Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1916852

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów

Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów

zamieszkałych na terenie Gminy Brodnica



KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE?

Pomoc materialna przysługuje:

1) uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i

dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;

2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

 Świadczenia pomocy materialnej przysługują również:

1) uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

2) słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna – zamieszkujący na terenie Gminy Brodnica.

KRYTERIUM DOCHODOWE

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703) – tj. aktualnie 456 zł/os.

Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych. Jednak uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. 1280 zł) a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. 1152 zł).


FORMY UDZIELANEGO STYPENDIUM SZKOLNEGO

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;

2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów także w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (zwrot kosztu biletu miesięcznego, internatu itp.)

Stypendium szkolne może być także udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa wyżej, nie jest możliwe, natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów udzielenie stypendium w formach, o których mowa wyżej, nie jest celowe.

 

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW PRZYZNANIE O STYPENDIUM SZKOLNEGO

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego.


OBOWIĄZKI OSÓB OTRZYMUJĄCYCH STYPENDIUM SZKOLNE

Rodzice ucznia otrzymującego stypendium szkolne są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego (np. o zmianie miejsca zamieszkania ucznia, przekroczeniu kryterium dochodowego, zaprzestaniu pobierania nauki itp.).

W przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego stypendium zostaje cofnięte lub wstrzymane. Natomiast należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (np. pożar, powódź itp.).

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. 320 zł).

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

 WNIOSEK o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym:

Wniosek do pobrania



WNIOSEK o przyznanie zasiłku szkolnego:

Wniosek do pobrania

Do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego należy dołączyć dokumenty przedstawiające dochód netto członków gospodarstwa domowego za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (w przypadku terminu „do 15 września” dotyczy to miesiąca sierpnia). Oraz wszelkie dokumenty przedstawiające sytuację rodzinną (np. zaświadczenie o zarejestrowaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie o długotrwałej chorobie, itp.).

 



zamieszczono: 2007-05-08 15:16:45
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ostatnia modyfikacja: 2013-02-20 11:45:27
ilość odsłon podstrony: 1599
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Dokumenty do pobrania