Urząd Gminy Brodnica
od: 2007-02-23
suma odsłon: 1924160

ostatnia edycja treści:
2014-06-30 08:28:34
Protokół Nr 19/08 z XIX Sesji Rady Gminy Brodnice odbytej w dniu 16 czerwca 2008 roku
Protokół Nr 19/08
z XIX Sesji Rady Gminy Brodnica
odbytej w dniu 16 czerwca 2008 roku        
-----------------------------------------------------
                        
    Sesja  odbyła się w sali nr 408 Urzędu Gminy Brodnica ul. Zamkowa 13a. Początek obrad nastąpił o godz. 9.00, natomiast  zakończenie o  godz. 13.20.
    Na stan  15 radnych  obecnych było 14 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu).

W Sesji udział wzięli :
1.Łukaszewski  Edward        -   Wójt,         
2.Zielińska Wiesława        -   Sekretarz Gminy,
3.Jastrzębski Witold            -   Skarbnik Gminy,
4.Jaranowska Wiesława         -   Kierownik GOPS w Brodnicy,
5.Kokoszanek Magdalena        -   Inspektor d/s planowania przestrzennego gminy.
oraz dyrektorzy szkół gminnych, sołtysi i przewodniczący rad sołeckich zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik  nr 2 do protokołu.   

Porządek  obrad Sesji :
1. Otwarcie   i  stwierdzenie quorum.
2. Powołanie Sekretarza obrad Sesji.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu  z  poprzedniej Sesji.
5. Przyjęcie uchwała w sprawie:
a) przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Brodnica w pasach terenu pod gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Brodnica – Nowe Miasto Lubawskie, obejmujący część wsi Wybudowanie Michałowo, Cielęta i Nowy Dwór,
b)  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Cielęta,
c)  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Karbowo,
d)  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Szabda,
e) przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Brodnica,
f) przyjęcia lokalnego programu oświaty w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych uczniów oraz wspierania edukacji dzieci i młodzieży uzdolnionej, pochodzących z Gminy Brodnica,
g) opłat za korzystanie z hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Szabdzie należącej do Gminy Brodnica,
h) zmiany uchwały Nr XIV/76/07 Rady Gminy Brodnica z dnia 27 grudnia 2007 roku w sprawie uchwalenia budżetu na 2008 rok,
i) ustalenia warunków płacy Wójta,
j) przyjęcia sprawozdania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodnicy za rok 2007.
6. Przyjęcie sprawozdań:
a) Wójta Gminy Brodnica z wykonania uchwał Rady Gminy za okres od 16.11.2007r. do 25.05.2008r.,
b) z działalności Wójta Gminy Brodnica za okres 16 listopada 2007r. Do 25 maja 2008r.
7. Przyjęcie planów pracy na II półrocze 2008r.: Komisji Rewizyjnej, Komisji  Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy, Komisji Spraw Społecznych.
8. Interpelacje i zapytania.
9. Sprawy różne, informacje, komunikaty.
10. Zamknięcie obrad.
Ad 1. Przewodniczący  Rady Gminy Brodnica Edward Domżalski dokonał otwarcia sesji. Stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych, zatem Rada Gminy jest władna do podejmowania decyzji.
Ad 2. Zgodnie z uchwałą Rady podjętą na I sesji na Sekretarza obrad powołana została przez Przewodniczącego Rady radna Małgorzata Karczewska.
Ad 3. Radni nie zgłosili żadnych uwag do proponowanego porządku obrad i przyjęli go jednogłośnie, 13 głosami „za”.
Ad 4. Radni jednogłośnie, 13 głosami „za”,  przyjęli protokół z XVIII sesji z dnia               9 maja 2008r.
Radny Wiesław Nowiński przybył na sesję.
Ad 5 a) Przewodniczący Rady Gminy Edward Domżalski poprosił Wójta o dokonanie wprowadzenia do projektu uchwały. Wójt powiedział (cyt.): „Wysoka Rado! Szanowni Państwo! Gmina Brodnica jest jednym z członków Związku Gmin Północnego Mazowsza i w ramach tej organizacji współdziałamy z innymi gminami wchodzącymi w skład Związku w zakresie budowy infrastruktury gazowniczej na terenie naszego regionu. Obecnie gaz jest doprowadzony do Brodnicy w obrębie ul. Targowej. Zamiarem inwestora – Państwowej Spółki Gazowniczej z siedzibą w Bydgoszczy - jest kontynuacja zamierzeń inwestycyjnych. W części gminy posiadamy plan miejscowy np. Kominy, Gorczenica, Moczadła, Podgórz. Jednak wpływają wnioski, aby dokonać pewnych zmian. W związku z tym przystępujemy dzisiaj na wniosek inwestora do opracowania nowego planu w części, gdzie jest to konieczne. Gazociąg będzie stykać się z Gminą Brzozie w miejscowości Nowy Dwór. Tam w stosownym miejscu trzeba będzie przejść przez rzekę Drwęcę. Na Komisjach zapoznawałem Państwa dość szczegółowo z przebiegiem tej sieci gazowej wysokiego ciśnienia. (...) Mamy pewną niespójność planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Brzozie z planem Gminy Brodnica. Występuje pewna rozbieżność, która zostanie skorygowana w ostatnim etapie prac planistycznych. (...) W ten sposób gazociąg wysokiego ciśnienia będzie mógł być projektowany. Budowę planuje się docelowo do Nowego Miasta Lubawskiego, a później do Lubawy...”
    Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Radni nie mieli uwag do projektu, więc Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania. Uchwała w sprawie  przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania  przestrzennego Gminy Brodnica w pasach terenu pod gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Brodnica – Nowe Miasto Lubawskie, obejmujący część wsiWybudowanie Michałowo, Cielęta i Nowy Dwór została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu).
b)  Przewodniczący Rady udzielił głosu Wójtowi (cyt.): „Wysoka Rado! Szanowni goście! W naszych planach gminnych jest w opracowaniu coraz więcej planów miejscowych. W ten sposób pozbędziemy się dość uciążliwej procedury wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Procedura trwa przynajmniej 3 miesiące. Opracowanie planu trwa od około roku do półtora, ale mamy z tego wymierne korzyści. Przede wszystkim jest możliwość korzystania z opłaty planistycznej, a później docelowo przy podziałach z opłaty adiacenckiej oraz z tytułu budowy nowej infrastruktury technicznej w obszarach objętych planem miejscowym.
    Projekt planu miejscowego, który Państwu przedstawiam dotyczy Cieląt...- Wójt przedstawił zebranym na mapie obszar objęty planem miejscowym wsi Cielęta...- Co do szczegółów planu, to zakładamy, że w tym obszarze będą działki wielkości około dziesięciu, kilkunastu arów. Ponadto w tym obszarze przewidujemy infrastrukturę o funkcji społecznej. Mamy jej za mało w gminie. Zakładamy rezerwację obszaru pod boiska sportowe. Można też wybudować tam przedszkole, basen, halę sportową itp. Plan umożliwi mieszkańcom z okolic uprawianie sportu, rekreacji. Nie będą musieli korzystać z infrastruktury miejskiej. (...) Przewidujemy również w pasie drogi równoległej serwisowej wybudowanie ścieżki rowerowej oraz chodników dla pieszych, które pozwolą  mieszkańcom na bezpieczne dotarcie do miasta Brodnica. Dziękuję za uwagę.”
     Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Radni nie mieli uwag do projektu, więc Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania. Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Cielęta została przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu).
c) Przewodniczący Rady Gminy Edward Domżalski poprosił Wójta o dokonanie wprowadzenia do projektu uchwały. Wójt powiedział (cyt.): „Szanowni Państwo! Plan miejscowy, który dotyczy wsi Karbowo został opracowany dla działek  znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla wielorodzinnego w Karbowie na skrzyżowaniu ul. Żmijewskiej (...) i ul. Małgorzatki. Mamy w tym obszarze cztery działki gminne. Jedna działka nr 820 należy do osoby prywatnej. W pewnym momencie ta osoba miała zarzut w stosunku do gminy, że kiedy zakupiła tę działkę, była ona objęta planem miejscowym i była działką budowlaną. Obecnie kiedy plan przestał obowiązywać, działka straciła swoją funkcję budowlaną. (...)
    Planuję w tym obszarze dopuścić budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne oraz budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Mogłyby się tam pojawić budynki o podobnym charakterze jak w znajdującym się w pobliżu osiedlu mieszkaniowym. Linia zabudowy przysunie się trochę bliżej drogi gminnej. Jednak jedna działka zostanie pozbawiona możliwości zabudowy, ponieważ linia zabudowy w stosunku do drogi powiatowej musi znajdować się nieco dalej. Będzie można zagospodarować to na place zieleni. (...) Obszar jest skomunikowany do drogi powiatowej. Część działek prawdopodobnie będzie miała zjazd na ul. Małgorzatki.
    Wiem, że w trakcie dyskusji Komisje zwróciły uwagę, żeby była możliwość podziału tej dużej działki z dopuszczeniem wydzielenia części na poszerzenie działki nr 820. Nic nie stoi na przeszkodzie i odnoszę się do tego pomysłu pozytywnie. Proponuję zapis uznaniowy, nie obligatoryjny. Jeżeli właściciel działki nr 820 nie będzie zainteresowany tym podziałem, to nie będziemy go wykonywać...”
    Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał radny Wiesław Nowiński (cyt.): „...Jak Pan Wójt wspomniał niektóre działki były wcześniej budowlane. Na dzień dzisiejszy nie są budowlane, czyli miały większą wartość. W tej chwili nie mają, ale po przekształceniu będą miały, czyli będzie można naliczyć opłatę 30%? Jak to będzie wyglądało?”
    Wójt odpowiedział: (cyt.): „Przyznam, że nie zastanawiałem się nad tym. (...) Pobraliśmy przy sprzedaży działki od tej osoby opłatę za działkę budowlaną. Trzeba poważnie się zastanowić, czy w ogóle tę opłatę tu wprowadzać. Jednak jak wygląda to od strony prawnej, to nie jestem w stanie w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć...”
    Głos zabrał radny Krzysztof Glabiszewski (cyt.): „Ta działka była działką budowlaną tylko do pewnego momentu. Straciła swoje właściwości. Termin minął, niestety. Można było pobudować tam coś w tym czasie, albo wystąpić o przedłużenie. (...) Dyskutujemy nad czymś, czego dokładnie nie znamy...”
    Sekretarz Gminy Wiesława Zielińska zaproponowała (cyt.): „...Mam taką propozycję, aby § 17 podzielić na dwa ustępy. W pierwszym wpisać to co jest, czyli 30%, a w drugim napisać tak: 'Grunty będące w poprzednim planie działkami budowlanymi zwalnia się od opłaty planistycznej.' Jeżeli radca prawny powie, że tak może być, to przyjmiemy tę wersję, która będzie dopuszczalna...”
    Wójt zaproponował radnym wpisanie w § 17 stawki w wysokości 0%, co zostanie jeszcze sprawdzone przez radcę prawnego.
