Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1923858

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
Protokół nr 5/2011 z V Sesji Rady Gminy Brodnica odbytej w dniu 24 lutego 2011 roku

Protokół  nr 5/2011
z V Sesji Rady Gminy Brodnica
odbytej w dniu 24 lutego 2011 roku
  -----------------------------------------------------------------------------
 Sesja odbyła się w Urzędzie Gminy Brodnica, ul. Zamkowa 13a. Początek obrad nastąpił o godz. 9:00, natomiast zakończenie o godz. 10:15

 Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
 W sesji udział wzięli: Sekretarz Gminy Justyna Klimowska, Radca Prawny Małgorzata Błaszczyk, Skarbnik Witold Jastrzębski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szabdzie Dorota Katarzyńska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gorczenicy Elżbieta Krajnik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gortatowie Zenon Matuszewski, Dyrektor Gimnazjum w Szczuce Piotr Tęgowski oraz sołtysi, przewodniczący rad sołeckich, zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
Porządek obrad Sesji:
1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.
2. Powołanie Sekretarza obrad Sesji.
3. Przedstawienie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.
5. Przyjęcie uchwał w sprawie:
a) wniesienia odpowiedzi na skargę Prokuratora Rejonowego w Brodnicy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
b) przyjęcia „Programu opieki nad zabytkami Gminy Brodnica na lata 2011-2014”
6. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Brodnica,
7. Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Gminy
8. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny, w tym                       o wynikach sprawdzianów i egzaminu gimnazjalnego, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( Dz.U. Z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w szkołach tych typów, których prowadzenie należy do zadań własnych jst.
9. Interpelacje i zapytania.
10. Sprawy różne, informacje, komunikaty.
11. Zamknięcie obrad.

Ad 1  Otwarcia V Sesji Rady Gminy Brodnica dokonała Przewodnicząca Rady Gminy Violetta Sternicka. Przewodnicząca stwierdziła, że w sesji uczestniczy 14 radnych, zatem Rada Gminy jest władna do podejmowania decyzji. (nieobecny radny Wiesław Szydło).

Ad 2   Sekretarzem obrad została  radna Agnieszka Kowalkowska

Ad 3  Przewodnicząca przedstawiła radnym porządek obrad. Radni nie mieli uwag.

Ad 4   Radni 15 głosami „za” przyjęli protokół nr 4/11 z dnia 31 stycznia 2011r, jednogłośnie 14 głosami „za”.

Ad 5 a)  Przewodnicząca Rady poprosiła Sekretarz Gminy o wprowadzenie do projektu uchwały. Sekretarz Justyna Klimowska powiedziała (cyt.): „Szanowni Państwo. Chciałabym przedstawić opinię Wójta Gminy Brodnica do złożonego projektu uchwały odpowiedzi na skargę Prokuratora Rejonowego w Brodnicy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
 Treść tej uchwały jest Państwu znana, więc myślę, że nie będę jej odczytywać. Przeczytam tylko opinię Pana Wójta.  Opinia stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
  (…) Wójt Edward Łukaszewski zaproponował zmianę zapisu w odpowiedzi na skargę, był „na marginesie… po zmianie „należy szczególnie podkreślić….”.
 Stwierdzenie nieważności oznacza (…) powstanie stanu prawnego jakby tej uchwały w ogóle nie było. Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca poprosiła o opinię poszczególnych komisji.
 Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 4 do            
            protokołu.
 Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 5 do protokołu.  Przewodniczący Wiesław Nowiński po odczytaniu opinii dodał (cyt.):  „Trudno będzie nam cokolwiek w tej sprawie zrobić, bo jest to już rok podatkowy, a w roku podatkowym nie można zmieniać zasad naliczania i tu będzie naprawdę kolizja z prawem…”
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały.

 Jako pierwszy głos zabrał Radny Wiesław Nowiński. Zabrał głos w kwestii formalnej odnośnie wniosku przedstawionego w opinii Komisji Spraw Społecznych Regionalna Izba obrachunkowa nie jest organem kontrolnym. Jest organem nadzorczym.

 Następnie Przewodnicząca Rady V. Sternicka poprosiła Radcę Prawnego o opinię.

 Radca Prawny Małgorzata Błaszczyk powiedziała (cyt.): „Wysoka Rado. Właściwie zostało powiedziane już wszystko. Uzasadnienie od Pana Wójta było bardzo szczegółowe. Ja tylko chciałam w kwestii formalnej zająć głos. Są zgłoszone poprawki do uchwały. Zarówno Pan Wójt zgłosił swoje poprawki jak i Komisja i te poprawki należałoby przegłosować przed przegłosowaniem uchwały.”

 Przewodnicząca zapytała Przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych czy przedkłada wniosek czy jest to tylko opinia Komisji Spraw Społecznych.
 Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych  Agnieszka Kowalkowska powiedziała, że nie stawia wniosku. Jest to opinia Komisji Spraw Społecznych.

 Radca Prawny Małgorzata Błaszczyk powiedziała, że pozostaje wniosek Wójta, który należy przegłosować.

 Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję. Poprosiła, Sekretarz Gminy o ponowne odczytanie wniosku postawionego przez Wójta Gminy Brodnica do omawianego projektu uchwały.
 Sekretarz odczytała wniosek.
 Radni przystąpili do głosowania nad wnioskiem. Wniosek Wójta Gminy Brodnica został przyjęty jednogłośnie, 14 głosami „za”.
 Następnie Radni przystąpili do głosowania nad projektem uchwały. Uchwała w sprawie wniesienia odpowiedzi na skargę Prokuratora Rejonowego w Brodnicy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za”.
 Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
 
 
Ad 5 b) Przewodnicząca poprosiła Sekretarz Gminy Brodnica o wprowadzenie do projektu uchwały. Sekretarz Justyna Klimowska powiedziała, (cyt.):  „Szanowna Rado. Uchwała                 w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zabytkami Gminy Brodnica na lata 2011-2014.                      Na początku miałabym prośbę o dokonanie poprawki. Drobny błąd wkradł się w § 1 uchwały.
 Winien być zapis „ Przyjmuje się Program opieki nad zabytkami Gminy Brodnica…”              a jest zapis „przyjmuje się Programu…” (…) W tym miejscu prosiłabym o dokonanie autopoprawki.
 Jeśli chodzi o meritum sprawy. Do zadań własnych gminy zgodnie z ustawą                           o samorządzie gminnym należą sprawy dotyczące ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Natomiast obowiązek sporządzenia na okres 4 lat gminnego programu opieki nad zabytkami wynika z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
 Program ten przyjmowany jest uchwałą Rady Gminy po uzyskaniu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dla przedłożonego Państwu projektu uzyskaliśmy pozytywną opinię w dniu 17 stycznia 2011r. (…)
  Z realizacji programu Wójt będzie sporządzać i przedstawiać Radzie Gminy co dwa lata sprawozdanie.
 W uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie określiliśmy zadania jakie zamierzamy zrealizować w tym zakresie oraz szacowane koszty ich wykonania. (…) W pierwszej kolejności opracowanie gminnej ewidencji zabytków w formie bazy danych, promocja i popularyzacja dziedzictwa kulturowego. Edukacja w zakresie ochrony dóbr kultury poprzez np. organizację konkursów szkolnych oraz wspieranie aktywności lokalnej mającej na celu poszanowanie dziedzictwa kulturowego.
 W związku z powyższym bardzo proszę Szanowną Radę o przyjęcie zaproponowanej uchwały. Dziękuję”

Przewodnicząca poprosiła o opinię poszczególnych komisji.

 Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 5 do protokołu. 
 Opinia Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy stanowi załącznik nr 4 do            
            protokołu.
 Opinia Komisji Spraw Społecznych stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag,          w związku z czym przystąpili do głosowania.
 Uchwała w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zabytkami Gminy Brodnica na lata 2011-2014” została  przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za”.  Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Ad 6  Przewodnicząca poprosiła Sekretarz o wprowadzenie do sprawozdania                      z działalności Wójta. Sekretarz Justyna Klimowska powiedziała, (cyt.): „ Szanowni Państwo. Sprawozdanie z działalności Wójta przedłożone Państwu w materiałach na dzisiejszą sesję obejmuje działania i zadania realizowane przez Wójta w okresie od 1 października do końca grudnia 2010r. Było ono analizowane przez Komisje Rady i na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej zwrócono uwagę na (…) błąd redakcyjny (…) W związku z tym również proszę o dokonanie poprawki.
 Na str. 7 w pkt 2, pierwszy myślnik (…), mówiący o dożywianiu dzieci i młodzieży wykonywanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej , winien brzmieć „dożywianiem dzieci i młodzieży w szkole objęto 102 osoby” a zapis brzmiał „dożywaniem”. Niestety zabrakło jednej literki.
 To sprawozdanie było tak jak mówiłam analizowane przez wszystkie komisje. (…) Jest dokumentem o dość długiej treści i zawartości więc ja prosiła bym ewentualnie o zadawanie pytań.  (…) Jeśli byłyby jakieś pytania bardzo chętnie na nie odpowiem.”

 Przewodnicząca poprosiła o przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej.
 Opinia komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
 Przewodnicząca dodała, że pozostałe Komisje Rady Gminy zapoznały się                            z dokumentem.

