Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1923943

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
Protokół nr 3/10 z III Sesji Rady Gminy Brodnica odbytej w dniu 28 grudnia 2010 roku

Protokół  nr 3/10
z III Sesji Rady Gminy Brodnica
odbytej w dniu 28 grudnia 2010 roku
  -----------------------------------------------------------------------------
 Sesja odbyła się w Urzędzie Gminy Brodnica, ul. Zamkowa 13a. Początek obrad nastąpił o godz. 9:00, natomiast zakończenie o godz. 12:20

 Na stan 15 radnych obecnych było 15 radnych. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
 W sesji udział wzięli: Wójt Edward Łukaszewski, Sekretarz Gminy Justyna Klimowska, Skarbnik Witold Jastrzębski, oraz sołtysi, przewodniczący rad sołeckich, zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
Porządek obrad Sesji:
1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.
2. Powołanie Sekretarza obrad sesji.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołów z ostatnich sesji.
5. Wystąpienie Wójta Gminy Brodnica.
6. Przyjęcie uchwał w sprawie:
a) uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Brodnica na lata 2011-2020,
b) uchwalenia budżetu Gminy Brodnica na 2011 rok,
c) przyjęcia Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Brodnica w 2011 roku,
d) ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Brodnica.
7. Interpelacje i zapytania.
8. Sprawy różne, informacje, komunikaty.
9. Zamknięcie obrad.