    Przewodniczący Rady Gminy  poddał pod głosowanie projekt uchwały ze zmianą stawki procentowej w §17 na stawkę 0%. Radni 13 głosami „za” przyjęli uchwałę ze zmianą, przy 1 głosie „wstrzymującym się” (radnego Janusza Górskiego). Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
d)  Przewodniczący Rady udzielił głosu Wójtowi, który powiedział (cyt.): „Szanowni Państwo,  plan dotyczy części miejscowości Szabda, a dokładnie gruntów położonych przy drodze nr 15...- Wójt przedstawił radnym obszary objęte planem miejscowym na mapie-...Proponujemy, aby  dla obszaru za tartakiem ograniczonego dwiema drogami, ścianą lasu i tartakiem wydzielić drogę wewnętrzną. Obejmie ona pięć działek. Nie będą one miały zjazdów na drogę krajową. Nie zgadza się na to zarządca drogi. Poprzez drogę wewnętrzną będą skomunikowane z drogą wojewódzką. (...) Część terenów jest przeznaczona na poszerzenie lasu, a część na budowę ścieżki rowerowej. (...) Pozostała część zawiera działkę gminną. Układ komunikacyjny jest tak skonstruowany, że (...) przy drodze wewnętrznej jest pięć działek, które będą miały zjazd na drogę krajową. Dziękuję za uwagę.”
    Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Następnie Przewodnicząc Rady Edward Domżalski udzielił głosu Inspektor Magdalenie Kokoszanek, która odniosła się do wniosków dwóch Komisji dotyczących poprawy załącznika graficznego w taki sposób, aby zjazd z działek na drogę krajową był bardziej widoczny (cyt.): „W §9 projektu uchwały jest wpisane, że zjazd jest zapewniony na drogę krajową we wschodniej części terenu lub wskazanym przez zarządcę drogi krajowej. Ten zjazd jest wskazany z drogi wewnętrznej. Jest tam cieńsza linia. To gdzie docelowo znajdzie się ten zjazd zostanie ustalone z zarządcą drogi. Zarządca drogi zgodził się na to. Zjazd jest zapewniony, ale jego dokładne miejsce zostanie ustalone w późniejszym czasie.”
    Wójt Edward Łukaszewski dodał (cyt.): „To co dzisiaj robimy  nie dotyczy drogi kategorii gminnej. W zależności od rangi drogi różnie się podchodzi do skomunikowania z drogą wyższego rzędu. To jest tylko zjazd, ponieważ jest to doga wewnętrzna. W związku z tym ten zjazd można uzgodnić na etapie projektu wykonawczego...”
    Radni nie mieli uwag i przystąpiono do głosowania. Uchwała w sprawie  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Szabda został przyjęta jednogłośnie, 14 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu).
e)  Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o dokonanie wprowadzenia do projektu uchwały. Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski (cyt.): „Szanowni Państwo! Studium uwarunkowań  i zagospodarowania przestrzennego gminy, które w tej chwili obowiązuje zostało uchwalone około 10 lat temu. Warunki i zapotrzebowanie w gminie uległy zmianie. Stanęliśmy przed wieloma wyzwaniami, np. problem budowy i lokalizacji wiatraków. Studium, które teraz obowiązuje jest bardzo tolerancyjne. Nie ma tam zakazów dotyczących lokalizacji tego typu obiektów, a zgodnie z prawem, co nie jest zabronione jest dozwolone. W związku z tym nad wieloma nowymi problemami, które pojawiły się w gminie, należy się na nowo pochylić.
Drugi problem, z którym mamy pewne kłopoty to uzgodnienie dróg na styku gmina-miasto, np. Miasto Brodnica opracowuje plan miejscowy w rejonie drogi nr 15. (...) Obecnie nie mogę niczego z nimi uzgodnić, a mają pomysł, żeby odciąć Szabdę-Zamek od drogi nr 15. (...)
Najistotniejszym problemem, który powinien być rozwiązany w studium, oprócz komunikacji drogowej, jest wyodrębnienie obszarów, w których bezwzględnie powinno opracować się plany miejscowe z przewidzeniem funkcji mieszkaniowej i ewentualnie przemysłowo-usługowej. Stąd, Szanowni Państwo, mój apel do Państwa radnych, sołtysów i przewodniczących rad sołeckich, jeżeli macie potrzebę zapisania, które obszary miejscowości powinny się rozwijać, to niedługo nadejdzie czas do składania wniosków. Powinna odbyć się społeczna dyskusja w obrębie sołectw jak sprawy gospodarki przestrzennej w danym terenie rozwiązywać. (...) Będzie to dokument, który bardzo mocno będzie służył rozwojowi gminy. Dziękuję bardzo.”
    Radny Janusz Górski opuścił salę obrad.
    Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Radni nie mieli uwag do projektu, więc Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania. Uchwała w sprawie  przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Brodnica została przyjęta jednogłośni, 13 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu).
f) Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o dokonanie wprowadzenia do projektu uchwały. Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski (cyt.): „Szanowni Państwo! Jednym z zadań, które realizuje Gmina Brodnica są sprawy oświatowe. Chcemy te zadania realizować jeszcze lepiej, a będzie można to osiągnąć, jeżeli Państwo przyjmiecie lokalny program oświaty w zakresie wyrównywania szans  edukacyjnych uczniów oraz wspierania edukacji dzieci i młodzieży uzdolnionej, pochodzących z Gminy Brodnica. Intencją moją jest to, abyśmy określili formy i zakres działania, jaki popiera Rada w ramach pomocy osobom, które mają trudności w nauce oraz tym, którzy są szczególnie zdolni i mogą być chlubą naszej gminy. Taki program został przeze mnie przygotowany.
