę (…).
  Żeby nie było, żadnych wątpliwości (…) proponuję, żeby przy wypłacaniu za konkretny miesiąc brać (…) stawkę tego minimalnego wynagrodzenia w tym miesiącu, za który jest dieta wypłacana.
 Wydaję mi się, że obie moje propozycje są racjonalne i powinny u Państwa znaleźć uznanie. Dziękuję bardzo”.

 Przewodnicząca poprosiła o opinię poszczególnych komisji.
 Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr  5 do protokołu.
 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały.
 Głos w dyskusji zabrał radny Wiesław Szydło. Zwrócił uwagę, żeby zapis „…na sesji Rady Gminy lub za posiedzenie komisji…” zmienić na zapis „…na sesji Rady Gminy lub na posiedzeniu komisji…”
 W związku z uwagą radnego Wiesława Szydło, Wójt Edward Łukaszewski wprowadził autopoprawkę tego zapisu.  § 1.3a otrzyma brzmienie  „Nie dokonuję się potrąceń za nieobecność Radnego na sesji Rady Gminy lub na  posiedzeniu komisji, której jest członkiem w przypadku, gdy nieobecność spowodowana jest wykonywaniem obowiązków związanych z pełnieniem mandatu Radnego”

 Radni nie mieli więcej uwag, w związku z czym Przewodnicząca zamknęła dyskusję. Radni przystąpili do głosowania. Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia wysokości diety Radnego została przyjęta jednogłośnie 15 głosami „za”. Stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Ad 5 i)  Przewodnicząca poprosiła Przewodniczącą  Komisji Spraw Społecznych Panią Agnieszkę Kowalkowską o wprowadzenie do projektu uchwały.
 Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych odczytała przygotowany  plan pracy , który stanowi załącznik nr 14 do protokołu.
 Przewodnicząca Rady Violetta Sternicka poprosiła Wójta Gminy Brodnica o opinię do projektu uchwały. Wójt powiedział, (cyt). „… Zgodnie z naszym obowiązującym statutem opinie przed uchwaleniem wydaje Wójt Gminy. Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że zgodnie z nim, ale również z ustawą o samorządzie gminnym Komisje Rady Gminy powinny pracować zgodnie z planem pracy zatwierdzonym na sesji Rady Gminy, a jeżeli zatwierdzonym to (…) tylko uchwałą.
 Chciałbym stwierdzić, że Pani Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych prawidłowo wskazała podstawę prawną w tym przypadku (…) Ten materiał, który został przygotowany przez Komisję Spraw Społecznych, uważam, że on został poprawnie przygotowany. Mam tylko (…) jedno zastrzeżenie. Bardzo delikatne (…) Będę je miał również do pracy innych komisji.
 Jeżeli już te dokumenty są przyjmowane uchwałami (…) to wydaję mi się, że powinniśmy się zastanowić nad tym jak to zrobić, żeby to były dokumenty coraz wyższej jakości merytorycznej. Pewne zapisy powiedziałbym należałoby się nad nimi głębiej zastanowić zanim się je wprowadzi. (…)
 Zastanawiam się nad punktem trzecim w każdym miesiącu ‘sprawy różne i wolne wnioski’ To jest taki dziwny zapis. Nie wiadomo o co chodzi. (…). Intencja jest taka, że plan pracy ma jakby wskazywać zasadnicze zainteresowanie komisji (…) w jakimś przedziale czasowym. Jak widzę tu jest ustalony miesięczny przedział Państwa pracy, co uważam, że jest bardzo dobre..
 Uważam, że ten pierwszy plan pracy, który ta komisja i inne przygotowały (…)są na początku dobre. (…) Spodobało mi się ostatnie zdanie. Uważam, że jest bardzo dobre, że na każdym posiedzeniu Komisja wyraża akceptację do tego, żeby zajmowała się i wypracowywała opinię przed sesjami (…) 
 Sugerowałbym aby to było w planach pracy praktycznie wszystkich Komisji Rady Gminy. Dziękuję bardzo.”

Głos zabrała Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Agnieszka Kowalkowska, (cyt.):         „ Komisja Spraw Społecznych jak sama nazwa wskazuje zajmuję się sprawami społecznymi i trudno jest przewidzieć te sprawy różne. (…) One mogą wyniknąć nawet nieoczekiwanie i coś wtedy trzeba omówić (…) to było świadome podjęcie tego punktu trzeciego. Dziękuję.”

Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski, (cyt.): „ Ja rozumiem intencję Komisji. Żałuję, że nie mogłem tego powiedzieć podczas posiedzeń wszystkich komisji, bo bym (…) uprecyzyjnił pewne rzeczy. Może nie byłoby tej sytuacji na sesji.
O co chodzi? Sprawy różne i wolne wnioski, ja to raczej rozumiem, (…) w taki sposób jak to ma miejsce podczas obrad Rady Gminy. Podczas spotkań Rady macie Państwo taki sztywny punkt, gdzie (…) we właściwym momencie jest możliwość wypowiedzenia się w konkretnej sprawie, która Państwa boli (…). Jest możliwość (…) zupełnie swobodnego wypowiedzenia się w dowolnej sprawie (…) Przedstawia swoje stanowisko, odnosi się do problematyki, która jest przedmiotem jego wystąpienia.
 Ja to rozumiem, że byście Państwo chcieli również podczas posiedzeń Komisji też mieć zagwarantowany taki punkt (…) i ja traktuję to jako naturalną sprawę, bo dla mnie też jest lepiej jako Wójta Gminy, kiedy na bieżąco współpracuję z Państwem Radnymi i na bieżąco jest wymiana informacji między tym co się dzieje w Urzędzie Gminy a tym co interesuje radnego. Zastanawiam się tylko czy to powinno być w takiej formie, w tym dokumencie. Pięć razy sprawy różne. (…). Ja bym raczej rozumiał, że jeżeli Państwo piszecie w planie pracy sprawy różne to znaczy, że może Przewodniczący Komisji czy Radny podczas obrad zawnioskować i można się zajmować zupełnie swobodną tematyką (…) Ja mam w tym sensie taką uwagę ogólną co do planów pracy.
 Jak Państwo zostawicie, mnie to nie przeszkadza na dłuższą metę (…)To powinno być troszeczkę precyzyjniej. Dotyczy to wszystkich trzech komisji.”

Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały.

 Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski, (cyt.): „ Ja to bym tylko dodał, że na początek może być (…). Dla mnie nie łamiecie tu Państwo zasadniczo Statutu (…). To może zostać, a Państwo się zastanowicie i do następnej Komisji zrobicie doskonalszy plan pracy (…)”

 Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Violetta Sternicka, (cyt.): „Myślę, że radni sobie przemyślą pewne sprawy i doprecyzują plany. To nie jest łatwa sprawa. Po raz pierwszy w tej procedurze to robimy (…). Myślę, że to jest wszystko do przemyślenia i plany na następne półrocze będą już bardziej doprecyzowane. Dziękuję bardzo.”  

Radni nie mieli uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Spraw Społecznych na I półrocze 2011 został a przyjęta jednogłośnie 15 głosami „za”. Stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Ad 5 j)  Przewodnicząca poprosiła Przewodniczącego Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy Adam Szostakowskiego o wprowadzenie.
 Przewodniczący odczytał plan pracy komisji na I półrocze 2011 roku, który stanowi załącznik nr 16 do protokołu.  Prosił o przyjęcie w formie autopoprawki zapisu „ Ponadto na każdym posiedzeniu komisja zapoznaje się z bieżącymi materiałami na sesję i wydaje opinie”

Przewodnicząca zapytał Wójta o opinię. Wójt odpowiedział, że opinię wyraził wcześniej.
Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Budżetu, finansów i rozwoju gminy na I półrocze 2011 roku została przyjęta jednogłośnie 15 głosami „za”. Stanowi załącznik nr 17 do protokołu.


Ad 5k)  Przewodnicząca poprosiła Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o wprowadzenie do projektu uchwały.
 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przed rozpoczęciem sesji dostarczył radnym poprawioną wersję planu pracy, ponieważ planie przedstawionym w materiałach na sesję zaistniały błędy. Następnie Przewodniczący odczytał Radzie plan pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2011r, który stanowi załącznik nr 16 do protokołu