Ad 1.  Otwarcia III  Sesji Rady Gminy Brodnica dokonała Przewodnicząca Rady Gminy Violetta Sternicka. Przewodnicząca stwierdziła, że w sesji uczestniczy 15 radnych, zatem Rada Gminy jest władna do podejmowania decyzji. 
Ad. 2   Sekretarzem obrad została Anna Sadowska.
Ad. 3  Przewodnicząca przedstawiła porządek obrad III Sesji Rady Gminy Brodnica. Radni nie mieli żadnych uwag do zapropowanego porządku obrad. Przyjęli go 15 głosami „za”.
Ad 4.   Radni 15 głosami „za” przyjęli protokół nr 1/2010 oraz 2/2010 z posiedzeń, które odbyły się  2 grudnia 2010r.
Ad 5.  Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Szanowni Radni, Panie i Panowie obecni na sesji Rady Gminy Brodnica. Rozpoczynamy VI kadencję naszego samorządu gminnego. Na dwóch wcześniejszych sesjach nie było okazji aby zająć głos. Zajmowaliśmy się sprawami proceduralnymi. Te trzecią sesję chcę wykorzystać do tego by przedłożyć Państwu (…) założenia mojego działania na najbliższe 4 lata.
 (…) Liczę, że po moim wystąpieniu Państwo odniesiecie się do tych założeń programowych. Ocenicie, które działania są przez Państwa akceptowane, a które (…) wolelibyście Państwo aby były inne. (…)
 Jest to pierwsze tego typu wystąpienie. Będziemy mieli okazję do współdziałania w trakcie 4 lat, więc będzie okazja do wielokrotnej wymiany zdań (…). Ostateczne ustalenia będą zapadały po wysłuchaniu moich stanowisk i Państwa Radnych głosów.
 Szanowni Państwo. Gmina ma całą masę zadań i my jako władza gminna jesteśmy odpowiedzialni za ich realizację, za rozwiązywanie problemów. (…) chciałbym w tym miejscu
Powiedzieć, że każdy z nas już nie jest tylko zwykłym, szarym obywatelem naszej gminy, ale jest osobą niosąca na swych barkach dodatkową odpowiedzialność wynikającą z mandatu radnego. W związku z tym, na to co się dzieję w naszym otoczeniu musimy już patrzeć nieco inaczej. Nie tylko jako nieświadomy czasami zadań obywatel, ale jako dojrzały, na miarę naszych gminnych relacji mąż stanu naszej gminy. To jest odpowiedzialna funkcja, w związku z tym życzę Państwu (…) właściwego postrzegania rzeczywistości i wnoszenia do niej swoich kreatywnych uwag.
 W swoim wystąpieniu chciałbym odnieść się do zadań, które realizuje gmina i powiedzieć o tym w jakim stanie znajduje się dzisiaj gmina oraz w jakim kierunku proponowałbym by następowały zmiany w kilku najbliższych latach.
 Rozpocznę od oceny stanu infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. W tej dziedzinie gmina jest na początku drogi, jeśli chodzi o całość – wody i kanalizacji. Natomiast jeżeli już wydzielimy z tej grupy zadań wodociągowanie gminy i stan sieci wodociągowych oraz naszych ujęć to należy powiedzieć, że stopień zwodociągowania  gminy jest bardzo wysoki, sięgający 97-98%. Jednak są jeszcze takie miejsca gdzie wodociąg nie dochodzi. Jedną z wsi jest miejscowość Nowy Dwór. Są jeszcze również w miejscowościach gospodarstwa, które niestety ale czerpią wodę ze studni (…).  Nie zawsze są zainteresowane rozprowadzeniem wodociągu, mam tu na myśli niektórych mieszkańców  Komin na przykład.
 Chciałbym, żebyście Państwo wiedzieli, żeby te osoby zwodociągować to potrzebna jest sieć wodociągowa, nawet kilkukilometrowy odcinek po to aby doprowadzić wodociąg do jednego gospodarstwa. Jeżeli chcielibyśmy, stawialibyśmy sobie za cel aby woda tam również dotarła, to musimy brać pod uwagę, że z tym będą się wiązały odpowiednie koszty.
 Gmina rozwija się. Powstają nowe osiedla. Powstają nowe nieruchomości i one też wymagają zaopatrzenia w wodę. Chciałbym zaproponować Państwu, abyśmy do tej problematyki podchodzili w taki sposób, że (…) wykorzystując własne środki, również sięgając po środki zewnętrzne będziemy się zbliżać do tych 100% zwodociągowania gminy (…).
 Dlatego też już na początku kadencji mamy zamiar zwodociągować w części Nowy Dwór z użyciem środków unijnych . Natomiast osiedla powstające, nowe, oczywiście jeżeli będą one budowane zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego, to będę Państwu proponował na bieżąco wodociągowanie tych miejscowości (…).
 Rozwój gminy powoduje, że rozbiór wody jest coraz większy. W związku z tym nasze ujęcia wodociągowe są w tej chwili oczywiście w okresie suszy to występuje, nie zawsze w stanie zapewnić ciągłe zaopatrzenie w wodę. To są fakty Drodzy Państwo. My musimy się z tym problemem w tej kadencji na poważnie zmierzyć(…).
 W poprzedniej kadencji zaczęliśmy przygotowywać pewne projekty budowy studni. Wczoraj pan Marzec przyniósł projekt na budowę studni we Mszanie. Chciałbym, żeby podobny projekt powstał dla Szczuki. (…). Nie zakładam jeszcze realizacji żadnego projektu w roku przyszłym czyli w 2011.
 Mam takie informacje min. ze spotkania, ostatniego spotkania Wójtów naszego województwa kujawsko-pomorskiego, ze pozostaną pewne środki do zaangażowania  w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. (…) Najprawdopodobniej w miesiącach jesiennych tego roku  będzie ogłoszony trzeci konkurs na podstawowe usługi.  Chciałbym (…) na dzisiaj, że te projekty, które będziemy przygotowywać, jeden jest już niemalże gotów, (…) przygotować taki projekt poprawy naszych ujęć wodnych i rozbudować je. Zgłaszając odpowiedni wniosek będzie szansa, najprawdopodobniej, kilkaset tysięcy złotych (…) zdobyć na realizację tego zadania.
 Uważam, że jednym z priorytetów (…) w najbliższej kadencji powinna być poprawa, zwiększenie wydajności  naszych ujęć zarówno w Mszanie jak i Szczuce (…).
 W poprzedniej kadencji poprawialiśmy również sieć wodociągową min. poprzez wyłączenie takich odcinków, które były wybudowane w latach 60-tych, 70-tych a były wykończone z azbestu. Prawdopodobnie mamy jeszcze troszeczkę do zrobienia (…). Przykro mi to przyznać Drodzy Państwo, my nie znamy dokładnie całej struktury budowy sieci. (…) W latach poprzednich, szczególnie w przeszłości, nie zawsze precyzyjnie inwentaryzowano albo wykonywano inwestycje bez pełnej inwentaryzacji sieci wodociągowej. W tej chwili nie ma takiej możliwości (…). My nie wiemy gdzie takie odcinki występują.
 Proszę Państwa o to, jeżeli wiecie, że występują aby nas informować. Będziemy starali  się aby takie odcinki wyłączyć w ogóle z użytkowania i zastąpić je nowymi odcinkami, wybudowanymi z materiałów nie stanowiących zagrożenia dla zdrowia.
 Nie chciałbym, żeby w wyniku mojego wystąpienia powstała jakaś panika, ze my mamy duże problemy z wodą. Powiedziałem, ze te problemy występują tylko w okresie suszy.
 Program, który powinniśmy wdrożyć w życie ma na celu to aby również w okresach suszy nie było już problemów z wodą (…).
 Drodzy Państwo. W zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej to my mamy bardzo dużo do zrobienia.(…)
 Wracając do gospodarki kanalizacyjnej, to chciałbym żebyśmy się rozwijali. Niedługo wokół miasta będziemy mieli pełen obszar uzbrojony, ale dziś on ma pewne szczeliny np. Wybudowanie Michałowo nie jest w pełni skanalizowane.
 W tej kadencji na pewno (…) damy możliwość Bartnikom skorzystania z sieci kanalizacyjnej. Trafi ta sieć kanalizacyjna w rejon Gorczenicy i będzie ona skierowana w stronę komin. Myślę, że powinniśmy również w sieć wodociągową uzbroić jeszcze pewne rejony bezpośrednio przyległe do miasta w Karbowie. (…) Ten obszar bezpośrednio przymiejski nie może się obyć bez tego typu infrastruktury.
 Pozostaje nam zastanowienie się na tym w jaki sposób pomóc tym, do których my tej sieci wodociągowej nie będziemy w stanie jako gmina doprowadzić. Musimy w tej kadencji jasno powiedzieć, które to będą regiony i w jaki sposób będziemy starali się im pomóc (…).
Wiem, że niektóre gminy korzystają z programów zewnętrznych. My dotychczas takiego wniosku nie przygotowaliśmy i nie wiem czy będzie taka wola Państwa by w taki program wchodzić. Trzeba wziąć pod uwagę to, ze kanalizacja jest droga. Z kanalizacją wiążą się później koszty eksploatacyjne. Mieszkaniec musi również ponosić znaczne koszty. Natomiast w przypadku oczyszczalni przyzagrodowych, koszty ponosi się ale w momencie budowy. Później kosztów eksploatacyjnych nie ma w dużej ilości. Być może dojdziemy do takiego przeświadczenia, że w związku z tym, że osoby, które będą same budowały swoje własne, prywatne oczyszczalnie poniosą, ale później będą ponosić mniejsze koszty eksploatacyjne w związku z tym nie wejdziemy wsparcie tych osób.
 Ja chce o tym rozmawiać Drodzy Państwo. Stawiam sobie to za cel (…) Uważam, że nie należy chować głowy w piasek, bo problem jest. Ale w jaki sposób będziemy go  próbować rozwiązywać, pomagać rozwiązać naszym mieszkańcom, uważam, ze to powinno być ustalone na posiedzeniach Rady Gminy (…).
 Kolejne duże zadania, którym się gmina zajmuje, to drogi.
 Uważam, ze droga jest ważna, ale woda dla mnie jest ważniejsza. W związku z tym jeśli chodzi o priorytety rozwiązywania tych spraw to będę sobie stawiał za cel wyżej, rozwiązanie dostarczenia wody do gospodarstw a dopiero później, oczywiście jak starczy środków finansowych to będziemy zajmować się drogami.
 Jeżeli chodzi o bieżące utrzymanie to naprawdę będę wkładał dużo zaangażowania, aby nasze drogi na bieżąco były przejezdne, zarówno w okresie lata (…), jak również w zimę (…). Każda nieruchomość w tej chwili wymaga kontaktu ze światem (…).
 Zakładam rozbudowę niektórych dróg, szczególnie takich, które służą uaktywnieniu terenów naszych gminnych, oczywiście jak starczy środków, w miarę możliwości realizować również inne inwestycje drogowe. Musimy się zastanowić nad technologiami, które chcemy zastosować.
 Pozostaje nam do rozwiązania problem nowo powstających osiedli mieszkaniowych. Nie wiem jakie tu zając stanowisko, ale uważam, że po pierwsze to na tych osiedlach chciałbym aby była woda. Jak będzie możliwość kanalizacja, oświetlenie uliczne. Uważam, że z drogą można poczekać jakiś czas, szczególnie, że niektórzy nasi mieszkańcy (…) tacy, którzy pamiętają jeszcze bardzo dobrze początki XX wieku, jeżdżą po drogach gruntowych (…) gminnych praktycznie przez całe Zycie.