 Przewodnicząca Rady Violetta Sternicka otworzyła dyskusję.
 Radni nie miel żadnych uwag, w związku z czym przyjęli sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Brodnica za okres od 10.X.2010r. do 31.XII2010r., jednogłośnie, 14 głosami „za”. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Ad 7  Przewodnicząca poprosiła o wprowadzenie Sekretarz Gminy. Sekretarz powiedziała, (cyt.):  „Podobnie jak w przypadku sprawozdania z działalności Wójta Gminy Brodnica, również to sprawozdanie zostało przedłożone, omówione podczas Komisji Rady Gminy. Z tym, że to akurat sprawozdanie obejmuje działania i wykonanie uchwał podjętych przez Radę w okresie od 1 października do 31 grudnia oraz wykonania uchwał tzw. długoterminowych za ich realizację w 2010 roku .
 W związku z tym podobnie chciałabym ewentualnie Państwa prosić o pytania. Jeśli takie się pojawią to chętnie odpowiem. Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca poprosiła o opinię Komisji Rewizyjnej.
 Opinia stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
 Przewodnicząca otworzyła dyskusję nad projektem uchwały. Radni nie mieli żadnych uwag.  Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Gminy tzw. „długoterminowych” w okresie od 1 stycznia 2010r. do 31 grudnia 2010r. zostało przyjęte jednogłośnie, 14 głosami „za”.
Stanowi załącznik nr 10 do protokołu.
 Sprawozdanie Wójta Gminy Brodnica z wykonania uchwał Rady Gminy w okresie od 1 października 2010r. do 31 grudnia 2010r. zostało przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za”.
Stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Ad 8   Przewodnicząca poprosiła Sekretarz Gminy o wprowadzenie. Sekretarz Gminy Justyna Klimowska powiedziała, (cyt.): „ Szanowni Państwo. Podobnie jak przy innych materiałach chciałabym zacząć od dokonania poprawki (…).
 Na drugiej stronie tego dokumentu, w trzecim akapicie jest zapis mówiący o ilości mieszkańców na dzień 30 września 2009r. Na dzień 30 września 2009r. w naszej gminie zamieszkiwało na pobyt stały 7 371 mieszkańców. Natomiast liczba uczniów w wieku obowiązku szkolnego w nawiasie był zapis 7-13 lat – to jest zapis błędny. Obowiązek szkolny jest wiek od 7 do 16 lat czyli podstawowa szkoła plus gimnazjum.
 Taką poprawkę prosiłabym, żebyście Państwo wprowadzili od 7 do 16.
 Jeśli chodzi o informację o stanie realizacji zadań oświatowych oraz sprawozdanie               z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli (…) zostały wskazane te problemy najważniejsze dla naszej gminy czyli mała liczba uczniów w szkołach przede wszystkim oraz wysokie koszty utrzymania. Obydwa z tych dokumentów (…) były analizowane podczas spotkań, dyskusji na komisjach czy na posiedzeniu wspólnym komisji z udziałem również dyrektorów szkół.
 Chciałabym w imieniu Pana Wójta odnieść się do wniosków sformułowanych na wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych. Spotkanie odbyło się 14 lutego 2011 roku.
 Jeśli chodzi o problem cząstek etatów nauczycieli w szkołach. W tym zakresie dyrektorzy szkół zostali zobowiązani przez Pana Wójta do dążenia do tworzenia pełnych etatów, motywowanie nauczycieli w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i podnoszenia przez nich stopni awansu zawodowego.
 Jeśli chodzi o kwestie związane z promocją naszych obiektów szkolnych. Planujemy po zakończeniu realizacji inwestycji budowy hali sportowej w Szczuce wykonać materiał promocyjny np. filmowy, który ukazywałby walory naszej gminnej bazy oświatowej i również sportowej zlokalizowanej (…) głównie przy szkołach. Do tego czasu dyrektorzy zostali zobowiązani przez Pana Wójta do podjęcia intensywnych działań promocyjnych  już we własnym (…) może trochę mniejszym zakresie. Ponadto Wójt zastanowi się nad systemem motywacji dyrektorów w tym zakresie.
 Jeśli chodzi o wniosek z tego wspólnego posiedzenia komisji  dotyczący zmiany obwodu szkolnego szkoły w Szabdzie o miejscowość Bartniki, Kruszynki, Drużyny Dworzec  przygotowujemy aktualnie projekt uchwały w tej sprawie ale przed przedłożeniem tego projektu uchwały Radzie, planujemy przeprowadzenie konsultacji społecznych w tym zakresie.
 Układam (…) harmonogram zebrań wiejskich. Przy okazji tych zebrań chcemy te konsultacje również przeprowadzić i przedstawić tę sprawę społeczeństwu miejscowemu.
 Były jeszcze trzy wnioski dotyczące zatrudnienia logopedy  i zwiększenia liczby godzin pedagoga szkolnego oraz zniesienie nauczania języka rosyjskiego. (…) Na dzień dzisiejszy żadnych konkretnych deklaracji nie chcemy z Panem Wójtem składać. (…) Chcielibyśmy poprzedzić je szczegółową analizą.
 Być może, po rezygnacji z języka rosyjskiego można byłoby te godziny wykorzystać na rzecz zwiększenia liczby godzin pedagoga i zatrudnienie logopedy (…) Dziękuję bardzo.”

 Przewodnicząca Violetta Sternicka  poprosiła Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Wiesława Nowińskiego o przedstawienie wniosków.
 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej powiedział, (cyt.): „ Pani Przewodnicząca wnioski zostały zrealizowane. W tej chwili odczytała je Pani Sekretarz. My przyjęliśmy je jednogłośnie.” Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

  Przewodnicząca Rady powiedziała, że wszystkie Komisje zajmowały się informacją o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny, w tym o wynikach sprawdzianów i egzaminu gimnazjalnego, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( Dz.U. Z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w szkołach tych typów, których prowadzenie należy do zadań własnych jst. Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy i Komisja Spraw społecznych 14 lutego po spotkaniu z dyrektorami wszystkich szkół wypracowała wnioski. Przewodnicząca powiedziała, że Sekretarz Gminy odpowiedziała na wnioski z ww. wspólnego posiedzenia . Następnie przedstawiła Radzie raz jeszcze wypracowane na wspólnym posiedzeniu Komisji wnioski dotyczące realizacji zadań oświatowych:

• Członkowie komisji zwrócili szczególną uwagę na problem cząstek etatów nauczycieli w szkołach. Wnioskowali o dążenie do tworzenia pełnych etatów  min. po przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli a co z tym związane podnoszenie stopnia awansu zawodowego nauczycieli.
• Należy rozszerzyć promocję szkół poprzez promocję multimedialną co miałoby wpływ na zwiększenie liczby uczniów w szkołach. Należy dążyć do sytuacji by Urząd Gminy przygotował materiały promocyjne o szkołach na terenie Gminy Brodnica.
• Członkowie Komisji uznali, że należałoby zmienić obwód szkolny. Do obwodu Szkoły Podstawowej w Szabdzie dołączyć  dzieci z miejscowości Bartniki, Kruszynki i Drużyny Dworzec, które obecnie obwodem należą do SP Drużyny.
• W związku z dużą liczbą dzieci z wadami wymowy, które są zdiagnozowane w szkołach podstawowych powinno się przy każdej ze szkół wprowadzić nowe stanowisko pracy – logopeda.
• Należy zwiększyć liczbę godzin pracy pedagoga szkolnego w Gimnazjum, gdyż dorastająca młodzież powinna być objęta pomocą pedagogiczną. 
• Należałoby rozważyć zniesienie nauczania języka rosyjskiego w szkołach podstawowych i w gimnazjum jako przedmiotu dodatkowego, ponieważ nie ma kontynuacji nauczania tego języka w szkołach ponadgimnazjalnych

 Przewodnicząca otworzyła dyskusję. Radni nie mieli żadnych uwag. Przewodnicząca zarządziła głosowanie nad przedłożonym Radzie dokumentem.
 Głos zabrał radny Wiesław Nowiński.  Zapytał Przewodniczącą czy przyjęty ma zostać program już z uwzględnionymi wnioskami czy najpierw przegłosowaniu poddane zostaną wnioski.
 Przewodnicząca Rady odpowiedziała, że wnioski nie są uwzględnione. Dodała, że otworzyła dyskusję z myślą, że Radni zabiorą głos.
 Radny Wiesław Nowiński powiedział, że ze względu na dużą ilość wniosków nie zdążył ich dokładnie przeanalizować ani się do nich ustosunkować.
 Przewodnicząca Rady zaproponowała pięcio minutową przerwę podczas, której wnioski zostaną dostarczone do zapoznania każdemu z Radnych.
 Radni jednogłośnie poparli propozycję Przewodniczącej Violetty Sternickiej.
 
 Przewodnicząca ogłosiła 10 minut przerwy.
 
 Po przerwie Przewodnicząca Rady wznowiła obrady. Ponownie otworzyła dyskusję.

  Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Pan Piotr Tęgowski Dyrektor Gimnazjum w Szczuce (cyt.): „Pani Przewodnicząca, Szanowni Państwo Radni. Chciałbym wyjaśnić, bo słyszałem niedawno tutaj, że chcemy kosztem języka rosyjskiego, jakieś inne zajęcia.
 To bardzo chwalebne, że Państwo o tym myślicie. Jeśli chodzi o nauczanie języków obcych w Gimnazjum to już dwa lata temu jest przepis, który mówi, że muszą być dwa języki obce. (…) Można zmienić na inny język (…). W tej chwili jest u nas język rosyjski i angielski. Trzecie klasy faktycznie są finansowane dodatkowo z pieniążków gminy (…) Dalej musimy kontynuować (…) dwa języki. Oczywiście macie Państwo i rodzice prawo zgłaszać jakie to mają być języki. Tyle tylko też, że możliwości zatrudnienia pedagogów i możliwości pozyskania przy niektórych językach byłoby dość trudne. Zwolnienie nauczyciela, odprawy trochę też kosztuje. Wydaje mi się, że mała oszczędność będzie w tym kierunku (…).”

 Przewodnicząca podziękowała Dyrektorowi Piotrowi Tęgowskiemu za wyjaśnienia.

 Kolejno głos w dyskusji zabrał Radny Wiesław Nowiński powiedział (cyt.): „ Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Analizując materiały, które żeśmy otrzymali były również wyniki nauczania, egzaminów ze szkoły gimnazjum, z podstawowych również. Te wyniki jeżeli chodzi o matematyczne, humanistyczne (…) możemy być zadowoleni  z naszych szkół (…). Natomiast zaskoczeni zostaliśmy wynikami języków obcych. Z tego co pamiętam staraliśmy się uczyć obcych języków w miarę możliwości już od najmłodszych lat. Można było się spodziewać, że to będzie procentowało. Patrząc na te wyniki (…), te wyniki nie mieszczą się, z tego co pamiętam, w średnich krajowych, powiatowych ani wojewódzkich
 Mówię o tym dlatego, żeby to przeanalizować, przemyśleć, przedyskutować co zrobić, jakie są braki, co zrobić, żeby ten poziom podnieść (…), ponieważ języki są dzisiaj bardzo ważne. ( …).
 Moje wystąpienie ma na celu ożywienie dyskusji, żeby przedyskutować co jako radni mogliśmy w tej sprawie zrobić i czegośmy nie zrobili, ze takie a nie inne są wyniki. Dziękuję”

 Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Piotr Tęgowski, powiedział (cyt.): „Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowni Radni (…) Proszę Państwa, badanie mierzenia jakości pracy szkół dotyczącej języków odbywa się dopiero niedawno (…) 2-3 lata. Stwierdzenie, że jest źle czy dobrze  jest troszeczkę błędne. Trudno jest dokonać takiej analizy w ciągu dwóch lat. Poza tym faktycznie wyniki, które patrzymy na to, że powiat ma 26 punktów my mamy 24 czy 25 punktów to nie odzwierciedla sytuacji. Patrzymy, Proszę Państwa, też na inną rzecz. Nauczanie języka angielskiego , bo tu chodzi o język angielski głównie, (…) nauczaliśmy tego języka przez ileś tam lat, (…) ale nauczaliśmy przy dużych trudnościach. Nie można było pozyskiwać takich pewnych, wykształconych nauczycieli  (…) Nauczyciele, którzy kwalifikacje posiadają ale nie mają doświadczenia pedagogicznego to jest pierwsza sprawa. Duża rotacja była, a to pani młoda urodziła dziecko, a to kogoś z Ukrainy trzeba było wybrać itd. Tu (…) był problem.
 Na dzisiaj (…). Proszę Państwa, ten problem jest dużo, dużo mniejszy, bo dużo osób się wykształciło w tym języku i (…) dużo osób poszukuje pracy. Nauczyciele też pokończyli dodatkowe, podyplomowe studia, uczą się i sądzę, że to będzie dopiero w następnych latach procentować (…)”

  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gortatowie Zenon Matuszewski powiedział, (cyt.):  „Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowni Państwo. Chciałbym się odnieść i zwrócić szczególną uwagę na słuszność stwierdzenia Pana Radnego Nowińskiego, który mówił, że za granicą bariera językowa to jest coś strasznego. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę, że na wschodzie, na południu nie ma ludzi, którzy w większości posługują się językiem angielskim a językiem rosyjskim. To w kontekście tego co kiedyś na komisji rozmawialiśmy. Tam obowiązuje przede wszystkim ten język, tam jesteśmy sąsiadami (…). To jedna sprawa.
 Po drugie, Proszę Państwa, trzeba pamiętać jedną rzecz, że egzamin gimnazjalny (…) są to właściwie takie pierwsze próby, który zaczął się odbywać tak naprawdę, doprowadzamy do sytuacji, że uczniowie będą mieli ograniczone możliwości tzn. będą zdawali tylko z jednego języka angielskiego (…). Nie wszyscy mają zdolność do języka angielskiego, bo czym innym jest język słowiański czyli język rosyjski a czym innym zupełnie inna grupa językowa języków obcych (…).
 Po trzecie, Proszę Państwa, trzeba sobie uczciwie powiedzieć o tych wynikach                z języków, że one nie są słabe tylko i wyłącznie na poziomie szkoły gimnazjalnej. One tak samo słabe są na poziomie szkół średnich i matur. Jeśli obejrzymy sobie wyniki matur                               w województwie kujawsko-pomorskim (…) to czym się pochwalić woj. kujawsko-pomorskie nie ma. Ale to nie jest kwestia tego, że my jako województwo kujawsko-pomorskie odstajemy (…)”

 Następnie Przewodnicząca udzieliła głos Radnemu Adamowi Szostakowskiemu. Radny powiedział, (cyt.): „Wysoka Rado, Szanowni Goście. Pan Tęgowski powiedział, że musi być konsultacja społeczna o zmianie języka z rodzicami i tu Rada ma się odnieść. Wiadomo, że język angielski jest językiem podstawowym w tej chwili, bo kiedyś był rosyjski(…). Najgorzej to boli, że nasze dzieci idą, nie wszystkie dzieci (…) wyjeżdżają za granicę, ale uczą się, zostają u nas, się uczą w naszym kraju i kontynuacji języka rosyjskiego nie ma. Zostało w tej chwili tylko Zespół Szkół Zawodowych. Jedyna szkoła, która to jeszcze ciągnie, chociaż już ma przymiarki do zamknięcia tego języka nauczania. I teraz Pan zrozumie [radny zwrócił się do Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gortatowie Zenona Matuszewskiego], że idą dzieci z naszych szkół do innych szkół ponadgimnazjalnych i zaczynają język angielski i wchodzi język niemiecki. Faktycznie nasze dzieci mają problemy. Nikt języka rosyjskiego w tej chwili nie ciągnie. Żadna szkoła oprócz Technikum nie ma. Jedynie szkoły budowlane w Poznaniu, ale uważam, że też nasze dzieci nie pójdą, bo szkoły budowlane są oparte jak Pan wspomniał na języku rosyjskim, bo budowlanka w tej chwili ciągnie na wschód (…).
 W naszym okręgu w tej chwili wszedł język niemiecki, potrzebny do nauczania                      w szkołach. Nasze dzieci mają po prostu problemy. Czy on pójdzie do „ogólniaka” czy Zespołu Szkół Zawodowych czy nawet szkoły rolniczej za chwilę okazuje się, że oni zaczynają język niemiecki jako język podstawowy.
 Teraz będą zebrania wiejskie, należy (…) Panu Wójtowi przedstawić, niech on przekaże to rodzicom, społeczeństwu, jaki język faktycznie chcą uczyć. (…) Musi być konsultacja. Nie można na siłę wprowadzić, że robimy od razu język niemiecki wchodzi w naszych szkołach. Też uważam, należy się najpierw porozumieć ze społeczeństwem. Drodzy Dyrektorzy, też swoją opinię przedstawią (…). W jakimś kierunku trzeba iść stopniowo. Dziękuję bardzo.”