Chciałbym Państwa poprosić o to, abyście dokonali autopoprawki w swoich materiałach. (...) Chodzi o Specjalną Nagrodę Wójta dla najlepszych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. W punkcie trzecim 'Wspieranie edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży', punkt drugi, podpunkt 'a' proponuję wpisać: 'nagradzanie uczniów szczególnie uzdolnionych, w tym przyznawanie Nagrody Specjalnej Wójta Gminy Brodnica dla najlepszych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Gminie Brodnica oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Brodnica uczących się w innych szkołach.' (...) Chodzi o uczniów, którzy są zameldowani na stałe w Gminie Brodnica, ale uczęszczają do szkół spoza gminy. Powstała wątpliwość, czy np. dziecko z Osieka uczęszczające do szkoły w Gorczenicy mogłoby dostawać nagrodę przy poprzednim zapisie. Okazuje się, że mogłyby być pewne wątpliwości. (...) Obecny zapis nie będzie dyskryminował uczniów pochodzących z gminy i uczęszczających do szkół gminnych lub innych szkół, spoza terenu gminy...”
    Przewodniczący Rady Edward Domżalski zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję.  Radni nie mieli uwag do projektu, więc Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania. Uchwała w sprawie przyjęcia lokalnego programu oświaty w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych uczniów oraz wspierania edukacji dzieci i młodzieży  uzdolnionej, pochodzących z Gminy Brodnica wraz z autopoprawką Wójta została przyjęta jednogłośnie, 13 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu).
g) Przewodniczący Rady Gminy Edward Domżalski poprosił Wójta o dokonanie wprowadzenia do projektu uchwały. Sekretarz Gminy Wiesława Zielińska powiedziała (cyt.): „Szanowni Państwo! Nowo pobudowana hala sportowa w Szabdzie w roku bieżącym została oddana do użytku. Stawki, które proponujemy przyjąć zbliżyłyby się do stawek za salę w Gorczenicy, ale sala w Gorczenicy jest większa. Zgodziliśmy się z sugestią Komisji Spraw Społecznych, aby w § 2 dopisać następujący zwrot: 'i zajęcia sportowe pozalekcyjne w godzinach pracy szkoły młodzież szkolną z Gminy Brodnica.'”
    Wójt dodał (cyt.): „Obecnie dokonujemy podziału na sport dorosłych i sport dzieci i młodzieży. Jest to zapisane w uchwale. Dorośli muszą płacić nieco więcej. Natomiast jeśli dzieci i młodzież będą chcieli wynajmować salę na większe zajęcia, będą płacić 50% stawki dorosłych. Jest to 16 zł + VAT dla dorosłych i 8 zł + VAT dla dzieci i młodzieży. Uważam, że większe koszty będziemy ponosić w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Poza tym ktoś musi sprawować nadzór nad tą salą, a to są konkretne koszty. (...) Na pewno  wpływy nie zrekompensują nam ponoszonych kosztów. Są to bardzo symboliczne opłaty.
    Do tej chwili sala jest praktycznie zwolniona z opłat, bo wydałem takie zarządzenie, aby dyrektor mógł pozwalać korzystać nieodpłatnie z sali do czasu kiedy Państwo podejmiecie stosowną uchwałę...”
     Przewodniczący Rady Edward Domżalski zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję.  Radni nie mieli uwag do projektu, więc Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania. Uchwała w sprawie opłat za korzystanie z hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Szabdzie  należącej do Gminy Brodnica została przyjęta jednogłośnie, 13 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu).
h) Przewodniczący Rady Edward Domżalski poprosił Wójta o wprowadzenie do projektu uchwały. Wójt Edward Łukaszewski powiedział (cyt.): „Drodzy Państwo! W realizacji budżetu jesteśmy już praktycznie na półmetku. (...) Musicie dzisiaj Państwo dokonać zmian, dzięki którym będę wiedział jak mam realizować budżet  przez najbliższe miesiące. Proponuję zwiększyć dochody o kwotę 428 841 zł. Mniej więcej połowa pochodzi ze środków własnych, zaś pozostała część pochodzi od Wojewody  z przeznaczeniem na realizację programu 'Pomoc państwa w zakresie dożywiania' oraz na dofinansowanie pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników. (...) Nasze środki własne proponuję przeznaczyć na zadanie, które ma być realizowane w porozumieniu z powiatem brodnickim tj. budowę chodnika w Karbowie przy ulicy Klubowej i Olsztyńskiej. Powiat chce nam dać około 1200-1250m³ kostki. Do tego niezbędny jest zakup obrzeża, krawężnika, piasku, cementu i oczywiście robocizna. Podpisałem wstępnie porozumienie, że chcę wygospodarować tę kostkę. Na realizację potrzebuję Państwa zgody. Zakładam, że w ramach robót publicznych będziemy mieli grupę pracowników, która to wykona. Natomiast materiał będziemy musieli kupić. Ma to kosztować około 50 000 zł.
    Pamiętacie z poprzednich naszych spotkań, że chcielibyśmy kupić ciągnik, który będzie można wykorzystać do prac  w terenie. Potrzebujemy na to około 76 000 zł. Poza tym trzeba będzie przeznaczyć kwotę 30 000 zł na wykup działek, zwłaszcza pod drogi i kolejne zamierzenia inwestycyjne. Nikt już nie chce dać działki za darmo, każdy oczekuje ekwiwalentu pieniężnego. (...)
