Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1919731

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
ZARZĄDZENIE NR 52/2007 Wójta Gminy Brodnica z dnia 17 grudnia 2007 r.
ZARZĄDZENIE NR 52/2007
Wójta Gminy Brodnica
z dnia 17 grudnia 2007 r.


w sprawie: wprowadzenia norm zużycia paliw płynnych pojazdów samochodowych i sprzętu silnikowego eksploatowanych w jednostkach ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Brodnica oraz kontroli i obiegu dokumentów ochotniczych straży pożarnych w zakresie zaopatrzenia materiałowego i usług.

Działając na podstawie art. 32 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r.  o ochronie przeciwpożarowej ( Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 z późn. zm.) oraz art. 10 ustawy  z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.)

wprowadzam podstawowe normy zużycia paliw płynnych dla pojazdów samochodowych i sprzętu silnikowego, stanowiącego wyposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych na terenie gminy oraz ustalam zasady kontroli i obiegu dokumentów ochotniczych straży pożarnych w zakresie zaopatrzenia materiałowego i usług.

Przyjmuje się jako podstawę normy zużycia paliw płynnych dla samochodów i pozostałego sprzętu silnikowego wyszczególnione w:

- Zarządzenie nr 8 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 21 października 1993 r. w sprawie norm eksploatacyjnych oraz zasad wydawania i rozliczania zużycia paliw ciekłych przez pojazdy i urządzenia eksploatowane w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej,
- Zarządzenie nr 1 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 20 stycznia 2006 r. w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach  organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej,
- dane producenta z instrukcji obsługi urządzenia,
- udokumentowane analizy zużycia w innych jednostkach.

§ 1

1. Realizacja zadań związanych z zaopatrzeniem materiałowym jednostek ochotniczych straży pożarnych, zwanych dalej „jednostkami OSP” powinna następować w sposób celowy, oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z przekazanych nakładów oraz umożliwiający terminową realizację zadań.

2. Podstawą dokonywania wydatków z budżetu Gminy w przypadkach nieprzewidzianych awarii sprzętu pożarniczego oraz związanych z tym usług jest sporządzony i podpisany przez Prezesa OSP protokół konieczności złożony do Urzędu Gminy Brodnica , zaopiniowany pod względem merytorycznym przez Komendanta Zarządu Oddziału M-Gminnego, z wstępną ceną skalkulowaną i  zaakceptowany przez Wójta Gminy Brodnica (wzór druku Protokółu Konieczności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia).

§ 2

Faktury i rachunki z zakupu materiałów i usług składane do zapłaty w Urzędzie Gminy winny być regulowane bezgotówkowo w formie przelewu.




§ 3

W celu zapewnienia racjonalnej i oszczędnej gospodarki zużycia paliw płynnych w eksploatowanych pojazdach samochodowych oraz w pracy sprzętu napędzanego silnikami spalinowymi biorących udział w akcjach ratowniczych i zwalczaniu klęsk żywiołowych wprowadza się:
1.) podstawowe normy zużycia paliw płynnych wymienione w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia,
2.) określa się rodzaj i liczbę sprzętu silnikowego w poszczególnych jednostkach OSP, na który przysługuje paliwo płynne wymieniony w załączniku nr 3 do  niniejszego zarządzenia,

§ 4

Ustalone normy zużycia paliw płynnych stanowią podstawę do rozliczania pojazdów samochodowych i sprzętu silnikowego w normalnych warunkach eksploatacji i nie mogą być przekraczane.

§ 5

W przypadku niesprawności technicznej pojazdu lub sprzętu silnikowego powodującej przepał, pojazd należy wycofać z eksploatacji, naprawić, zapewniając zużycie paliwa w granicach ustalonej normy.

§ 6

1. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum ilość rozruchów silników pojazdów i urządzeń z uwagi na ich niszczenie i bez efektywne zużycie paliwa.
2. Rozruchy pojazdów i urządzeń należy stosować w ostatniej dekadzie miesiąca w przypadku gdy pojazdy i urządzenia te nie były używane przez  wymieniony okres.

§ 7

1. Podstawą do rozliczania zużycia paliw pojazdów samochodowych i sprzętu z napędem silnikowym obowiązującą w jednostkach OSP są karty drogowe i karty pracy prowadzone dla poszczególnych rodzajów sprzętu.
2. Rozliczanie zużycia materiałów pędnych jednostek OSP dokonywane jest raz na kwartał. Dokumenty należy składać w Urzędzie Gminy najpóźniej do 5-go dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału.
3. Miesięczne zakupy paliw płynnych do pojazdów i sprzętu silnikowego winny  być odnotowane w księdze głównej materiałów pędnych.
4. W rozliczeniu ilość zużytych materiałów należy zaokrąglać do jednego litra.
5. Karty drogowe oraz karty pracy sprzętu biorącego udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych,  szkoleniach potwierdza każdorazowo dowódca akcji gaśniczej, lub dysponent- dowódca pojazdu lub sprzętu.
6. W przypadku przekazywania lub przejmowania pojazdu samochodowego do lub z jednostki OSP (na czas remontu itp.) każdorazowo pojazd należy przyjąć lub przekazać protokółem zdawczo-odbiorczym.
7. Ustalam możliwość uwzględnienia w rozliczeniu zużycia materiałów pędnych podczas akcji ratowniczo-gaśniczych i innych interwencji pracy silnika samochodu na postoju w następujących uzasadnionych warunkach:
   1.) oświetlenia terenu akcji ratowniczo gaśniczej i innej interwencji prowadzonych w porze nocnej ( nie dotyczy pojazdów, które posiadają na stałe zainstalowane niezależne urządzenie oświetleniowe),
    2.) ogrzewania kabiny kierowcy i załogi oraz przedziału z autopompą podczas akcji ratowniczo-gaśniczej i innej interwencji prowadzonych w okresach niskich temperatur  (nie dotyczy pojazdów posiadających na stałe zainstalowane niezależne urządzenia grzewcze),
    3.)  podtrzymania właściwej ciepłoty silnika w czasie udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych w okresach ujemnych temperatur,
    4.) używania sygnałów alarmowych do ostrzegania o występującym zagrożeniu i niebezpieczeństwie dla innych użytkowników dróg i terenów.

§ 8

Dla zapewnienia stałej gotowości operacyjnej pojazdów i sprzętu silnikowego:
1.)  po każdym powrocie z trasy należy uzupełnić stan paliwa w zbiorniku w przypadku jego zużycia w ilości co najmniej 10 litrów, fakt ten musi być każdorazowo wpisany do karty pojazdu.
2.) zasadę utrzymania pełnych zbiorników należy stosować również do pozostałego sprzętu silnikowego.
3.) dopuszcza się posiadanie na stanie jednostek OSP niewielkiego zapasu paliw  płynnych.

§ 9

Za prowadzenie obowiązującej dokumentacji oraz prawidłowe rozliczanie zużycia materiałów jednostek OSP oraz prowadzenie określonych kontroli stanu ilościowo-jakościowego zakupionych materiałów i usług czyni się odpowiedzialnego Komendanta, oraz Sekretarza Zarządu M-Gminnego OSP.
§ 10

Wyjazd pojazdem samochodowym poza rejon działania straży pożarnych w innych celach niż ratowniczo-gaśnicze i szkolenia wymaga uzyskania zgody Wójta Gminy.


§ 11

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2008 r.

pobierz dokument:

załącznik 1
załącznik 2
załącznik 3


zamieszczono: 2007-12-27 10:39:00
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ostatnia modyfikacja: 2007-12-27 10:59:52
ilość odsłon podstrony: 2295
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Zarządzenia rok 2007