 (…) Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywiście inwestujemy od razu inwestujemy w tereny te o tak zwartej zabudowie a te drogi do gospodarstw rolnych zostawiamy dalej w takim stanie, zapewniając to co wcześniej powiedziałem, ze ta droga będzie utrzymana jako droga gruntowa jako przejezdna w okresie zimy i lata. Mówię to dlatego Drodzy Państwo, że nie widzę w budżecie naszej gminy takich środków, które by realizacja tego(…) zadania gminnego zapewniały zrealizowanie w sposób taki, że wszyscy byliby szczęśliwi i jeździli po drogach utwardzonych.
 Chciałbym, abyśmy w okresie kadencji współpracowali z władzami powiatu oraz z władzami województwa w zakresie poprawy stanu technicznego dróg należących do tych organów samorządu.  Chciałbym, aby współdziałając z tymi organami wypracować, uzgodnić odcinki dróg, w których gmina by mogła partycypować w poprawie ich stanu. Głównie z myślą o wybudowaniu chodników przy pasach tych dróg. Należałoby (…) zawrzeć stosowne porozumienia.
 Sadzę, że w tym roku powinniśmy określić gdzie te chodniki oczekiwalibyśmy aby powstały. Wystąpilibyśmy do  odpowiednich władz tych jednostek samorządu czyli powiatu i województwa. Poczekalibyśmy na ich reakcję. Jeżeli byłaby z nimi wola współpracy to oczywiście zawarlibyśmy, wypracowalibyśmy stosowne porozumienia, które byłyby w miarę upływu lat kadencji wdrażane. Sadzę, że na koniec będziemy mogli się pochwalić, że udało nam się poprawić bezpieczeństwo w kilku pasach dróg czy powiatowych czy wojewódzkich.
 Co do wojewódzkich to już najbliższy budżet, który w drugim punkcie będzie rozpatrywany, proponuję Państwu pewne, konkretne działania – mam tu na myśli ul. Lidzbarską w Wybudowaniu Michałowo (…).
 Chciałbym abyśmy kontynuowali poprawę bezpieczeństwa przy budowie dróg  poprzez budowę oświetlenia ulicznego.(…)
 Jeżeli Państwo, widzicie, miejsca które warto by było oświetlić to ja bym prosił o takie wnioski. Będę starał się w miarę upływu lat je realizować(…). Chciałbym aby sołectwa, Sołtysi, rady sołeckie, Państwo Radni włączyli się do wskazania miejsc gdzie należy to oświetlenie wybudować. Zresztą nie tylko oświetlenie, bo praktycznie we wszystkich zadaniach oczekuję od Państwa określenia oczekiwań (…).
 Oczywiście ja z własnej inicjatywy będę również działał i będę również propozycje do zatwierdzenia Państwu przedkładał (…).
 Kolejne zadanie gminy tj. gospodarka mieszkaniowa, komunalna. W tym zakresie my jako gmina opracowujemy plan gospodarowania naszym gminnym zasobem mieszkaniowym. Przez 10 lat zrealizowaliśmy już niemalże dwa plany, trzeci jest w tej chwili w realizacji. Te programy przyniosły już pewne efekty. Większość naszych budynków ma nowe dachy  i jest wyposażone w infrastrukturę, taką wewnętrzną, podstawową typu woda. Budujemy również oczyszczalnie przyzagrodowe przy naszych budynkach komunalnych. Ostatnia inwestycja, która została zrealizowana  miała miejsce w Szymkowie, przy budynku starej szkoły podstawowej. Stan naszego zasobu mieszkaniowego (…0 już jest zadbany. Na pewno dużo lepiej wygląda niż 10 lat temu. Myślę, że (…) ten program, który jest będę konsekwentnie realizował. Natomiast nowy program, nie sądzę, że powinien być tak bogaty  jak ten ostatni. (…) przejdziemy w bardzo oszczędne gospodarowanie. Majątek poprawił swój stan, utrzymajmy ten stan (…).
 W moim sercu zawsze pozostaje obawa czy nasz wysiłek gminny jest właściwie doceniany przez tych, którzy w tych budynkach mieszkają. Uważam, ze to co jest zrobione w tej chwili, to jest nie mało zrobione.
 Będę proponował spokojne wyciszenie działań. Oczywiście nie pozostawimy bo nie możemy pozostawić budynków bez opieki, bez nadzoru. Raczej będziemy podejmować takie działania organizacyjne (…) w ramach zarządu tym zasobem gminnym. 
 Jeżeli chodzi o pozostały nasz majątek gminny to mamy kilka świetlic (…) byłe SKR-y, mamy działki, które są na stanie, mamy lasy (…). Tego majątku jest kilkadziesiąt hektarów (…). Tego majątku jest niemało i dlatego też, pewien majątek, który uważam jest już ciężarem, albo nie jest potrzebny nam, to będę proponował, żeby go sprzedać. On wzmocni nasz budżet i w ten sposób będziemy mogli więcej środków wygospodarować na inne cele wodociągowe, 9…) oświatowe, cele w zakresie gospodarki np. mieszkaniowej.
 Tam gdzie grunty są rolne będę proponował Państwu, przystąpienie do opracowywania planów miejscowych i dopiero już jako grunty budowlane sprzedawać. Wiadomo, ze cena wtedy jest wyższa i gmina ma szansę wtedy więcej zarobić. Nasze działki na pewno będą konkurencyjne na rynku nieruchomości (…).
 Co do bezpieczeństwa publicznego to my jako samorząd zadań z zakresu budownictwa za dużo nie realizujemy.
 Współpracujemy z Ochotniczymi strażami Pożarowymi. Chciałbym tę współprace kontynuować. One poprawiają swoją możliwość użycia ich w akcji. Mamy dwie jednostki dyspozycyjne. Jest to OSP w Gorczenicy oraz OSP w Szabdzie. Chciałbym, żeby zdolność operacyjną odzyskała OSP w Szczuce. Ma ona szansę to zrobić.
 Co do Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji to proponuję Państwu współpracę z nimi. Oczywiście będziemy ich wspierać pewnymi środkami na np. obsługę komunikacyjną dzielnicowego czy tez może nawet w sprzęcie, w zależności od oczekiwań Policji czy Państwowej Straży Pożarnej. W latach ubiegłych przeznaczaliśmy kilka – kilkadziesiąt tysięcy złotych na tego typu inwestycje w tych jednostkach. Uważam, że ten sposób działania powinniśmy kontynuować w tej kadencji.
 Co do zadań naszych oświatowych i z zakresu wychowania. To stan oświaty jaki Państwo przyjmujecie dzisiaj to uważam, że jest dobry. Nasze szkoły są doprowadzone do takiego stanu, że są zmodernizowane w większości, właściwie wszystkie.
 Może jeszcze pewne czynności trzeba w nich wykonać, ale mamy powymieniane okna, drzwi, ocieplone są w większości, są rozbudowywane, wyposażane w sale sportowe. Mamy na dziś dwie wybudowane, trzecia w budowie. Pozostaje nam jeszcze jedna sala sportowa przy jednej szkole. (…) Nie wiem czy to się nam uda w tej kadencji, ale chciałbym budowę hali sportowej przy SP w Gortatowie rozpocząć (…).
 W zakresie nauczania przedszkolnego mamy największy problem, ponieważ nie mamy na terenie gminy, żadnego przedszkola.
 Widzę rozwiązanie tej sprawy oczywiście poprzez współpracę z miastem. Zawarliśmy w poprzedniej kadencji porozumienie, które praktycznie powinno umożliwić no może nie każdemu dziecku, ale w większości dzieci znalezienie miejsce w przedszkolach miejskich.
  (…) Ewentualnie, gdy nie uda nam się albo będziemy widzieli, że ta współpraca z miastem lub niepubliczne przedszkola nie powstaną to będziemy się musieli zastanowić w zależności od tego ilu będzie potrzebujących, czy rzeczywiście nie znaleźć miejsca i nie budować własnego przedszkola. Osobiście (…) nie chciałbym, żeby do takiej sytuacji doszło, ponieważ będzie to dla nas bardzo kłopotliwe, a to dlatego, że bardzo trudno jest określić ilość osób, które będą korzystać z tego przedszkola.
 Wiem, ze też nie zmienimy mentalności naszych mieszkańców, którzy ciągną do miasta i chcą te dzieci zostawiać gdzieś w mieście w przedszkolu a nie w przedszkolu w Cielętach (…)
 Szanowni Państwo, mamy dużo zadań, które realizujemy. Ja mógłbym na te zadania wszystkie bardzo szeroko mówić. Przy okazji będziemy o tych problemach rozmawiać na komisjach.
 Uważam, że warta podkreślenia jest jedna rzecz. Nowa polityka podatkowa. Chciałbym, żebyście Państwo wiedzieli, ze w najbliższych latach będę proponował Państwu powolny wzrost podatków. Zakładam, że będzie to wzrost zasadniczo o wskaźniki, które zakłada Państwo (…) do stawek, które dzisiaj obowiązują. Pamiętajmy, ze stawki podatkowe, które Państwo określa wzrastają, wzrastają te stawki maksymalne. Będziemy się musieli zastanowić, czy nie wypłycić troszeczkę tej rozbieżności, która powstaje między stawkami maksymalnymi a tymi, które obowiązują w gminie. To uzgodnimy, ale tu będę proponował Państwu powolne wyciszanie. Nie chciałbym, żeby nagły wzrost podatków był źle odebrany przez naszych mieszkańców.
 Ze spraw kształtujących politykę cenową, uważam, ze poważnym problemem jest cena wody i cena ścieków. (…) Do ceny ścieków już dzisiaj mogę Państwu powiedzieć, że w styczniu dość dużo dołożymy, dlatego miasto zmieniło ceny wody i ceny ścieków. Woda spadła o 2 czy 3 grosiki, natomiast (…) ścieki poszły o kilkadziesiąt groszy w górę.
 (…) My możemy zmienić ceny dopiero od 1 lutego (…). W związku z tym musimy się zastanowić nad tym czy w kosztach cen uwzględniać rzeczywiście te koszty, które my ponosimy jako gmina na eksploatację naszych przepompowni, na eksploatację sieci wodociągowej, na koszty obsługi, którą mamy zatrudnioną, na koszty prądu. Jeżeli nasi mieszkańcy płacą taką samą cenę po jakiej (…)  nas obciąża miasto za dostarczone ścieki, to sami Państwo rozumiecie, że te koszty to my dokładamy już z własnego budżetu. To nam daje bardzo poważny deficyt w gospodarce (…) szczególnie ściekowej. Nie chciałbym, żeby ten wzrost ceny ścieków był radykalny.
 Uważam, ze nie jest nam potrzebna dysproporcja między mieszkańcami miasta i gminy, ale trzeba będzie jednak zróżnicować tą cenę ścieków (…).
 Na dziś informuję Państwa, że nic nie dokładamy. Te koszty są naszymi kosztami po prostu. Jeszcze dodatkowo ponosimy koszt związany z dostaniem się wody do kanalizacji (…)
 Szanowni Państwo, chciałbym na koniec zadeklarować wolę współpracy z Państwem (…) chciałbym, żeby ta współpraca była twórcza, kreatywna. Chciałbym abyśmy mówili sobie o problemach, które dotykają naszych mieszkańców (…).
 Nie chowajmy problemów pod dywan. Mówmy o nich na sesjach, na komisjach.
 W ramach tego budżetu, który obowiązuje w danym momencie to będę się starał te sprawy załatwić w ramach tego budżetu. Jak budżet nie zakłada rozwiązania to oczywiście będziemy się zastanawiać jak te sprawę rozwiązać przy najbliższej zmianie lub w kolejnych latach.
 Jeszcze raz życzę Państwu wszystkiego dobrego. Dziękuję bardzo”.