    Jak Państwo pamiętacie powstał program budowy kompleksów boisk sportowych. Program nazywa się 'Moje boisko- Orlik 2012'. Ja również mając krótkie terminy, zdecydowałem, że zgłosimy się i będziemy budować boisko przy Gimnazjum w Szczuce. Ma to być kompleks sportowy niezależny od szkoły. W umowie jest zapisane, że musimy zatrudnić tam pracownika przynajmniej na pół etatu. (...) Boiska mogą być ze sztuczną nawierzchnią. Ma być przygotowane boisko do piłki nożnej, boisko do tenisa itd., więc będzie to wspaniała rzecz, a będzie kosztowała około 1 500 000 zł. Liczymy, że nasz udział gminny wyniesie 20%. W związku z tym, że termin wstępny jest wyznaczony na przyszły rok, więc musielibyśmy zabrać się do projektowania. (...)
    Poza tym proponuję Państwu dwie istotne zmiany w paragrafach pomiędzy zadaniami inwestycyjnymi. W tym roku planowane są do realizacji dwie większe kanalizacje: kanalizacja na 'Osiedlu Kwiatowym' w Karbowie na kwotę 300 000 zł i druga na kwotę    200 000 zł w Kominach. W Kominach osiedle rozwija się w sposób spokojny, ale z 200 000 zł prawdopodobnie wybuduję tylko przepompownię i doprowadzę ścieki do oczyszczalni. Nie starczy tych pieniędzy na rozwój kanalizacji na osiedlu. W związku z tym proponuję, aby w tym roku w ogóle zrezygnować z realizacji tego zadania. (...) Proponuję dołożenie tych pieniędzy do kanalizacji w Karbowie. Tam osiedle jest jednak bardziej zaangażowane w rozwoju a oczekiwania co do wykonania kanalizacji są znacznie większe. Wartość kosztorysowa wyniosła około 900 000 zł. Sądzę, że moglibyśmy większość tego zadania wykonać w tym roku. (...)
    Inna zmiana dotyczy wodociągu w Tamie Brodzkiej. Proponuję dołożyć do wartości kosztorysowej 72 000 zł i też zrealizować to zadanie w tym roku. (...)
    Poproszę jeszcze Pana Skarbnika, żeby uzupełnił moją wypowiedź...”
    Przewodniczący Radu udzielił głosu Skarbnikowi Gminy Witoldowi Jastrzębskiemu (cyt.): „Może podam tylko konkretne kwoty. 28 444 zł otrzymaliśmy dotacji na realizację programu 'Pomoc państwa w zakresie dożywiania' oraz 123 787 zł dotacji z przeznaczeniem na dofinansowanie pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników. Dochody własne zwiększamy o kwotę 207 610 zł. Ważniejsze źródła tego zwiększenia dochodów to: o 20 000 zł zwiększamy planowane dochody z podatku od nieruchomości  od osób prawnych, o 12 500 zł zwiększmy planowane dochody od spadków i darowizn o 60 000 zł zwiększamy dochody z podatku od czynności cywilno-prawnych, o 95 000 zł zwiększamy planowane wpływy z opłaty planistycznej i adiacenckiej oraz o 13 100 zł zwiększamy planowane dochody z odsetek od lokat bankowych. Poza tym jako dochody przyjmujemy do budżetu kwotę 69 000 zł w związku z podpisaniem umów z Powiatowym Urzędem Pracy  na zatrudnienie osób do prac społecznie użytecznych i robót publicznych.”
    Przewodniczący Rady Edward Domżalski zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał Wójt, który odniósł się do wniosku Komisji (cyt.): „Chciałbym zabrać głos w kontekście wniosku Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy. Uważam, że wniosek nie ma racjonalnych przesłanek. Zadanie dotyczące wykonania kanalizacji w Gorczenicy będzie zadaniem przynajmniej 1 500 000 zł. Myślę, że bardzo racjonalnie podeszła do tego zagadnienia Komisja Rewizyjna, oceniając mój zamiar. Nie rozwiążemy problemu Gorczenicy, stąd uważam, że powinniście Państwo odrzucić w głosowaniu wniosek Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy.”
    Następnie głos zabrała radna Voletta Sternicka (cyt.): „Nie było mnie na Komisji ze względów osobistych, dlatego mam pytanie do Pana Wójta. Wartość kosztorysową budowy kanalizacji w Karbowie mam napisaną 900 000 zł, a planowane nakłady inwestycyjne na 2008r. 500 000 zł. Z tego rozumiem, że inwestycja nie będzie zamknięta i zrobimy tylko część inwestycji? ...”
    Wójt odpowiedział (cyt.): „Rozstrzygnięcie przetargu nastapi w drugiej połowie 2008r. i w 2009r. będzie można płynnie wejść w realizację tej inwestycji.”
    Radna Violetta Sternicka dodała (cyt.): „Jeżeli mamy dołożyć 200 000 zł i zrobić tylko 50% w 2008r. a pozostałą część w 2009r., to popieram sugestię Pana Wójta, żeby część zapłacić inwestorowi w tym roku, część w przyszłym a inwestycję skończyć w tym roku, jeśli jest taka możliwość...”
    Wójt dodał (cyt.): „Nie jestem pewien, czy zdecyduję się na taki wariant. To wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami. Wykonawca musi wcześniej wyłożyć pieniądze, poza tym są pewne ograniczenia prawne związane z terminem zapłaty po wystawieniu faktury.”
    Głos zabrał radny Wiesław Nowiński (cyt.): „Panie Przewodniczący! Wysoka Rado! Jeśli chodzi o zabranie tych pieniążków z Gorczenicy, to długo się nad tym zastanawialiśmy. Tutaj mamy projekt, a tam jeszcze nie. Wiemy z doświadczenia, że to na koniec roku wszystko się spiętrzy i na szybko będziemy robić przetarg. (...) Dla mnie nie jest to istotne czy to się nazywa Karbowo, Gorczenica, Szabda czy Cielęta. Musimy patrzeć na całą gminę. Słuszna uwaga Pani Sternickiej, czy da się to całe zrobić. Też o tym dyskutowaliśmy. Przekonało nas to, że być może to się uda zrobić szybciej i taniej niż w Gorczenicy...”