 Przewodnicząca poprosiła Wójta o opinię.
 Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.):  „Szanowna Rado, Drodzy Państwo. Ja najwięcej uwag (…) miałem do planu pracy Komisji Rewizyjnej i te uwagi przedstawiłem Pani Przewodniczącej w piśmie. W związku z tym, że nastąpiła pewna korekta (…) dokumentu (…) to moja opinia musi automatycznie ulec delikatnej zmianie.
 Rozumiem, że w miesiącu kwietniu, komisja położy ciężar pracy (…) na zapoznaniu się z konsekwencjami zapisów art. 267 ustawy o finansach publicznych z 29 sierpnia 2009r., więc ja do tego w tej chwili nie mam żadnych uwag (…) To jest właściwe działanie Komisji (…).
 Natomiast co do maja to mam uwagi. (…) Państwo w maju macie zamiar zapoznać się czy już wydawać opinie, o której jest mowa w art. 271 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Jednak to jest chyba sprzeczne z artykułem, w którym się mówi, że to powinno być tak faktycznie wykonane do końca czerwca. Oczywiście przez Radę, nie przez Komisję podkreślam (…) Natomiast Komisja (…) powinna sprecyzować wniosek do 15 czerwca. W związku z tym Państwu prawdopodobnie nie uda się sprecyzować (…) Otóż Wójt ma obowiązek nie później niż do 31 maja przedłożyć jedno sprawozdanie – finansowe. To jest jeden dokument, który mogę Państwu nie dostarczyć w miesiącu maju. W związku z tym będziecie mieli Państwo trudność z wydaniem tej całościowej opinii (…).
 W związku z tym ja bym sugerował, jeśli mogę, aby jednak tą ostateczną, pełną opinię to raczej przenieść na czerwiec.
 Natomiast praca nad absolutorium uważam, że kwiecień i maj to jest naturalna sprawa, że Państwo jako Komisja Rewizyjna powinniście wyraźnie sobie wpisać w plan pracy(…).
 Ostatni moja uwaga dotyczy miesiąca czerwca tj, kontrola inwestycji, posiedzenie wyjazdowe. Drodzy Państwo, jeżeli kontrola inwestycji to (…) nie wiem czy sobie zdajecie sprawę co znaczy zapis kontrola inwestycji.
 Przede wszystkim uważam, że jest to plan pracy a nie jest to plan kontroli(….). Dla mnie taki zapis jest bardzo ogólny. (…) Ja proponuję je bardziej precyzyjnie, czy to będzie kontrola kompleksowa czy bardziej wyrywkowa czy tylko jakieś szczegółowe zapoznanie się, cząstkowe zapoznanie się z pewną tematyką (…)
 Chciałbym Państwa poinformować oficjalnie, że ten zapis który jest na końcu, jest przekroczeniem uprawnień.
 Państwo zapisaliście ‘Jednocześnie Rada Gminy upoważnia Komisję Rewizyjną do kontroli wybranych tematów zgodnie z właściwością Komisji według bieżących potrzeb’
 Państwo w tym dokumencie, który będzie planem kontroli (…) określicie wyraźnie tym zapisem czym ma komisja się zajmować. Natomiast tutaj praktycznie wszystko Państwo dajecie Komisji do kontroli. Scedowujecie z siebie uprawnienie do wyboru przez Komisję Rewizyjną (…). Moim osobistym zdaniem i mam opinię radcy prawnego jest to przekroczenie uprawnień. (…) Z tego powodu uwagę wnoszę, że to upoważnienie jest za daleko idące. Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca Violetta Sternicka udzieliła głosu Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Wiesławowi Nowińskiemu, który powiedział, (cyt.): „ Panie Wójcie. Dobrze jest wszystko co tutaj jest napisane z jednej i drugiej strony. Tylko forma i czas nie ten. Pan dobrze wie, że te sprawy  zawsze omawia się nie na sesjach lecz na komisjach. (…) Z panią radcą poprzednią, Sekretarz i Pan brał w tym udział i ten zapis ponieważ Komisja jak Pan czytał jest powołana na podstawie odrębnego artykułu niż pozostałe Komisje. Ona musi być powołana, ma określone swoje zadnia.
 Panie Wójcie zacznę po kolei od Pana uwag. Pan w pierwszym punkcie, że nie zdążymy odnośnie zapoznania się z gospodarką wodno-kanalizacyjną w marcu wydaje się przedwczesne. Na jakiej podstawie Pan to twierdzi, jeżeli Komisja Budżetu i Finansów już jest w styczniu i tam uwagi nie było (…)
 Według mnie, myśmy powinni siąść, dopracować, są zmiany, ja nie neguję, że zmiany trzeba wprowadzać. (…) Ja tu nie będę polemizował czy my zdążymy czy nie. Ogólnie powiem  Panu Wójtowi, Szanownej Radzie, że to co wszystko (…) przedmiotem jest naszego zainteresowania uzgadniamy (…) Jesteśmy zawsze elastyczni. (…) Powinniśmy usiąść, uzgodnić te rzeczy i jak to ma być procedowane. Wtedy będzie wszystko dobrze. Ten zapis na dole był (…) rzeczywiście uzgodniony poprzednio. Jeżeli nie pasuje nie jestem za tym, że on ma być zapisany (…) Ten zapis wprowadziliśmy zamiast planu kontroli. Bo kontrola jest to ścisła procedurą. Co trzeba, jak, jest w statucie napisane i wiem jak to powinno być zrobione. (…) Było przynajmniej przez dwie kadencje uzgodnione, taki zapis był, nikt go nie negował.
 Dlaczego został negowany ja tak śmiem twierdzić (…) ponieważ komisja Rewizyjna zajrzała tam gdzie nie potrzeba (…) I tutaj po prostu najpierw była próba Nowińskiego (…) nie dopuścić do Rady, a teraz, żeby nigdzie nie zaglądał (…). I tak opisać i tak zrobić, żeby Rada była Radą ale, żeby nie miała do niczego prawa. Tak ja to odczytuje, w tej formie jak tu jest  dziś robione (…)
 Jeśli chodzi o plan pracy on może być w każdej chwili dziś nie przyjęty. Nawet to byłby właściwe (…) Bo my jako Komisja Rewizyjna mamy pewne rzeczy zapisane, jak Pan Wójt mówił, w ustawie i możemy nad tym pracować (…).

Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski, (cyt.): „Ja się we wszystkim zgodzę z Panem Radnym Nowińskim z wyjątkiem pewnych podtekstów. Ma po prostu tendencję taką do tego, żeby nie mówić precyzyjnie a powiedzieć coś czego on niby nie powiedział, a w sumie powie na sesji. I dziś też to miało miejsce. I to mnie tylko boli po prostu.
 Co do przygotowania dokumentu to wydaję mi się, że inicjatywa musi być po stronie Pana Przewodniczącego. Takiej inicjatywy nie było. W związku z tym ja zgodnie z prawem przekazałem opinie Pani Przewodniczącej.
 Czy nacisnąłem komisji Rewizyjnej na odcisk, nie wiem, możliwe, że nacisnąłem. Ja będę taką osobą, która wprost będzie mówić o takich rzeczach.
 W związku z tym jak Pan Przewodniczący sobie życzy….”

Wójt Edward Łukaszewski dodał, że uważa, że ten plan może zostać przyjęty na dzisiejszej Komisji. Decyzja oczywiście leży po stronie Komisji Rewizyjnej.

W tym punkcie obrad Radny Wiesław Nowiński powiedział, że sprawę przyjęcia pozostawia decyzję dla Rady.
 Przewodnicząca Rady zaproponowała ogłoszenie 10 minutowej przerwy, w trakcie której Komisja Rewizyjna naniosłaby do swojego planu pracy autopoprawki, po których rada przyjęłaby uchwałę.
 Przewodnicząca wznowiła obrady po przerwie.
Radny Wiesław Nowiński odczytał plan pracy po autopoprawkach. Z miesiąca czerwca został wykreślony punkt dotyczący kontroli wybranych inwestycji w czerwcu oraz usunięto zapis „Jednocześnie Rada Gminy upoważnia Komisję Rewizyjną do kontroli wybranych tematów, zgodnie z właściwością Komisji, według bieżących potrzeb.” Na końcu dodano zapis Ponadto na każdym posiedzeniu komisja zapoznaje się z bieżącymi materiałami na sesję i wydaje opinie.”
Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję nad projektem uchwały po wprowadzonych autopoprawkach. Radni nie mieli żadnych uwag. Przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2011r. została przyjęta jednogłośnie 15 głosami ”za”.  Stanowi załącznik nr  17 do protokołu.
Ad 6  Radni nie zgłosili żadnych interpelacji.
Ad 7 Wójt Edward Łukaszewski poinformował Radnych o całkowitym zakazie palenia papierosów na terenie Urzędu Gminy.
 Radny Henryk Kamiński zapytał czy gmina zapewniła organizacje zajęć dla dzieci podczas ferii zimowych.
 Wójt odpowiedział, że zasadniczo nie ma problemu z zorganizowaniem takich zajęć ale trzeba znaleźć opiekunów, ponieważ nie można pozostawić dzieci bez opieki.

Ad. 9 Po zrealizowaniu porządku obrad sesji Przewodnicząca Rady zamknęła IV sesję Rady Gminy Brodnica

 


    Protokolant    Sekretarz obrad       Przewodnicząca Rady

Magdalena Budzich    Danuta Zielińska            Violetta Sternicka



zamieszczono: 2011-02-28 14:36:22
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ilość odsłon podstrony: 367
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Protokoły na rok 2011