Przewodnicząca Rady zarządziła 10 minutową przerwę.
Przewodnicząca wznowiła obrady po przerwie. Przekazała radnym kilka spraw organizacyjnych. Następnie otworzyła dyskusję nad wystąpieniem Wójta.
Jako pierwszy głos zabrał radny Wiesław Szydło. Powiedział (cyt.): „ Panie Wójcie, chciałem zapytać odnośnie kanalizacji, spraw związanych z tym zagadnieniem. Ogólnie jak wygląda sprawa podłączania się ludzi do kanalizacji. Wiemy, że jest ustawa, która obliguje do podłączenia się w określonym czasie. O ile pamiętam 2 lata. Parę kanalizacji w minionym czasie było zrobionych wcześniej. Jak to jest? Czy my możemy egzekwować to? Czy to jest w ogóle egzekwowane? Czy ktoś to sprawdza? Czy gmina ma jakieś instrumenty, którymi sprawdza to zagadnienie? Czy ludzie są podłączani? (…) I w ogóle czy ludzie są zainteresowani tym? Jaki to jest procent tych przyłączy, bo być może nikt nie chce tej kanalizacji? Ja bym chciał wiedzieć dokładnie (…) taką analizę krótką jak to wygląda?”

Wójt Gminy Brodnica odpowiedział, (cyt.): „Rozumiem, że mam odpowiadać. Drodzy Państwo, Nie będę krył, że prawo w tym zakresie zobowiązuje właściciela nieruchomości do przyłączenia się do sieci istniejącej w pobliżu jego nieruchomości w pewnym terminie. Nie pamiętam czy to jest 2 lata. My jako gmina dzisiaj tego nie badamy. Przyznaję się, że  sprawy nadzoru nad przyłączaniem się my w tej chwili nie prowadzimy. Jednak prawdopodobnie w tej kadencji, z mocy prawa musimy podjąć działania aby zinwentaryzować właśnie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej (…). Będziemy musieli dogłębnie tą tematyką się zająć i być może wykorzystywać te instrumenty, o których mówi prawo, aby przymusić do podłączenia do sieci kanalizacyjnej (…).
 Podsumowując. Powinniśmy w tej kadencji przystąpić do egzekwowania przepisów ustawy o ochronie środowiska, która nakazuje unormowanie przez każdego mieszkańca gospodarki ściekowej na swojej nieruchomości…”

Następnie głos w dyskusji zabrała radna Dorota Tomoń, powiedziała (cyt.): „ Panie Wójcie tu się mówi o kanalizacji, o przyłączach tych osiedli, wsi, które są zwarte, gdzie ta nitka kanalizacyjna będzie pociągnięta. Ja mam pytanie. Jaka jest możliwość dofinansowania przydomowych oczyszczalni? (…).
Wiadomo (…) Przysiółki nigdy nie będą podłączone. Pozbawiając tych ludzi możliwości jakiegokolwiek dofinansowania, większość nie wybuduje tych oczyszczalni przyzagrodowych. Chyba wszyscy tutaj jesteśmy świadomi tego, że najczęściej te ścieki nie są wypompowywane do beczki, no bo koszt beczki jest bardzo drogi (…)
 Dbając o ochronę środowiska czy (…) gmina może pomóc?
 A następna sprawa, jak już mówimy o gospodarce komunalnej. Segregacja śmieci. To też jest bardzo duży problem. Czy jest możliwość, żeby gmina podpisała z jakimś przedsiębiorstwem, żeby były kosze na plastiki, szkło i (…) komunalne odpady?”