    Wójt dodał (cyt.): „Uzupełniając wypowiedź Pana radnego Nowińskiego chciałbym dodać, że (...) jesteśmy na początku pozyskiwania środków unijnych i sam wahałem się, czy nie wstrzymać się z realizacją tych inwestycji, żeby inaczej zagospodarować środki własne. Drodzy Państwo! W tej chwili obawiam się, czy w ogóle będziemy mieli możliwość zdobycia środków na ten cel. Powiem dlaczego. Nasze projekty kanalizacyjne możemy zgłaszać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach aglomeracji Brodnicy, ale pamiętajmy, że przy aglomeracji trzeba mieć efekt ekologiczny w formie  przyłączenia do głównego kolektora na długości 1 km około 120 osób. (...) Jako gmina będziemy mieli wielką trudność skorzystania z takich programów.
    Moglibyśmy zgłosić do Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa, ale tam też są duże wymogi co do ilości wykonanych podłączeń. Jedyny program, który jest w naszym zasięgu to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tam na każdą gminę jest określony limit dotacji na każdą gminę w okresie 5-6 lat. (...) Obawiam się, że projekty, które przygotowujemy będą miały wartość około 8 milionów złotych. Gorczenica  to około 1,5 miliona złotych, Szabda- Kruszynki, rejon Bartnik to też będzie duży projekt itd.(...)
    Szanowni Państwo! Wydaje mi się, że nie mamy wyjścia. Jeżeli mamy własne pieniądze, trzeba je wykorzystać...”
    Radni nie mieli więcej uwag do projektu, więc Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpiono do głosowania. Uchwała w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/76/07 Rady Gminy Brodnica z dnia 27 grudnia 2007 roku w sprawie uchwalenia budżetu na 2008 roku została przyjęta jednogłośnie, 13 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu).
i)  Przewodniczący Rady Gminy Edward Domżalski przedstawił radnym uzasadnienie do projektu uchwały (stanowi ono załącznik nr 14 do protokołu). Następnie zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady udzielił głosu Wójtowi, który powiedział (cyt.): „Nie chcę zawierać głosu w dyskusji. Uważam, że podstawy prawne są jasne. Drodzy Państwo! Czy nie rozhulaliście się trochę? Nie znałem wcześniej Państwa propozycji i powiem wprost: jestem zaszokowany. (...) Jestem z obecnego wynagrodzenia zadowolony. Mnie ono satysfakcjonuje. (...) Drodzy Państwo! Proszę o zastanowienie się nad tą sprawą. (...) W kontekście wysokości opiniuję projekt negatywnie. Pod względem prawnym wszystko jest w porządku i pod tym względem mogę zaopiniować projekt uchwały pozytywnie. Dziękuję bardzo za uwagę.”
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał radny Wiesław Nowiński (cyt.): „Po prostu cofnęliśmy się do ostatniej zmiany płacy Wójta. Jeśli damy za mało, to za rok Wójt znowu nie będzie mieścił się w widełkach. Braliśmy pod uwagę różne ewentualności...”
    Głos zabrała radna Violetta Sternicka (cyt.): „Nie było mnie na tej Komisji i nie zgadzam się tylko z jednym. Z tym, że ma być podwyżka, to się zgadzam. Tu nie ma o czym dyskutować. Natomiast myślę, że moja Komisja dobrze to zrobiła, ponieważ przyjęła metodę z poprzednich lat, która już się sprawdzała. Takie mówienie, że może przez najbliższe 5 lat nie będziemy się tym zajmować jest nieuzasadnione. Nie wiemy, co będzie. Może znowu wejdzie nowe rozporządzenie. Nie chcę przedłużać tej dyskusji. Dwie Komisje są zgodne (...), więc naprawdę nie ma o co się 'bić'...”
    Przewodniczący Rady udzielił głosu Skarbnikowi Gminy Witoldowi Jastrzębskiemu (cyt.): „Uczestniczyłem w obradach Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy i wydaje mi się, że to nie jest dyskusja o 100 zł, ale o filozofię zapisania tych kwot w uchwale, o zasady. Komisja chciała, aby pensja zasadnicza Wójta równała się: najniższa stawka w rozporządzeniu ministra plus 70% różnicy...”
    Ponownie głos zabrał Wójt (cyt.): „Szanowni Państwo! To co zostało zaproponowane przez Komisję Rewizyjną i dwie pozostałe to dla mnie za dużo. Jeśli mogę coś zaproponować, to proponuję 20% mniej. Uważam, że 50% jest uczciwą propozycją. (...) Wydaje mi się, że jesteśmy przeciętną gminą w województwie co do wielkości. Natomiast rozporządzenie mówi o gminach do 15 000 mieszkańców. Jesteśmy połową tych 15 000. Uważam, że ustalenie średniej w danym przedziale będzie dla mnie bardzo dobrym rozwiązaniem...”
    Przewodniczący Rady Gminy zarządził 15 minut przerwy do godz. 11.35.
    Po upływie odpowiedniego czasy Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady i dyskusję. Oddał głos radnej Violetcie Sternickiej (cyt.): „Składam wniosek formalny do projektu uchwały, żeby płaca zasadnicza Wójta stanowiła sumę najniższej kwoty w widełkach i 50% różnicy w widełkach, podobnie dodatek funkcyjny i dodatek specjalny w wysokości 25%...”
    Wszystkie Komisje Rady Gminy wycofały swoje wnioski. Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnej Violetty Sternickiej, który został poparty jednogłośnie, 13 głosami „za”.