 Radny Henryk Kamiński powiedział, (cyt.): „Chciałbym się spytać o taką sprawę. Jak jest właśnie z tymi językami obcymi. Akurat mam wnuczka (…) i nie chodzi już nawet w naszej szkole. Nie wnikam w ten rosyjski nie rosyjski. Tylko jest taka sytuacja (…) jedna klasa ma niemiecki, druga klasa ma angielski a trzecia ma francuski. I teraz przychodzi do egzaminu. Jest angielski a on się uczył niemiecki. I już niestety, ale takie zdanie ja mam  i zdanie, które właśnie spotykam się z tym i dlatego (…) mówię. A rosyjski to nie wiem, bo u nas cała „siódemka” [ radny ma na myśli Zespół Szkół nr 1 w Brodnicy potocznie zwany „siódemką”] nie ma rosyjskiego. Powinny być te języki nasze zrównoważone z miastem (…), żeby jakoś ten język (…) dziecko przychodzi do szkoły ze szkoły  i od nowa się zaczyna. W podstawówce ma taki język, przerzucony do klasy gimnazjalnej ma niemiecki. (…). To są przykłady, które naprawdę są na co dzień. Dziękuję”

 Dyrektor Gimnazjum w Szczuce Piotr Tęgowski powiedział, (cyt.): „Proszę Państwa, ja bym raz jeszcze wrócił do tych wyników. (…) Te wyniki, które tutaj Pan Nowiński przedstawił (…) one nie są do żadnych szkół przysyłane. Uczeń, który skończył gimnazjum w tej chwili otrzymuje zaświadczenie dotyczące wyników egzaminu humanistycznego i matematyczno –przyrodniczego (…). Jeśli chodzi o języki, obojętnie jaki język, Proszę Państwa, do tej pory było tak, że językiem wiodącym  i on musiał w tym wiodącym języku zaliczać i pisać egzamin.
 Jak się nie mylę(…) już te obecne drugie klasy (…) to już dzieciaczki będą sobie mogły wybrać. Oczywiście tam gdzie musi być podstawa programowa realizowana. (…) Teraz tak jest, Proszę Państwa, jeżeli uczeń miał w szkole podstawowej  j. angielski to kontynuację ma            w szkole gimnazjalnej i zdaje egzamin (…). Dlatego jest trochę gorsze wyniki, bo kontynuację mu robią i on pisze gorszy test, trudniejszy test (…). Tak będzie właśnie teraz z językami. Tak nawet jak do szkoły średniej przyjmują musi być kontynuacja (…).
 Ja bym się na razie tymi wszystkimi wynikami nie przejmował, bo oczywiście pracować trzeba, pochylić się nad tym, wszystko robić, żeby było lepiej, tak jak to robiliśmy z częścią matematyczno-przyrodnicza i z częścią humanistyczną. Jak my się wpracujemy z angielskim              i będzie więcej testów do ćwiczeń (…) będą nauczyciele ćwiczyć i też ten poziom, sądzę, że się sporo podniesie (…)

 Następnie głos w dyskusji zabrała Radna Elżbieta Okrasa, (cyt.): „Chciałabym zapytać o zmianę obwodu Kruszynki, Bartniki, Drużyny Dworzec. To by trzeba jakieś konsultacje przeprowadzić. Większość to ma bliżej do Drużyn niż do Szabdy”

 Sekretarz Justyna Klimowska zabrała głos mówiąc (cyt.): „Faktycznie, chcemy zrobić konsultacje społeczne. Pierwsza taka okazja będzie podczas zebrań wiejskich, które już niedługo się odbędą i (…) wtedy wiem, wiem to też od Pani Dyrektor, że rodzice uzależniają przekazanie dzieci do innej szkoły, również od tego, że oni po prostu są w okręgu (…) szkoły gminnej Gminy Bobrowo i dlatego też nie chcą oddawać dzieci do szkoły w Szabdzie.                        W związku z tym (…) na pewno bez tych konsultacji (…) decyzji byśmy nie podejmowali.
 Kwestia bliskości – oddalenia. Organizujemy dowóz, za który wspólnie z Gminą Bobrowo płacimy. Żaden problem ten środek transportu skierować inną trasą do naszej szkoły. Dzieci będą miały taką samą możliwość skorzystania z dowozu. Ostatecznie jak będzie to wyglądało,  konsultacje okażą. Na razie to jest nasza propozycja (…) w tym zakresie.

 Dyrektor Gimnazjum w Szczuce Piotr Tęgowski zabrał głos, (cyt.): „(…) Chodzi                  o Kruszynki. Tam jeżdżą do Gimnazjum. Autobus jedzie tam, zakręca przy sklepie i zabiera.               W przyszłym roku będą 4 osoby następne. Tam jest chyba problem drogi jak się nie mylę. Bo tam nie ma do końca drogi. Państwo Radni, droga powinna być tam, ja tak uważam, żeby autobusik sobie zajechał. Zapewniam Panią Radną, że dzieci i rodzice będą się chcieli przenieść.
 Tamta gmina, ile ja wiem nie zabezpiecza im dojazdu. Musimy my za to płacić. Dzisiaj  o pieniądze walczycie Państwo, my też.

 Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szabdzie Dorota Katarzyńska powiedziała, (cyt.):  „Może ja jeszcze uzupełnię, bo oprócz tego, że płacimy połowę za dowóz tych dzieci do szkoły w Drużynach, (…), to jeszcze pracownik, bo musi być opiekun w gimbusie, jest zatrudniony w mojej szkole. Czyli jako szkoła płacimy za pracownika i odpowiadamy za wszystkie sprawy związane z tym. Jeśli chodzi o to czy dzieci będą chodzić. My nie liczymy, że wszystkie dzieci , które tam w tej chwili chodzą przyjdą nagle do naszej szkoły, ale liczymy na te najmłodsze dzieci, tym bardziej, że z Bartnik (…) mamy już dzieci w zerówce (…).
 Nie muszę przypominać Państwu Radnym , że subwencja na jedno dziecko jest 7 400zł w tej chwili a może, będzie 7 700zł. Wystarczyłoby nam, żeby kilkoro dzieci stamtąd przyszło, żeby koszty dowozu się zwróciły. Na pewno ofertę mamy dużą lepszą (…)
 Dziecko z Bartnik chodzi już do gimnazjum w Szczuce czyli można i to całkiem sprawnie to robić. Nie widzę, żadnego problemu.
 Uważam, że mamy lepszą ofertę niż szkoła w Drużynach i że nasze dzieci z naszej gminy powinny chodzić do naszych szkół.
 To jest dla dobra gminy. Nas dyrektorów się później sprawdza, kontroluje co robimy, żeby było jak najwięcej dzieci i żeby gmina miała dopłacać jak najmniej do subwencji.               Nasze starania jak idą w jakimś kierunku, ja we wsi Bartniki co roku jestem z dziećmi ze szkoły, żeby pokazać, że istniejemy, że dobrze funkcjonujemy (…). Byłam u rodziców i powiedzieli mi, że dopóki nie będzie zmiany obwodu to nie mamy o czym dyskutować. Jak będzie zmiana obwodu to wtedy sprawa będzie zupełnie inna.
 Najwyższy czas, żeby Państwo Radni się zastanowili czy chcemy cały czas dopłacać (…). Jeśli nawet (…) nie zmienimy obwodu, to niech gmina Bobrowo weźmie na siebie ten koszt całkowity dowozu dzieci i (…) pracownika. Bierze naprawdę duże pieniądze a koszty ponosimy (…) więcej niż w połowie bo (…) w połowie dowożenie i całego pracownika my. Dziękuję bardzo”
 
 Radni nie mieli więcej uwag. Przewodnicząca zamknęła dyskusję. Zapytała Sekretarz Gminy czy tą informację Rada przyjmuje czy musi się to odbyć w drodze głosowania. Sekretarz Gminy Justyna Klimowska potwierdziła, że należy przyjąć w głosowaniu.
 Radni przystąpili do głosowania. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny, w tym o wynikach sprawdzianów i egzaminu gimnazjalnego, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( Dz.U. Z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w szkołach tych typów, których prowadzenie należy do zadań własnych jst. Została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za”.

Ad 9  Radny Kazimierz Piotrkowski powiedział, (cyt.): „Szanowni Radni, Szanowni Państwo. Ja chciałbym poruszyć sprawę odśnieżania. W sobotę drogi nie są zasypane a normalnie chodzi spych i odśnieża drogi. Kto płaci za to?”

 Przewodnicząca Rady zapytała, w której części gminy ta sytuacja miała miejsce.
 Radny Kazimierz Piotrkowski odpowiedział, że w Szczuce.
 Sekretarz Gminy Justyna Klimowska odpowiedziała, że na bieżąco nie może odpowiedzieć.

 Radna Violetta Sternicka powiedziała, (cyt.): „Była wycinka drzew na ulicy Jęczmiennej w Karbowie, ale nadal jest bałagan po tej wycince drzew. Tam się bardzo rolnicy i ludzie tam mieszkający denerwują, bo te zwały gałęzi, drzewa leżą. Mało tego, zostały pieńki. Pieniek             w środku drogi co uważam, że jest niebezpieczne, on jest oznaczony taką taśmą kolorową (…) ale jak ktoś na niego najedzie to sobie cały dół samochodu rozerwie. Bardzo proszę (...), żeby te pobocze drogi Wąwozowej, Jęczmiennej zostały uprzątnięte. Dziękuję bardzo.”

 Radny Wiesław Nowiński powiedział, (cyt.): „Wysoka Rado. Chciałbym się odnieść co do odśnieżania. Troszeczkę jestem w temacie. Jeżeli chodzi o sobotę, na pewnej części gminy trzeba było odśnieżyć (…). Jest ustalone z sołtysami, że na wniosek sołtysa, kiedy sołtys potrzebuje, wtedy powinno być odśnieżone. Natomiast umowy są zawarte, tak jak są zawarte. Ja na to zwracałem uwagę. W umowie jest punkt zapisany, jeżeli się mylę to proszę sprawdzić zaraz, że osoba, która podpisała tą działalność, usługę oczyszczanie, odśnieżanie ona ma tam pewien punkt zapisany, że (…) ma utrzymać w ruchu. Takie zdanie jest wpisane. Jak to teraz rozumieć? Nie ma za porozumieniem, za zgodą czy za zgłoszeniem u sołtysa. Tego nie ma zapisu. (…) Jeżeli on ma wpis, że ma utrzymać w ruchu, uznaje, że nie ma ruchu to jedzie. Tak ja to po prostu przyjmuję (…) Dziękuję”

 Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Henryk Kamiński, (cyt.): „Panie Nowiński (…). Odśnieżanie w tej chwili to mi się wydaje, że (…) to odśnieżanie było nie potrzebne. Po pierwsze (jak jest tyle śniegu, trzy samochody przejadą, już nie ma tego (…).
 Druga sprawa. Odśnieża Tarnowski. To jest jeden z najdroższych, którzy nam odśnieżają. Ma duży sprzęt, ciężki sprzęt, bardzo dobry i bardzo dobrze odśnieża. Ale w tej chwili jeśli uważasz Panie Nowiński, że (…) ten odcinek odśnieżyć, to mnie się wydaje, że stoi ciągnik gminny, który jest nie wykorzystany i by przejechał ten kawałek odcinka.