Wójt Edward Łukaszewski odpowiedział (cyt.):  „Trudno odpowiedzieć o dostępność środków zewnętrznych na oczyszczalnie przyzagrodowe, ponieważ tym zagadnieniem jako gmina, żeśmy się dotychczas nie zajmowali. Słyszałem, że niektóre gminy zewnętrzne przygotowują projekty i składają takie wnioski. My jako gmina nigdy takiego projektu nie zrobiliśmy, ponieważ żeśmy sięgając po środki zewnętrzne starali się je wykorzystywać na budowę kanalizacji sieciowej (…). Ja nie potrafię Pani odpowiedzieć dzisiaj na to pytanie (…).
 Co do punktu dotyczącego gospodarki odpadami, to chciałbym Pani powiedzieć (…), że nie znam nowej ustawy, bo weszła nowa w życie (…) Po pierwsze, muszę się z nową ustawą zapoznać. Wiem, że ma się zmienić kto jest właścicielem sieci (…) Dotychczas można powiedzieć, że to firma jest odpowiedzialna za wprowadzanie segregacji odpadów (…) Nie było to zadaniem gminy. Nie wszystkie firmy chcą podpisywać takie umowy (…) jak się zmieniło to nowe podejście w ustawie to możliwe, że na gminę zostaną nałożone nowe obowiązki i będziemy musieli ten problem na nowo rozwiązać (…)
 My jako gmina mamy obowiązek zorganizowania odbioru śmieci od nieruchomości, które są w naszym zarządzie czyli: szkoły, świetlice i budynki mieszkaniowe (…).
 W tej kadencji, sądzę że problemem śmieci będziemy się zajmować, ale muszę zbadać jakie obowiązki na gminę nałożyła nowa ustawa (…) Dziękuję bardzo”.

Radny Wiesław Nowiński zabrał głos w dyskusji, powiedział (cyt.): „ Bardzo dobrze, że Pan Wójt zaznaczył nam na początku problemy z jakimi będziemy się borykać. Bo to zadanie Wójta ale również i Rady. Tu nie ma możliwości, żeby sam Wójt działał i odwrotnie (…). To są zadania, które wspólnie będziemy rozwiązywać.
 Chciałbym tylko ustosunkować się do jednego problemu jakim jest zaopatrzenie w wodę.  Pan Wójt problem naświetlił, ale nie całkiem do końca (…), mówiąc, że tylko Nowe Dwory, część Komin nie mają wody w gminie. Z tym ja się zgodzić nie mogę. Są takie osiedla, gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie ludzie mieszkają. Tam nie ma wody, nie ma linii, przepraszam woda jest tylko nie ma linii tak jak np. osiedle w Cielętach. Tam nie ma Panie Wójcie gminnych linii.
 Do czego zmierzam. Pan Wójt mówił kiedyś, że nie robiono dokładnie inwentaryzacji (…), i są problemy. Ja się obawiam, że tych problemów będziemy mieli bardzo dużo. Bo tak jak np. w Cielętach (…)  Tam w tej chwili ludzie wodę mają, ale mają we własnych liniach i inwentaryzowane to jest niby wszystko, ale co tam faktycznie jest Panie Wójcie to się za lata okaże. Bo na dzień dzisiejszy (…) tam gdzie się licznikiem kończy zaczyna się prywatna linia (…) Ale to jest nie duży problem. Natomiast te wszystkie 30- to arówki, gdzie Wójt ani Rada nie mają żadnego wpływu na ich rozwój- tam to jest dopiero bomba z opóźnionym zapłonem, ze wszystkim i z kanalizacją i z wodą. Tam podłączają się do wody jeden od drugiego (…).  Do czego zmierzam. Z tym będą duże problemy Pani Wójcie (…) to nie jest zarzut Panie Wójcie. To jest problem, na który trzeba zwrócić uwagę (…).
  Następna sprawa to drogi Panie Wójcie, drogi na dzień dzisiejszy tj. nerw komunikacyjny Źle jest, że każdy musi dojechać i każdy może się  pobudować gdzie chce . Jest przypadek w Cielętach, że trzeba odśnieżać 3-3,5 km do jednej osoby, która nawet tam nie mieszka, tylko jest mieszkańcem Warszawy (…) Dziękuję.”

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „ Chciałbym uprecyzyjnić podejście do problemów, o których Pan radny mówił. Przedstawiłem w wystąpieniu, ale chciałbym uściślić.
 Co do zaopatrzenia w wodę, wiadomo, ze mamy nieruchomości, które z dala są od pewnych sieci i nie zakładam na dzisiaj, że te nieruchomości będziemy w tę wodę zaopatrywać (…) Natomiast jeżeli chodzi o plany miejscowe, tu Pan radny dotknął dwóch zagadnień: obszarów objętych planami miejscowymi (…)
 Drodzy Państwo, my musimy po pierwsze wymagać inwentaryzacji. (…) My będziemy projektować infrastrukturę, na gruntach które są naszą własnością. To jest następny kierunek. Będziemy unikać wchodzenia w grunty prywatne. Chyba, że będzie uzasadniona konieczność. Chcę zmienić politykę w stosunku do obszarów tych rozwojowych na działkach 30 arowych. Wydałem pewne propozycje i nawet nowa uchwała budżetowa (…) zawiera elementy tego.  Musimy się przyglądać gdzie są te obszary. Jeżeli będzie tych działek więcej, to ja uważam, że powinniśmy ten wodociąg po prostu wybudować (…) Taka inwestycja jest na dzisiaj przygotowana w Kruszynkach. (…) Wcześniej, żeśmy taką inwestycję zrealizowali np. w Pogórzu w kierunku pod Michałowo.
 W takim kierunku chciałbym iść jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę.
 W nawiązaniu do dróg: „Pojawiają się sytuację, których wcześniej nie było, pojawiają się nowi mieszkańcy i rzeczywiście problem jest, tylko podkreślam gmina ma obowiązek odśnieżyć tylko drogę publiczną gminną. Nie będziemy odśnieżać dróg prywatnych…”

Radni nie mieli więcej pytań ani uwag. Przewodnicząca zamknęła dyskusję.