    Głos zabrał jeszcze radny Krzysztof Glabiszewski (cyt.): „Szanowni Państwo! Muszę powiedzieć, że bardzo wzruszyła mnie propozycja Pana Wójta. Widać, że nie jest to człowiek pazerny, ale skromny...”
    Radni jednogłośnie, 13 głosami „za”, przyjęli uchwałę w sprawie  ustalenia warunków płacy Wójta uwzględniającą przyjęty wniosek (uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu).
j) Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się z prośbą o dokonanie wprowadzenia do projektu uchwały. Głos zabrała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesława Jaranowska (cyt.): „Ośrodek Pomocy Społecznej opiera swoją działalność głównie na ustawie o pomocy społecznej z 12 marca 2004r. z późniejszymi zmianami. (...) Za główne kryterium udzielania pomocy społecznej uważa się kryterium dochodowe plus pozostałe wskaźniki. Kryterium dochodowe w 2007r. Do chwili obecnej wynosi 351 zł na osobę w rodzinie, przy osobie samotnie gospodarującej jest to 477 zł. Pod uwagę bierzemy dochód netto za miesiąc poprzedzający. Są sporadyczne przypadki, kiedy można udzielić pomocy w formie zasiłku celowego, kiedy dochód jest przekroczony, ale musi to zostać uzasadnione, np. chorobą, niepełnosprawnością, przypadkiem losowym itp.
    Ponadto ustawa o pomocy społecznej nakłada obowiązek realizacji zadań zleconych tj. np. przyznawanie zasiłków stałych. Do zadań Ośrodka Pomocy Społecznej należy również wykonywanie zadań własnych np. zapewnienie schronienia, zapewnienie usług opiekuńczych, sprawienie pogrzebu. Do zadań obowiązkowych należy dożywienie dzieci i młodzieży w szkole, co ośrodek realizuje przez przygotowywanie posiłków w poszczególnych szkołach. Ośrodek Pomocy Społecznej świadczy również usługi w ramach poradnictwa, specjalistycznych usług, pracy socjalnej. Także kiedy trafi do nas rodzina, w której stosowana jest przemoc mamy obowiązek udzielenia pomocy w formie interwencji kryzysowej. Akurat w 2007r. takiej pomocy nie było. (...)
    Ośrodek realizuje również pomoc w formie dodatków mieszkaniowych, gdzie bierze się pod uwagę metraż mieszkania, dochód za 3 poprzedzające miesiące oraz wydatki jakie poniosłam dana rodzina zgodnie z fakturami na utrzymanie tego mieszkania.
    Poza tym ośrodek realizuje pomoc w ramach świadczeń rodzinnych. Wyjściową formą pomocy jest zasiłek rodzinny. W zależności od sytuacji rodziny mogą być przyznane dodatki. Mogą to być dodatki z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, opieki nad chorym dzieckiem, z tytułu urlopu wychowawczego, podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania.
    Poza tym ośrodek zajmuje się wypłatą świadczeń pielęgnacyjnych oraz świadczeń z tytułu jednorazowego urodzenia dziecka tzw. becikowe. (...)
    Ośrodek kładzie duży nacisk na pracę socjalną np. poprzez zawieranie kontraktów socjalnych...”
    Radny Krzysztof Glabiszewski opuścił salę posiedzeń.
    Przewodniczący Rady Edward Domżalski zwrócił się do Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady Gminy o przedstawienie opinii i uwag do projektu uchwały. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Jako pierwsza głos zabrała radna Małgorzata Karczewska (cyt.): „Jak konkretnie wygląda dożywianie dzieci w szkołach?” Kierownik Wiesława Jaranowska odpowiedziała (cyt.): „Dzieci otrzymują ciepłe posiłki, 2-3 razy w tygodniu ziemniaki i jakaś potrawa mięsna a w pozostałe dni zupa. W Szabdzie gotowane są posiłki, a na pozostałym terenie gminy dwa razy w tygodniu są kanapki i jogurt a w pozostałe dni zupa...”
    O udzielenie głosu poprosił radny Wiesław Nowiński (cyt.): „...Od dawna drażni mnie samo słowo 'dożywianie'. Chciałbym, aby każde dziecko w naszej gminie otrzymało w szkole ten talerz zupy. Te dzieci, którym się należy, często nie chcą, mówią, że im nie smakuje. Dają tym dzieciom, którym się nie należy a one zjedzą. Im to nie przeszkadza, więc gdzie jest to pojęcie głodu?...”
    Ponownie głos zabrała Kierownik Wiesława Jaranowska (cyt.): „Nie ma podziału. Dzieci jedzą wszystkie razem: biedniejsze, bogatsze. Są przypadki kiedy dzieci przychodzą po dolewkę. Możliwe, że dzieci nie są czasami nauczone z domu, matka nie gotuje i dziecko nie wie jak to smakuje. Ogólnie jedzenie jest dobre.”
    Głos zabrał Wójt Edward Łukaszewski (cyt.): „...Corocznie przygotowuję taki niepisany program dotyczący przygotowywania szkół, które nie mają kuchni do stworzenia kuchni, które będą spełniały wszystkie wymogi sanepidowskie. Planujemy na dosprzętowienie każdego roku w budżecie GOPSu około 6-10 tysięcy złotych.  Kupujemy np. lodówkę, kuchenkę, mikrofalówkę itp.   Sądzę, że stopniowym działaniem dojdziemy do tego, że szkoły  będą miały kuchnie. (...) Wiem, że takie oczekiwanie istnieje praktycznie u każdego dyrektora szkoły...”
    Radni nie mieli więcej uwag i Przewodniczący Rady zamknął dyskusję. Uchwała w sprawie przyjęcia sprawozdania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodnicy za rok 2007 została przyjęta jednogłośnie, 12 głosami „za” (uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu).