 Przewodnicząca udzieliła głosu Sekretarz Gminy Brodnica. Sekretarz Justyna Klimowska powiedziała, (cyt.): „Chciałabym się odnieść do wypowiedzi Pana Kamińskiego. Bo ja rozumiem, że ciągnik gminny jest, ale umowa z Panem Tarnowskim nie dotyczy tylko sytuacji jaka miała miejsce np. w ostatnią sobotę. My musimy zapewnić możliwość odśnieżania w każdej sytuacji. Nawet wtedy jak będzie sypało przez kilka dobrych dni z rzędu (…).
 Poza tym nasz ciągnik gminny (…) na pewno nie stoi. Pracuje non stop. Pracownicy jeżdżą tyle, pracują tyle, że mają mnóstwo i urlopów zaległych i nadgodzin do wykorzystania. Także, tutaj nie do końca mogę się z tym zgodzić. Dziękuję bardzo.”

 Kolejno Radny Wiesław Nowiński powiedział, (cyt.): „Szanowna Rado, Panie Kamiński. Czy taniej czy drożej trudno nam to wyliczyć. Jeżeli ciągnik ściągniemy, niechby nawet nasz gminny stał, dojechać tam, ile jest czasu wrócić. A jego czas pracy od wyjazdu od siebie do przyjechania na sołectwie Cielęta trwała 1 godzina. Więc proszę przeliczyć. (…) wszystko razem. Cena się liczy od wyjazdu do powrotu.
 Druga sprawa. Jak Pani Sekretarz tłumaczy. Jeżeli mnie Pan Wójt jako sołtysowi by powiedział- słuchaj odśnieża Tarnowski, ale jest luka to dzwoń o nasz ciągnik- ja bym to wykonał. Natomiast ma rozeznanie co pracownicy i wiedzą na pewno, że (…) może raz sporadycznie dałoby się to zrobić, ale to muszą zasady obowiązywać i zasada obowiązuje, że ten rejon odśnieża ten czy ten. On ma umowę, ma rejon wpisany w umowę jaki ma odśnieżać.
Natomiast jeżeli chodzi o Szczukę ja się nie wypowiadam. Ja nie zlecałem Szczuki. To już jest pomiędzy sołtysem, usługodawcą i Wójtem (…) Dziękuję bardzo.

Radni nie zgłosili więcej interpelacji.

Ad 10  Przewodnicząca odczytała treść sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jst (Dz.U. Nr 6, poz. 35) tj. Gminę Brodnica (gmina wiejska). Przewodnicząca powiedziała, że Komisje zapoznały się ze sprawozdaniem. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 12 do protokołu.  

 Następnie Przewodnicząca Violetta Sternicka rozdała radnym legitymacje radnego.
 
 Radny Wiesław Nowiński zabrał głos. Przekazał Radzie, że Komitet Pomocy Powodzianom, którego radny jest przewodniczącym zbierał pieniądze w różnych formach,             w szkołach, do puszek. W dużej części sołtysi zaoferowali dużą pomocy przy zbieraniu. Powiedział także, że na koncie komitetu na dzień dzisiejszy jest 13 200zł z groszem. Radny jako Przewodniczący Komitetu został zobligowany do wybrania gminy, której zostaną przekazane uzbierane pieniądze. W porozumieniu z zastępcą przewodniczącego komitetu radnym Adamem Szostakowskim wybrana została Gmina  Szczucin, sołectwo Słupiec, które trzy razy zostało zalane przez powódź w 100%. Pieniądze będą wykorzystane na uruchomienie produkcji.
 Radny zwrócił się z prośbą do radnych o dalszą pomoc ze strony radnych i podziękował wszystkim za wpłaty.

 Sekretarz Justyna Klimowska przekazała informacje, że 3 kwietnia br. odbędą się wybory do Rad Powiatowych i Izb Rolniczych. W związku z tym powołana zostanie Okręgowa Komisja wyborcza w pięcio osobowym składzie. Sekretarz Gminy poprosiła radnych o zgłaszanie kandydatów do pracy w Komisji Wyborczej. Dodała, że zgłoszenia będą przyjmowane do poniedziałku 28 lutego br. Powiedziała, że mogą to być osoby, które prowadzą działalność rolniczą oraz, że jeśli ktoś będzie chciał kandydować do okręgowej komisji wyborczej  nie będzie mógł być jednocześnie kandydatem do rady.

 Radna Agnieszka Kowalkowska zapytała w jakich przypadkach służy legitymacja radnego.
 Przewodnicząca Violetta Sternicka odpowiedziała, że legitymacja nie uprawnia radnych do żadnych zniżek, potwierdza jedynie, że dana osoba jest Radnym Gminy Brodnica

Ad. 11 Po zrealizowaniu porządku obrad sesji Przewodnicząca Rady zamknęła IV sesję Rady Gminy Brodnica

 


    Protokolant    Sekretarz obrad       Przewodnicząca Rady

Magdalena Budzich       Agnieszka Kowalkowska            Violetta Sternicka



zamieszczono: 2011-03-31 09:44:43
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ilość odsłon podstrony: 1046
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Protokoły na rok 2011