Ad 6a  Przewodnicząca poprosiła Wójta o wprowadzenie. Wójt gminy Brodnica powiedział ,(cyt.): „Pani Przewodnicząca, Szanowni Państwo. Elementem realizacji tych założeń, o których była mowa w pierwszej części jest pierwszy budżet, który uchwalacie Państwo, tj. budżet na rok 2011. Dla mnie ten budżet jest (…) budżetem trudnym. Długo się zastanawiałem zanim przyjąłem ten budżet jako projekt uchwały. Głównie z tego powodu, że to jest budżet z rekordowym deficytem.
  Przed nami też wyjątkowe możliwości sięgnięcia po środki zewnętrzne. Na ten rok mamy szansę ponad 3 000 000zł zdobyć ze źródeł zewnętrznych. W ramach narodowego programu budowy dróg lokalnych możemy wybudować drogę, która połączy Kominy z Brodnicą. Wejdzie ta droga w ulicę Długą. (…) Kolejna rzecz to wybudowanie kanalizacji  w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich (…) w miejscowościach Bartniki, części Szabda, Gorczenicy. Wydaje mi się, że z własnych środków nie bylibyśmy w stanie tych zadań wykonać, gdyż nas rocznie stać na inwestycje ok. 3 mln. Skoncentrowałem się tu na budżecie roku 2011, (…) ale rok 2011 jest elementem prognozy finansowej (…).
 Drodzy Państwo, z tego powodu, że poważne wyzwania są przed nami, proponuje aby prognozę finansową w takiej treści przyjąć w jakiej jest zaproponowana i powiązana z uchwałą budżetową. To jest pierwszy raz stworzony dokument. Został przygotowany na pewnych założeniach. (…). To nie znaczy, ze te założenia są założeniami trwałymi. One obowiązują teraz, ale one mogą się zmieniać, ewaluować w latach następnych. W związku z tym ta prognoza nie jest dokumentem stabilnymi ktoś mógłby pomyśleć, że ona będzie w takiej formie obowiązywała do roku 2020 (…). Myślę, że te założenia, które żeśmy przyjęli SA rozsądne przede wszystkim. Dochody te, które proponujemy to raczej są dochody, które osiągniemy. Nie są to dochody na wyrost (…).
 Co do wydatków to Drodzy państwo, zakładam powolny wzrost tych wydatków. Głównie dlatego powolny, że chcemy wypracować pewną nadwyżkę budżetowa, różnica pomiędzy dochodami a wydatkami. Chciałbym, żeby ta nadwyżka budżetowa rosła w miarę upływu lat (…). Prognoza zakłada jej wzrost do ok. 4,5mln zł. W roku 2020 nadwyżka jest niezbędna do tego aby gmina mogła podejmować nowe wyzwania inwestycyjne, jak również po to aby obsłużyć zadłużenie, które powstanie chociażby w roku 2011. Z tego tez powodu uważam, że udało się wytworzyć w budżecie nadwyżkę budżetową.
  Ta prognoza jest dla naszej gminy optymistyczna. Nie jest problemem dług, który powstanie, gdyż ten dług w miarę upływu lat obsłużymy, spłacimy i jeszcze będziemy mieli zdolność do realizacji nowych inwestycji (…).
 Poproszę Pana Witka [Skarbnika Gminy Brodnica Witolda Jastrzębskiego], o przedstawienie założeń na jakich ta prognoza została zbudowana.”

Głos zabrał Skarbnik Gminy, powiedział (cyt.): „Ponieważ na komisjach rozmawialiśmy o tych założeniach dosyć dokładnie (…) więc tylko ogólne założenie jakie przyjmowaliśmy to było takie założenie, że Polska będzie się w tych nadchodzących latach rozwijała, że dochód narodowy brutto będzie nam rósł w granicach 3-4% rocznie. Przyjęliśmy tylko, że w roku 2014, w wyniku zakończenia środków unijnych nastąpi spowolnienie wzrostu. Przyjęliśmy, za wieloletnim założeniem Państwa, że płaca będzie wynosiła 2,5% i że wzrost w gospodarce wynagrodzeń będzie się kształtował na poziomie 5,2% nominalnie.
 Przyjmując to ogólne założenie, odpowiednio prognozowaliśmy dochody w zależności od tych założeń i od danych historycznych (…). Ja może jeszcze od razu wspomnę, że w wyniku opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej musieliśmy wprowadzić pewne zmiany, które dotyczą załącznika nr 2 – zadań inwestycyjnych. Polegało to na tym, że zdaniem RIO w wieloletniej prognozie finansowej powinny być tylko inwestycje wieloletnie, czyli nie te, które się w 2011 roku kończą. Dlatego one z tego załącznika znikły. Oczywiście będą w uchwale budżetowej, ale nie ma ich odzwierciedlenia w wieloletniej prognozie finansowej (…). Stąd tez jest jakby niespójność miedzy uchwałą budżetową a wieloletnią prognozą (…) Tak ma być zdaniem RIO.
 Myśmy omawiali autopoprawkę przy budżecie (…). Kwota długu i prognoza kształtowania się tej kwoty nie zmienia się”
 Następnie skarbnik odczytał opinię RIO w sprawie projektu uchwała w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2020. Opinia stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
 
Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „Ja jeszcze chciałbym tylko dodać, że ze względów formalnych, Szanowni Państwo, prosiłbym na to zwrócić uwagę, ze ja zaproponowałem zarówno autopoprawki do prognozy jak i autopoprawki do uchwały budżetowej. W tej chwili te dwie autopoprawki dają kompatybilność obydwu dokumentów. Tę zasadę musicie Państwo przy uchwalaniu, przy dyskusji, rozpatrywaniu tych dokumentów zachować.
 Powinniście Państwo prognozę finansową uchwalić nie później niż uchwałę budżetową….”

 Przewodnicząca poprosiła przewodniczących o opinie do projektu uchwały.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały.
 
 Radni nie mieli żadnych uwag.

Ad 6b)  Przewodnicząca zgodnie z radą Wójta Edwarda Łukaszewskiego przeszła do omawiania projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Brodnica na 2011 rok.
 Przewodnicząca Violetta Sternicka poprosiła o wprowadzenie Skarbnika Witolda jastrzębskiego o wprowadzenie do projektu uchwały.
 Skarbnik powiedział, (cyt.): „Uchwała budżetowa, podobnie jak wieloletnia prognoza finansowa była dosyć dokładnie omawiana na komisjach. W wyniku pracy nad uchwałą budżetową nastąpiły pewne autopoprawki. Może tutaj odczytując (…) główne liczby, które zostały do projektu wpisane, posłużę się już tymi liczbami po autopoprawce.
 Łączna kwota dochodów planowana w 2011 roku wyniesie 19 684 465zł. Z tego dochody bieżące wyniosą 15 900 605zł i dochody majątkowe 3 783 860zł.
 Wydatki planowane są w wysokości 26 200 535zł. z tego wydatki bieżące 14 695 630zł i wydatki majątkowe w wysokości 11 504 905zł. wydatki majątkowe dokładnie z nazwy SA wymienione w załączniku do uchwały budżetowej. Jest to załącznik nr 2 i on to co z wieloletniej prognozy wypadło, w załączniku do uchwały budżetowej zostaje takie same.
 Deficyt budżetu jest planowany w wysokości 6 516 070zł i planowane jego źródła sfinansowania tj. emisja obligacji w wysokości 5 100 000zł, pożyczka 394 048zł, oraz wolne środki jako nadwyżka środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu gminy wynikających z rozliczenia z kredytów i pożyczek z lat ubiegłych 1 022 022zł.
 W budżecie są również zaplanowane dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji sadowej oraz wydatki związane z realizacją tych zadań i w obydwu przypadkach ta kwota jest równa i wynosi 2 738 247zł.
 Przy uchwale budżetowej warto zwrócić uwagę na te dochody majątkowe w kwocie 3 780 860zł. Są to dochody, które oczywiście nie są czymś regularnym w budżetach, ponieważ są to dochody pochodzące ze sprzedaży majątku gminnego oraz dochody uzyskane ze źródeł zewnętrznych czyli dotacja na inwestycje.
 W 2011 roku planujemy uzyskać ze sprzedaży majątku gminnego 100 000zł oraz pozyskać dotację na inwestycje gminne w wysokości 3 683 860zł.
 Na te kwotę złoży się kwota 1 300 000 dotacji z programu odnowy obszarów wiejskich na budowę kanalizacji sanitarnych w miejscowościach Bartniki, Szabda, Gorczenica, kominy oraz budowę sieci wodociągowych w Nowym Dworze.
 Poza tym planujemy otrzymać dotację z programu przebudowy dróg lokalnych w wysokości (…) 250 000zł Miasta Brodnica w ramach współpracy.
 1480 100 z Urzędu Wojewódzkiego i będzie to na przebudowę drogi gminnej od ul. Długiej, Kominy do Gorczenicy.
 Na budowę Sali sportowej wraz z zapleczem planujemy pozyskać kwotę 643 760zł.