Ad 6 a) Przewodniczący Rady Gminy poprosił Komisje o przedstawienie opinii do sprawozdania. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Jednak radni nie mieli uwag, więc dyskusja została zamknięta i przystąpiono do głosowania. Sprawozdanie Wójta Gminy Brodnica z wykonania uchwał Rady Gminy za okres od 16.11.2007r. do 25.05.2008r.zostało przyjęte jednogłośnie, 12 głosami „za” (sprawozdanie stanowi załącznik nr 17 do protokołu).
b) Przewodniczący Rady Gminy poprosił Komisje o przedstawienie opinii do sprawozdania. Opinie Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych stanowią kolejno załączniki nr 3, 4 i 5 do protokołu.
    Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Jednak radni nie mieli uwag, więc dyskusja została zamknięta i przystąpiono do głosowania. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Brodnica za okres 16 listopada 2007r. do 25 maja 2008r. zostało zaakceptowane jednogłośnie, 12 głosami „za”(sprawozdanie stanowi załącznik nr 18 do protokołu).
Radna Anna Sadowska i Sekretarz Gminy opuściły salę obrad.
Ad 7. Przewodniczący Rady Edward Domżalski poprosił Przewodniczących o przedstawienie planów pracy Komisji na II półrocze 2008r. Przewodniczący poszczególnych Komisji kolejno przedstawili propozycje planów pracy  Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gminy oraz Komisji Spraw Społecznych. Radni nie mieli uwag i każdy z planów został przyjęty jednogłośnie, 11 głosami „za” (przyjęte plany pracy poszczególnych Komisji stanowią kolejne załączniki do protokołu nr 19, 20 i 21).
Ad.8. Przewodniczący Rady poprosił o przedstawianie interpelacji i zapytań.
    Radna Violetta Sternicka powiedziała (cyt.): „...Kratka ściekowa przy nowej kanalizacji deszczowej w Karbowie naprzeciwko Pana Bartkowskiego jest zapadnięta, za chwilę wpadnie do tego dołu. To jest nowa inwestycja i szkoda tego.
    Naprzeciwko leżą dwie hałdy tłucznia już od roku. Należałoby to uprzątnąć. Nie za ładnie to wygląda zaraz za przystankiem autobusowym.
    Ostatnio byłam na placu zabaw za Wiejskim Domem Kultury. Plac zabaw kosztował około 20 000 zł a farba się łuszczy i wszystko pęka. Aby dłużej to służyło dzieciom z Karbowa, to bardzo bym prosiła, żeby to pomalować, w jakiś sposób to zakonserwować. Po prostu szkoda tego. Dziękuję bardzo.”
    Następnie głos zabrała radna Małgorzata Karczewska (cyt.): „Czy jest u nas w urzędzie wydział promocji gminy? (...) Widziałam w gazecie, że reklamowała się gmina spod Bydgoszczy. Piasno, że gmina posiada tereny pod inwestycje, pod budownictwo, ma wspaniałą infrastrukturę. (...) Dobrze by było gdybyśmy takie coś też zrobili...” Wójt odpowiedział (cyt.): „Zadania z zakresu promocji gminy mam w zakresie obowiązków jednego pracownika. (...) Uważam, że musimy przygotować program promocji gminy. Aktualnie go nie mamy, ale żeby przygotować dobry program promocji, to nie jest kwestia 1-2 tysięcy złotych. Trzeba przeznaczyć na to więcej środków. (...)
    Miałem ostatnio kontakt z Wydziałem Promocji Inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim. Powiedzieli mi wprost, że mogą zapromować gminę, ale do tego muszę mieć porządny materiał. (...) Przy tym budżecie, który mam możemy umieścić jakiś materiał na naszej stronie internetowej, możemy umieścić niewielki artykuł w gazecie, ale poważniejszego druku już nie mogę przygotować, bo nie mam na to środków. Kiedy będziemy przygotowywać projekt budżetu przyszłorocznego, to poważnie zastanowię się nad porządnym programem promocyjnym dla gminy...”
Ad 9. Wójt Gminy Brodnica zwrócił się z prośbą do Rady o wyznaczenie radnych chętnych do udziału w ustaleniu wyników przeprowadzonej konsultacji dotyczącej zmiany granic Gminy Brodnica.
    Przewodniczący Rady Gminy przedstawił zebranym Komunikat z zawodów w strzelectwie sportowym samorządów, mediów powiatu brodnickiego pod patronatem Wójta Brodnicy i Przewodniczącego Rady Gminy Brodnica przeprowadzonych na strzelnicy JW 3537 w Brodnicy w dniu 24 maja 2008r. (załącznik nr 22), informację o organizowanym w Świedziebni 6 lipca 2008r. II Turnieju Gmin Pamięci Zbigniewa Gontarskiego (załącznik nr 23), pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego WNK.IV.0716-88/08 z dnia 16 maja 2008r. w sprawie przestrzegania przepisów ustawy o samorządzie gminnym (załącznik nr 24).
Ad 10. Rada Gminy wyczerpała przyjęty porządek obrad i Przewodniczący Rady Edward Domżalski zamknął XIX sesję Rady Gminy Brodnica.

Protokołowała                Sekretarz obrad        Przewodniczący obrad

Monika Jaworska               Małgorzata Karczewska               Edward Domżalski

zamieszczono: 2008-08-04 14:03:51
wprowadził(a): Sławomir Komorowski
informację wytworzył(a): Sławomir Komorowski
ostatnia modyfikacja: 2008-08-04 14:05:17
ilość odsłon podstrony: 991
Repozytorium artykułu
drukuj  zapisz
Protokoły na rok 2008