 Przewodnicząca poprosiła o przedstawienie opinii komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy do projektu uchwały.
 Przewodniczący Komisji Adam Szostakowski odczytał opinię. Opinia stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 Przewodnicząca poprosiła skarbnika o odczytania opinii RIO do projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Brodnica na 2011 rok.
 Skarbnik Witold Jastrzębski odczytał treść opinii. Opinia stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski (cyt.): „Chciałbym w moim wystąpieniu podkreślić, żebyście mieli Państwo świadomość pewnych decyzji. Proponuję Państwu uchwalenie budżetu tak jak on został Państwu przedłożony. Ta ostatnia uwaga [Wójt miał na myśli uwagę w opinii RIO] ma jakby określone konsekwencje. Wejdziemy w nowy rok, wszystko będzie jasne. Na dzisiaj mogę powiedzieć, że osiągniemy ten poziom, co najmniej środków wolnych, który proponuję Państwu przyjąć zarówno w prognozie finansowej jak i w projekcie uchwały budżetowej na rok 2011.
 Do odczytania pozostała jeszcze jedna opinia. Pozwolicie Państwo, że ją odczytam.
Wójt odczytał opinię RIO, która dotyczyła możliwości sfinansowania deficytu Gminy Brodnica. Opinia stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 Po odczytaniu opinii przez Wójta, Przewodnicząca rady otworzyła dyskusje nad projektem uchwały.

Głos w dyskusji zabrał radny Wiesław Nowiński (cyt.): „ Pani przewodnicząca, Panie Wójcie, Szanowna rado. Ja bym chciał się ustosunkować tylko co do wniosku na projekt boiska sportowego w Cielętach. Proszę Państwa Rada w ubiegłej kadencji podjęła uchwałę odnośnie planu odnowy sołectwa Cielęta (…). W tym planie jest zapisane, że głównym pozyskaniem środków z zewnątrz będzie na boisko sportowe w Cielętach, ponieważ takiego w ogóle nie ma (…).
 Chcieliśmy te środki uzyskać właśnie z zewnątrz na budowę boiska sportowego. I tu jest koło zamknięte. Ten teren jest w planie zagospodarowanie przestrzennego pod rekreacje. Tam jest działka w granicach. Tam jest działka w granicach hektara, ponad hektar. Jest to grunt Agencji Rolnej skarbu Państwa. Agencja Rolna Skarbu Państwa nie przekaże tej działki dopóki nie będą jakieś środki, udowodni się, że rzeczywiście tam się coś będzie działo.
 Na dzień  dzisiejszy agencja chce się zabezpieczyć (…) musi być uchwała , ze jakiś cel, że to będzie rzeczywiście realizowane. Dopóki nie będzie możliwości wykazania tego agencji, tego się nie przejmie. Nie uda się tego przejąć. A wiemy, ze czas realizacji jest jakiś na odnowę sołectw.
 (…) dlatego taki a nie inny wniosek padł z mojej strony (…). Taka potrzeba jest, możliwości są do realizowania, ponieważ w innych sołectwach to się realizuje. Natomiast u nas jest to zamknięte poprzez to, że nie można przejąć. I tutaj proszę o zrozumienie, ze tu nie chodzi o budowę na dzień dziś boiska sportowego tylko o (…) możliwość przejęcia i możliwość skorzystania z planu odnowy (…).
 Nie stawiam to jako wniosek by burzyć projekt budżetu, tylko zwracam uwagę, że to można rozwiązać (…) można robić w trakcie roku(…). Budżet jest zmieniany w ciągu roku.
 Natomiast nie mogę się zgodzić z Panem Wójtem jeżeli chodzi o cel który był wskazany, sprzedaż działki w Cielętach.
 Na pewno w cielętach są tak działki atrakcyjne, że jeżeli chodzi o sprzedaż to na pewno nie byłoby problemu. Tam jest inny problem, Pan Wójt wie o tym i to jest problem po prostu z podzieleniem, skomunikowaniem tego. Ale to musimy starać się Panie Wójcie rozwiązać, na pewno nie dziś i nie oczekuję na to odpowiedzi dzisiaj, bo to jest dosyć trudny temat, ale chciałbym, żeby to było zaznaczone i zauważone… Dziękuję”

Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „Nie mam zamiaru w jakikolwiek sposób burzyć tego co Pan Radny powiedział, wręcz się z większością zgadzam. Problem rzeczywiście jest dość złożony, szczególnie w przypadku cieląt i projektowania tego boiska, dlatego, że ono jest praktycznie projektowane na obszarach, które są w tej chwili we władaniu dzierżawcy i pierwsza rzeczą oczywiście musi być projekt, później wniosek do Agencji Nieruchomości Rolnej i z kolei Drodzy Państwo mus być wypowiedzenie umowy dzierżawcy (…). Później muszą być środki w budżecie na realizację zadnia, bo to musi być jakby spójne z wnioskiem do agencji (…)
 Ja myślę, że dobrze, ze Pan Radny mówi na początku kadencji. To jest jego główny atut (…). Wywołuje problem, który chciałby aby w trakcie tych czterech lat był rozwiązany.
 Ja go przyjmuję do wiadomości (…) natomiast w budżecie tegorocznym (…)   tak jak wspomniałem wcześniej (…) nie chciałbym go burzyć.
 Co do załatwienia tej sprawy przy użyciu środków w ramach odnowy, to jest rzeczywiście wpisane do planu odnowy tej miejscowości (…)  to te środki powoli się kończą (…)
 Myślę, że będziemy rozmawiać i dyskutować (…). Deklaruję współpracę. Na ten rok (…) i w przyszłym roku mówię od razu raczej słabo widzę do zrealizowania…”

Głos zabrał ponownie radny Wiesław Nowiński, powiedział (cyt.): „Panie Wójcie. Dobrze, że Pan problem rozumie. Tylko jednej rzeczy nie rozumiem. Nie ma woli Pan wójt (…) zmierzyć się z tym problemem. To jest problem rzeczywiście wykazać jakiekolwiek środki do Agencji , żeby zacząć te procedurę wypowiedzenia dzierżawcy. Pan dobrze wie i tu właśnie Pan  mówił, ze to jest procedura złożona. I to nie nastąpi budowa tego z roku na rok. Ja mam tą pełną świadomość i mają to mieszkańcy Cieląt (…) Ale jeżeli nie zaczniemy kiedykolwiek (…) to i tak to zawsze będzie odsuwało na x-lat (…) ja tylko proszę o zrozumienie i zmierzenie się z tym problemem.

Radni nie mieli więcej pytań ani uwag. Przewodnicząca zamknęła dyskusję nad projektem uchwały. Następnie radni przystąpili do głosowania nad dwoma omawianymi projektami uchwał.
Jako pierwszy Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2020 . 
 Radni jednogłośnie 15 głosami „za” przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2020. 
Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Następnie radni przeszli do głosowania nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Brodnica na rok 2011.
Radni 15 głosami „za” przyjęli ww. uchwałę. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad 6c)  Przewodnicząca Rady Violetta Sternicka poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały.

 Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „Szanowni Państwo, Droga Rado. Co rocznie Rada Gminy ma obowiązek określić „Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przyjąć Program Przeciwdziałania Narkomanii.
 Ja wykonując to ustawowe zobowiązanie, przygotowałem projekt takiego dokumentu (…), który w rozwiązaniach proponowanych do zastosowania w roku 2011 nie odbiega specjalnie od programu roku 2010. Mamy podobną problematykę . Problem jest dalej z alkoholizmem. Wynurza się problem narkomanii. Mamy pierwsze zidentyfikowane przypadki zażywania narkotyków na terenie gminy. Proponuje Państwu  aby zaangażować w profilaktykę ok. 47 300zł. Przykro mi bardzo ale to jest kwota nieco mniejsza niż w roku 2010. (..)
 Min. z powodu tego, ze na terenie gminy (…) sprzedaje się mniej alkoholu a w związku z tym opłaty za sprzedaż są nieco mniejsze.
 Przy uchwalaniu budżetu (…)  wszystkie planowane dochody z tego tytułu proponuję przeznaczyć na profilaktykę i dodatkowo 5 000zł na przeciwdziałanie narkomanii. Jeżeli pojawią się dodatkowe dochody (…) byśmy zmienili kwoty ale tylko w uchwale budżetowej , byłyby przeznaczone na program profilaktyki.
 (…) Ten program ograniczy na pewno ilość zajęć realizowanych głównie w szkołach, i świetlicach przez nauczycieli w ramach takich drobnych programów profilaktycznych(…)
 Na dzisiaj środków na te programy będzie po prostu mniej. Dziękuję bardzo.” 

 Przewodnicząca poprosiła o opinię poszczególnych komisji.
 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Nowiński powiedział, że komisja zapoznała się z tematyką. Odbyła się dyskusja, ale komisja nie wydała żadnej opinii do projektu uchwały.
 Opinia Komisji spraw społecznych stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
 Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 Następnie Przewodnicząca otworzyła dyskusje nad projektem uchwały.
 Radni nie mieli żadnych uwag, w związku z czym przystąpili do głosowania. Uchwała w sprawie przyjęcia Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Brodnica w 2011 roku, został przyjęta jednogłośnie, 15 głosami „za”. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.


Ad 6d)   Przewodnicząca poprosiła Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały.

 Wójt powiedział (cyt.): „ Przygotowałem projekt uchwały zgodny z obowiązującymi na dzisiaj przepisami, realizując oczywiście ustawowy obowiązek Wójta w zakresie przygotowywania projektów uchwał Rady Gminy. W miejscu gdzie powinny być wpisane kwoty pozostawiłem to miejsce wolne, uznając, że tj. kompetencja Państwa jako Radnych. Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca poprosiła o opinie Komisji Rady.
Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 6.

 Następnie Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały.
 Radni nie mieli żadnych uwag.
 Przystąpili do głosowania nad projektem uchwały. Uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Brodnica została przyjęta jednogłośnie, 15 głosami „za”. Stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

  Wójt Edward Łukaszewski serdecznie podziękował Radnym, mówiąc, że ocenia ustalenie wynagrodzenia w tej kwocie jako dowód wysokiego zaufania, uznania.

Ad 7.   W tym punkcie nie podjęto dyskusji.

Ad. 8  Przewodnicząca przekazała kilka informacji organizacyjnych.

 1. Odczytała treść pisma od stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy związane z prośbą podjęcia uchwały przez Radę w sprawie wytypowania dwóch kandydatów do ww. stowarzyszenia.
 2. Przekazała Wójtowi pismo, które otrzymała w dniu sesji od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ws. drogi nr 80546C na odcinku od torów kolejowych do drogi nr 15 Brodnica-Toruń ws. odmowy Wójta wyremontowania drogi.
 Wójt Edward Łukaszewski odpowiedział, że droga jest utrzymana w dobrym stanie. Jest przejezdna. Dodał również, że brak jest środków finansowych na remont ww. drogi.
 3. Przewodnicząca odczytała życzenia noworoczne nadesłane do Rady Gminy Brodnica.

 Przewodnicząca  poprosiła Radnych, żeby o wszystkie informacje zwracać  się bezpośrednio do Wójta Gminy Brodnica.

 Radny Wiesław Nowiński powiedział, (cyt.): (…) Nie mam zastrzeżeń co do programu [Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Brodnica]. W naszej gminie widzę problem, że nie ma Łączności między komisją [radny miał na myśli Gminną Komisję  Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych]  a Radą. Radni po prostu nie czują tego problemu. Dzisiaj z przyjemnością słuchałem opinii Komisji Spraw Społecznych, ponieważ widzę, że czuje ten problem. Natomiast podczas dyskusji  komisji rewizyjnej to mi ręce opadały, jeżeli chodzi o widzenie tego problemu. Ponieważ to już jest w mandat Radnego wpisane (…)
 A problem się rozwija. Jeżeli ja w poprzednich latach problemu narkomanii ja nie widziałem, dzisiaj w programie jest zaznaczone, że 3 osoby się leczą, dwie osoby są współuzależnione to jest problem  (…)
 Nie mam zastrzeżeń co do programu, bo (…) jest właściwy. Natomiast do tej sprawy należałoby podejść szczerze. Więcej mówić o tym na sesjach (…)
 Do czego bym zmierzał. Czytając program (…) tam jest podane odrębnie co kto zdiagnozował. Czy ośrodek zdrowia czy poradnia rodzinna czy (komisja).

 Jak to się oddzielnie czyta to tego nie widać. Jeżeli to się kumuluje w jedno to (…) jakoś 
 
 Dlatego bym prosił Pana Wójta o jakiś kontakt. Bo w tej chwili to ani Rada ani nikt nie wie, kto jest w komisji, jakie zadania ma komisja, czym ona się zajmuje …”


Wójt Edward Łukaszewski odpowiedział, że to nie jest miejsce na wymianę poglądów i wolałby podyskutować w punkcie dyskusji nad programem. Powiedział także, że stara się systematycznie składać sprawozdania z realizacji programu każdej Radzie.
 Powiedział również, że będzie pilnował aby sprawozdania były składane zgodnie ze    statutowym terminem.

 Przewodnicząca Rady zaprosiła Wójta Gminy Brodnica, wiceprzewodniczącego Rady oraz Przewodniczących Komisji na spotkanie, które będą się odbywać raz w miesiącu.
 Najbliższe odbędzie się 10 stycznia 2011r. o godz. 12:00 w Urzędzie Gminy Brodnica.


Ad. 9  Po zrealizowaniu porządku obrad sesji Przewodnicząca Rady zamknęła III sesję Rady Gminy Brodnica

 

    Protokolant    Sekretarz obrad   Przewodnicząca Rady

Magdalena Budzich      Anna Sadowska                   Violetta Sternicka



zamieszczono: 2011-02-28 14:45:01
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ilość odsłon podstrony: 379
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Protokoły na rok 2011